Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Yarası Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Yarası Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Ağız yaraları bebeklerde, çocuklarda ve hatta yetişkinlerde sık sık meydana gelebilen bir durumdur. Ağız içerisinde, dil altında, dudak kenarında oluşabilen bu yaralar kişinin yemek yemesini ve hatta su içesini bile zorlaştırabilir ve yeme içme eylemi gerçekleştirirken acı verebilirler. Genelde bir sebep dolayısıyla çıkan bu yaralar doktorlar tarafında çok riskli ya da tehlikeli bir durum olarak görülmemektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Neden Ağız Yarası Olur?

Öncelikle bebeklerden bahsetmek gerekirse bu durum birçok bebekte görülmekte ve genellikle bir tehlike oluşturmamaktadır. Dil altı, ağız içi, dudak kenarı gibi bölgelerde oluşan beyaz noktalar gibi gözüken ağız yaraları bir iki hafta içerisinde geçecektir. Bu süre içerisinde bebeğinize yemek yedirmede emzirmede zorlanabilirsiniz, bebeğinizin ateşi çıkabilir ve ağzından salya akabilir. Fakat bebeğiniz çok zorlanıyor ya da yemek yiyemiyor ya da emziremiyorsanız yapabileceğiniz birkaç çözümü anlatacağız. Bebeğimin ya da çocuğumun ağız yarası olduğunu nasıl anlarım?Ağız Yarası Belirtileri:

Bebeğiniz ya da çocuğunuz yemek yemek istemiyor, emzireceğinizde ya da yemek saatinde yemeğini yememek için çok fazla ağlıyorsa, ağzından normalden fazla salya geliyorsa, ağız kokusu oluştuysa çocuğunuzun ağzında ağız yarası olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bebeklerde Ağız Yaraları İçin Çözümler:

  • Karbonat: bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştırdıktan sonra temiz bir bezi hazırladığınız suya batırıp bebeğinizin ağzında yara olan bölgeye sürün.
  • Bal: 1 yaşından büyük bebekleriniz için uygun olan bu yöntemde ağızda yara olan bölgeye bir miktar bal sürebilirsiniz. Aynı şekilde yine bebeğiniz 1 yaşından büyük ise zerdeçal ve bal karıştırıp yara olan bölgeye sürebilirsiniz.

Çocuklarda görülen ağız yaralarının ise bebeklerden farklı olarak daha fazla dayandığı sebep bulunmaktadır. Oluşum şekli yine aynı şekildedir. Çocuklarda oluşan ağız yaralarının şiddeti bebeklerde oluşan ağız yaralarına göre biraz daha artabilmektedir. Çocuklarda ağız yaralarının oluşum sebebi genellikle yüksek ateş, bir ilaca vücudun yan etkisi, virüsler ya da hastalıklar sebebiyle vücut tepkisi olarak, vitamin eksikliği, alerjik reaksiyon, iç dudağı veya yanağı yanlışlıkla ısırmak sebebiyle oluşabilirler. Bu durumlardan bazıları daha önemlidir ve çözümleri de oldukça basittir.

  • Vitamin eksiliği: B12, folik asit, demir gibi vitaminlerin eksikliği çocuğunuz için oldukça zararlı olduğu gibi ağız yaralarına da sebebiyet vermektedir. Çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmeli ve gün içerisinde gerekli tüm vitaminleri aldığından emin olmalısınız.
  • Çölyak: eğer çocuğunuzda çok fazla ağız içi yaralar oldukça sık ve fazla görülüyor ve farklı rahatsızlıklar da yaşıyorsa mutlaka doktora danışmalısınız. Çölyak hastalığı da ağız içi yaralarına sebebiyet vermektedir.
  • Bunun dışında; stres, bağırsak rahatsızlıkları, demir eksikliği, B12 eksikliği, vitamin eksiklikleri, protein eksiklikleri, kalıtsal rahatsızlıklar, alerji, enfeksiyon, vücudun susuz kalması gibi birçok nedenle de olabilmektedir.
Çocuklarda Ağız Yaraları İçin Çözümler:

Burada da bebeklerde sunduğumuz bal, karbonat, zerdeçal rahatlıkla kullanılabilir. Balı sadece yaranın üzerine sürmek yeterlidir. Zerdeçal ve balı karıştırıp yaranın üzerine sürmek yine fayda sağlayacaktır. Bir su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı karbonatı atıp karıştırdıktan sonra temiz bir bez yardımıyla yaranın üzerine sürebilirsiniz. Bunların dışında çocuklarda kullanılabilecek birkaç yöntem daha vardır:

  • Hindistan cevizi yağı: Balda olduğu gibi hindistan cevizi yağını da yaranın üzerine bir miktar uygulayabilirsiniz. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.
  • Aloe vera: Doğal olan aloe vera jelini ağız yarasının üzerine uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Neredeyse her konuda oldukça faydalı olan aloe vera jeli ağız yaraları için de çok faydalıdır.
  • Karanfil yağı: Yarnanın üzerine direk olarak uygulanan karanfil yağı acıyı hafifletir ve yaranın geçmesine yardımcı olur.
  • Buz: acıyı azaltmak için buz küplerinden faydalanılabilir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir