Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Bebek ve çocuklarda çok sık rastlanan ağız kokusu ciddi bir sağlık problemi olabilir. Bazen de bir sağlık probleminden kaynaklı değil de çocuklara verilen ilaçlar da neden olabilir. Ağız kokusuna sebep, ilaçlarsa ağız kokusu bir an da meydana gelir ve ilacın kullanımı bırakıldıktan sonra ağız kokusu geçmektedir. Ağız kokusu bazı zamanlarda, uyandıktan sonra gibi, görülse de bazen de her zaman görülebilmektedir. Her zaman ya da uyandıktan sonra görülen ağız kokuları bir hastalık belirtisi olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen ağız kokusunun nedenlerini ya da ağız kokusunun önlenmesi konusuyla ilgili merak edilenler şu başlıklar altında incelenecektir:

 • Bebekler ve Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?
 • Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Nasıl Giderilebilir?

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?

Dişleri çıkan çocukların her akşam uyumadan önce dişlerini temizlemesi, fırçalaması çocuğun iyi bir ağız temizleme alışkanlığı edinmesini sağlar. Çocukların günde iki kere dişlerini fırçalaması henüz yeni gelişen dişler için yararlı olmaktadır. Yalnız dişlerin temiz tutulması, günde iki kez fırçalanması ağız kokusunu her zaman önlemeyebilir. Aslında ağız kokusu her zaman dişlerin ve ağzın temiz tutulmasıyla ilgili olmayıp çok çeşitli nedenlerle de ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Ağız kokusunun tek nedeni dişlerin temiz tutulmaması olmayacağı gibi ağız kokusunun tedavisinde de tek çözüm yolu dişleri fırçalamak değildir. Diş kokusunun ağız temizliğinden başka pek çok farklı nedeni bulunabilmektedir. Öncelikle bu ağır konusunun nedenini bulmak ve ona göre tedavi uygulamak uygun olacaktır. Ağız kokusunun nedenleri şu şekildedir:

 1. Üst Solunum Enfeksiyonları: Üst solunum enfeksiyonları çocuğun üşütmesi, soğuk algınlığı ya da yaşanılan gripten kaynaklanabilmektedir. Üst solunum enfeksiyonlarında geçirilen iltihap ağız kokusuna neden olurken yaşanılan kuru öksürük de ağız kokusuna neden olabilmektedir. Boğazda oluşan tahriş, faranjit gibi hastalıklar ağız kokusuna neden olmakla beraber bu geçici bir ağız kokusudur. Çünkü çocuk üst solunum yolları enfeksiyonunu atlattıktan sonra ağız kokusu da ortadan kalkacaktır.
 2.  Bademcik: Eğer çocukta sürekli bir ağız kokusu yok ve ağız kokusu başladıysa çocuğun bademciklerinin şişip şişmediğini kontrol etmek gerekir. Çünkü şişen bademcikler ağız kokusu yapmaktadır. Bazen bademcikler yeni oluşurken pürüzsüz görünümünü ve pembe rengini kaybedilir. Eğer çocuğun bademciklerinde bir hareketlenme varsa bademcikler, kızarmış üzeri kırmızı ve tahriş olmuş şekilde görülmektedir. Çocukta yeni oluşan bademcik ağız kokusuna neden olabilir. Bu bademciklerinin içerisinde oluşan iltihaplar kötü kokular yayılmaktadır. Bu da elbette çocukta ağız kokusuna neden olur. Şişmiş ve kızarmış bademcikler için kesinlikle bir doktora başvurmak gerekmektedir.
 3. Ağız Kuruluğu: Çocukların sürekli koşuşturma halinde olması ve su içmeyi ihmal etmeleri sonucunda ağız kokusu olmaktadır. Sürekli aktif olan, hiç durmayan çocuklar fazla sıvı tüketmekte ve su içmeyi unuttukları için de ağız kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Sürekli hareket halinde olan bu çocuklar eğer yeteri kadar su içmezlerse yeterince tükürük üretemeyecek ve kötü koku üreten bakterileri alıp götüremeyecektir. Ağız kuruluğu çok büyük bir problem gibi gözükmese de sonraki süreçlerde diş çürüklerine neden olabilir. Çürüyen dişler bakteri üretmeye meyillidir. Bu bakteriler de ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu yüzden çocukların su içmesi oldukça önemlidir. Su bütün bakterileri alıp götürecektir.
 4. Ağız İçindeki Rahatsızlıklar: Çocuktaki diş eti problemleri, diş çürükleri, dişte ya da çenedeki iltihaplar, ilk diş çıkarma, diş eti iltihapları, dişlerin temizlenmemesi sonucunda dişlerde kalan artıklar ağız kokusunda en çok rastlanan nedenler arasındadır. Ağız içindeki bu rahatsızlıkların tedavisi en basit tedavilerdendir. Ağız içindeki bu sebeplerden kaynaklı problemler, ağız içinin temizlenmesiyle, düzenli olarak günde iki kez dişlerin fırçalanmasıyla ortadan kalkmaktadır.
 5. Sinüs Enfeksiyonu: Çocuklarda zaman zaman ortaya çıkan boğaz ağrıları, geniz akıntıları, burun akıntıları varsa sinüs enfeksiyonundan kaynaklanan bir problem olabilir. Sinüs rahatsızlığı olan çocuklarda bu sinüsler nedeniyle boğazda ve burunda sinüslerin akması sonucunda sıvı birikebilir. Biriken bu sıvılar da boğazda bir enfeksiyona neden olabilir. Çünkü boğaz sinüslerin akması sonucunda en iyi sıvı biriktireni, bakteri toplayan kısımdır. Boğazda biriken enfeksiyonlardan dolayı da ağız kokusu yaşanmaktadır.
 6. Böbrek ve Mide sorunları: Ağız kokusunun bir diğer nedeni de de böbrek ve mideden kaynaklı hastalıklar olabilir. Ağızda meydana gelen kokuların çoğu; ağız, burun, sinüsler, akciğer ve mide ile alakalı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra çocukta böbrek ve karaciğerde yaşanan problemler, bu tür hastalıkların varlığı halinde vücutta birikmiş olan maddelerin akciğerler aracılığı atılamaması durumundan kaynaklı ağız kokusu meydana gelmektedir. Böbrek hastalıklarının yanında midedeki çeşitli rahatsızlıklar da ağız kokusuna neden olabilir.
 7. Yabancı Nesneler: Ağız kokusunun nedenleri arasında çok sık rastlananlar arasında olmasa da zaman zaman çocuğun boğazını tıkayan yabancı bir nesne nedeniyle ağız kokusu olabilmektedir. Çocuklar merak ettikleri nesneleri, bazen ağızlarına götürerek tanımak isteyebilirler ki bu çocukların bazı dönemlerinde nesneleri tanıma yöntemidir. Bu sırada yutabileceği kadar bir nesne eğer çocuğun ağzına girdiyse bunu yutabilir ve nesne boğazına takılabilir. Çocukların solunum yollarına takılan nesneler kötü kokuya neden olabilmektedir. Ağız kokusunun nedeni araştırılıyorsa bu sebep de akılda olması gerekn sebepler arasında bulunmalıdır..
 8. Diş Çürükleri ve Diş Eti Hastalıkları: Çocuklar ve yetişkinlerde ağız temizliği her zaman olması gerektiği gibi muhakkak uygulanmalıdır. Yalnız ağız temizliğini düzenli olarak yapan kişilerde de bu problemler ortaya çıkabilir. Ağızda bulunan enfeksiyonlar, iltihaplar ya da dişlerdeki var olan çürükler ağız kokusuna neden olmaktadır. Diş eti hastalıkları, ağız yaraları da kokuya neden olabilmektedir. Çocukların diş temizliği alışkanlığını kazanmaları için onlara uygun ve sevdikleri çizgi film karakterlerinin olduğu diş fırçaları ve diş macunları alınabilir. Bu yöntemler çocuğun ağcındaki yaraları geçirebilir yalnız diş çürüklerini yok etmez. Yalnızca dişin çürümesini engeller. Eğer çocuğun dişinde çürük varsa zaten mutlaka doktora gitmelidir.
 9. Geniz Eti: Özellikle çocuklarda geniz eti büyümesi çok sık rastlanan bir durumdur. Çoğu geniz eti büyümelerinde ameliyat tavsiye edilmektedir. Geniz etinin büyümesi ve geniz etindeki iltihap, sinüzitler ve bunlar ile ilgili olarak geniz akıntısı olmaktadır. Geniz eti büyümesi olan çocuklarda boğazda iltihaplanma çok sık rastlanmaktadır. Bu iltihaplar da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Çocuklarda sıklıkla burun tıkanıklığı ya da nefes almakta güçlük yaşanması gibi görülen durumlar da geniz etinin olduğunu gösterebilir. Bu durumlar da çocukta ağız kokusunun en sık görülen nedenleri arasındadır.
 10. Gece ve Çok Yemek Yedirilmesi: Çocuklara hemen uyumadan önce yemek yedirilmesi mide rahatsızlıklarını da beraberinde getirmektedir. Gece yatmadan önce yedirilen yiyecekler özellikle reflü rahatsızlığına neden olur. Reflüsü olan çocukların ağızlarna midelerindeki olan yiyecekler geleceğinden ağız kokusuna neden olur. Reflü hastalığında mideden gelen sadece yenilen yiyecekler değildir. Yiyeceklerin yanı sıra kusma esnasın mide özsuyu da ağızdan çıkar. Mide özsuyunun ağıza gelmesi sırasında boğazda bir tahrişe neden olur. Bu tahriş neticesinde de ağız kokusu oluşabilir. Ayrıca midedeki hastalıklardan yalnızca reflü ağız kokusuna neden olmaz. Ayrıca gastrit, ülser ya da midede bulunan yaralar da ağız yarasına neden olur.
 11. Çocuğun Az Yemek Yemesi: Çocukların mideleri ve bağırsakları çok küçük olduğundan onlara yemek yedirirken az az sık sık yemek yedirilmelidir. Çok yemek yedirilen çocuklarda kusma alışkanlık haline geleceğinden mide rahatsızlıklarına ve dolayısıyla ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ayrıca çocukların uzun süre aç kalması ağız kokusuna neden olur.Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Eğer ağız kokusu hiç gitmeyen, sürekli devam eden bir ağız kokusuysa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Yalnız geçici bir ağız kokusuysa şu yöntemler işe yarayacaktır:

 • Düzenli olarak günde iki kere çocuğun dişlerini fırçalaması gerekmektedir.
 • Ağız sağlığı için sadece dişlerin fırçalanması yetmez, ağız ve dilin de fırçalanması gerekmektedir.
 • Çocuklar, diş ipini ara kullanmalıdır.
 • Ağız temizliği için kullanılan malzemelerin hijyenik tutulması gerekmektedir.
 • Çeşitli hijyen içeren sıvılarla gargara yapmak da ağız sağlığı için uygulanması gerekenler arasındadır.
 • Güzel kokulu sakızlar çiğnemek de ağız kokusunu geçiren çözümler arasındadır.
 • Düzenli olarak altı ayda bir çocukların da dişçiye muayene ettirilmesi gerekmektedir.
 • Bol su içilmesi de ağızdaki koku yapan bakterileri, iltihapları alıp götüreceğinden ağız kokusu için alınması gerekli önlemler arasında yer alabilmektedir.

Yukarıdaki maddeler ağız kokusu olmasa bile rutin olarak yapılması gereken işlemlerdir. Tabii bunları yapmak ağız kokusunu önlemeye ya da tedavi etmeye de yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra mevcut olan ağız kokularına karşı doğal yöntemleri kullanmak işe yarayacaktır.

Karbonat: Karbonat en iyi bakteri yok eden çözümlerden bir tanesidir. Ayrıca ağız kokusu olan kişilerde de ilk akla gelen yöntemlerden birisi karbonattır. Ağız kokusuna çözüm olarak karbonatlı suyla gargara yapmak ya da karbonatla ağız temizliği yapmak ağız kokusunu geçirebilmektedir.

Tarçın: Tarçın ağızda meydana gelen mikropların dişlere, diş etlerine, dile yayılmasını engeller. Tarçın ile yapılan karışımlar da ağızdaki mikropların yayılmasını ve ağız kokssunu önler.

Limon Suyu: Limon suyu ile suyun karıştırılarak yapılmasıyla oluşturulan karışımlar antibakteriyel özelliğe sahiptir. Limon suyu içilmesi ya da bununla gargara yapılması sonucunda ağız kokusu için çok iyi bir çözüm sağlamaktadır. Limon suyu yalnızca ağızdaki mikropları değil, tüm vücuttaki ya da midedeki bakterileri temizlemektedir.

Karanfil: Ağız kokusunu gidermek için en iyi ve en çok kullanılan yöntemlerden birisi de karanfildir. Karanfil ağız kokularına için birebir gelen bir çözümdür. Karanfil özellikle çiğnenerek uygulandığında ağız kokularını gidermektedir.

 

Her yazımızda sizlere önemle belirttiğimiz gibi bu yazımızda da ufak bir hatırlatma yapmak isteriz. Çocuklarda oluşan ağız kokusunun gördüğünüz üzere onlarca nedeni olabilir. Bizler bilgili aileler olarak bu nedenleri en sağlıklı tespiti doktorlarımızın yapabileceğini biliyoruz. Tıbbi yardım alması gereken bazı durumlarda gerekebilir çocuklarımızda. Bu nedenle burada yazılan önerilerin ağız kokusunu geçici olarak bastıracağını fakat kalıcı olarak tedavi edemeyeceğini asla unutmamalısınız. Eğer doğru bir tetkik ile sorunun ne olduğunu bilirseniz doktorunuzun nezaretinde gerekli tedaviye başlayıp bu çocuklarda olan ağız kokusu problemini kökten halletmiş olursunuz.

 

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir