Bebeklerde ve Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur

Bebeklerde ve Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur

İdrar yolu enfeksiyonu birçok çocuklarda ve bebeklerde küçük yaşlarda da sıkça gözlemlenebilen rahatsızlıklardan birisidir.Tedavisi normal şartlarda ilaç ile yapılabilen bu rahatsızlık hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. İdrar kesesi olarak bilinen kesenin iltihaplanması neticesi ortaya çıkan bu durum eğer tedavi edilmezse oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ve çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur? Bunları size açıklamadan önce bebek ve çocukları ayrı ayrı değerlendirmekte fayda görmekteyim

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur?

Bebeklerin bakımlarını aileleri olarak bizler üstlenmekteyiz. Onların banyolarından tutun alt değişimlerine kadar mahrem bölgelerin hijenini sağlamamak en başta gelen idrar yolu enfeksiyonu nedenidir. Eğer bebeğimiz altını pislettiği zaman bizler doğru bir temizleme yapamıyor veya o pisliği uzun süre orada tutuyorsak bu idrar yolu enfeksiyonlarının önünü açabilmektedir. Banyo sırasında kullandığımız temizleme bezlerinden tutun onu yıkadığımız su ve kullandığımız şampuana kadar uzanan temizleme operasyonlarında kaliteli malzeme kullanılmalıdır. Kız bebeklerde özellikle alt silerken poposundan beline doğru silmeye önem göstermeliyiz. Aksi istikamette yapacağımız silme hareketi bebeğimizin idrar yollarına doğru dışkı mikroplarını taşıyabilme özelliğine sahip olacaktır. Bu yüzden bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülme oranları kız bebeklerde daha fazladır.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur?

Tıpkı bebeklerde olduğu gibi çocuklarında özellikle iç çamaşırları oldukça hijenik olmalıdır. Eğer biz çocuklarımıza hijenik iç çamaşırları giydirmezsek bakteri üremesinin yolunu açabiliriz. Diğer bir etmen ise iç çamaşırlarının kullanım süreleridir. Bazı aileler belki 1 haftanın üzerinde çocuklarının iç çamaşırlarını değiştirmezler. Bu durum tuvalet sonrası o bölgede kalan damlaların iç çamaşırlara geçmesi ile bakteri üremesine müsait bir hal almış olur. Oturak kullanan çocukların da oturaklarındaki mikroplar haftalık olarak dezenfekte edilmelidir. Eğer çocuğumuz kendi başına tuvaletini yapamıyor ve hijenini biz sağlatıyorsak tuvalet sonrasında o bölgeyi çok güzel şekilde temizlemeliyiz. Kız bebekler için geçerli olan silme şekli kız çocukları içinde birebir geçerlidir. Yani mahrem bölgeden dışa doğru silme yapılmalıdır.

Bebeklerde ve Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Bebek veya çocuk fark etmez ortak olarak

  1.  İdrarını yaparken yanma olduğundan dolayı ağlıyorsa
  2. Enfeksiyonun üremesi neticesinde idrarı yoğun şekilde kötü kokuyorsa
  3. Enfeksiyon ilerlemesi durumunda kırmızı renge çalan renkte idrar yapıyorsa

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarında görülebilecek durumlar yukarıdaki listeye ek olarak

  1. Çok sık tuvaletim geldi diyor fakat az miktarda küçük tuvaletini yapıyorsa
  2. Sürekli karın ağrısı varsa
  3. karnım ağrıyor benzeri bir durumdan sürekli yakınıyorsa

Kuvvetli ihtimalle bebeğiniz veya çocuğunuz idrar yolu enfeksiyonu olmuş olabilir. Bu durumlar gözlenmesi dışında başka belirtileri de olabilir fakat en bariz bebeklerde ve çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nedenleri yukarıdaki listede sayılan nedenlerdir.

Bebeklerde ve Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu Tedavisi

Bilgili aile ekibi olarak her zaman antibiyotik kullanımına karşı olduğumuzu diğer tüm yazılarımızda gözlemleyebilirsiniz. Fakat burada konu eğer bir enfeksiyon üremesi ise hele hele bebek veya çocuklarda enfeksiyon üremesi ise hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktor kontrolü altında bu gibi enfeksiyon durumlarında antibiyotik kullanmak çözüm yollarından birisidir. Bazı doktorlar anne sütünde bulunan antibiyotik özelliğinin bu idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiğini belirtmiş olsa da en sağlıklı ve garanti olanı vakit kaybetmeksizin doktorunuza gitmenizdir. Doktorunuz gerekli tetkik ve testleri yapması sonrasında sizlere bir tedavi şekli sunacaktır. İdrar yolu enfeksiyonları çok hızlı ilerleyebilmektedir. İdrar kesesinin ısısı ve bakteri üremeye müsait yapısı olduğundan dolayı vakit kaybetmeksizin doktora gitmezseniz şayet enfeksiyon ilerleyebilir ve hafizanAllah bebeğinizde veya çocuğunuzda böbreklerine kadar iltihaplanma görülebilmektedir.

*** Burada yazılan tüm bilgiler size fikir verme amaçlı olup doğru tedavi ve tanı için uzman hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir