Bebeklerde İshal Görülmesi

Bebeklerde İshal Görülmesi

İshal aslında son derece nadir gördüğümüz bir durumdur.Eğer  bebeğinize ilk 6 ay anne sütü verirseniz ,verdiğiniz ilk 6 aydaki    anne sütü bebeğinize İshalden kurduğu gibi ilk iki yılda bile bebeklerin çok  seyrek İshale yakalandıklarını görüyorsunuz. Dolayısıyla bebeğimizin eğer ishal olmasını istemiyorsak bir şartla mümkün, ilk altı ay mutlaka sadece anne sütü verilmesi gerekmektedir. su buna dahil değildir. Bunun dışında ilk 6 ay anne sütü alan bebeklerde de ishal Tabii ki gelişebilir . Eğer siz dışarıdan biraz su verdiyseniz, elinize dikkat etmelisiniz ,aksi takdirde bebeğiniz mikobakteriyel almış olabilir.


Bir de bebeklerde sık görülen  inek sütü ishale sebep olabilmektedir, yani inek sütü alerjisine bağlı ishal olabilir .Annenin bebeği emzirdiğini sırada yediği tükettiği süt ve süt ürünleri yoğurt, peynir, kaymak ve benzeri tereyağ gibi süt ürünleri , memeden bebeğe geçerek bebekte inek sütü protein alerjisi neden olabilmektedir. Bu bebeklerde ishal görülür .Dışkıları normalden çok daha fazladır. Dışkıda mukus görebilir , İçinde hatta bazen kan bile görebiliriz böyle bir durumla karşı karşıya kalınca anne doktoruna danışmalıdır.Doktorda gerekli gördüğünde annenin diyetinde süt ve süt ürünlerini kısıtlayarak bu durumun bir besin yani inek sütü alerjisi ile ilişkili bir ishal mi onu anlamaya çalışacaktır .Buna rağmen bebeğin ishali devam eder ,beraberinde ateş ve genel durum bozukluğu, kusma görülürse  mutlaka bir tahlil yaptırmak gerekmektedir.Çünkü bazı virüsleri kapmış olabilir bebekler İşte bu sırada virüs ya da bakteri görüldüğünde bebeğinizin tedavisi planlanır. 6 aylık büyük çocuklarda ishal oldukça sık görülebilir .Bunlar genelde mikrobik olabilir veya viral olabilir, parazitler ,enfeksiyonlar olabilir . burada vurgulanması gereken bir konuda İshal olan bebeğin beslenmesi kesinlikle kesilmemelidir yani anne sütü alıyorsa aynı sütü almaya devam etmelidir. Formula mama alıyorsa formu ile mamasına devam edilecektir. Sadece ek gıda alan ve büyük ve çocuklarda ishali durumlarda biraz diyetinden yağlı besinleri kısıtlana bilmektedir. Hangi besinleri ishale iyi gelir elma, pirinç, havuç, haşlanmış ,patates özellikle yoğurt ishale iyi gelmektedir.

İshali olan bebeklerde ilk  6 aydan büyük ise bu gıdalara biraz daha ağırlık verilmelidir. Bir diğer önemli nokta ise biraz büyük çocuklar ishali çocuklara sulandırılmış   kola veya benzeri içecekler verilmektedir . Bunlar son derece yanlıştır bunların verilmesini hiçbir zaman önerilmemektedir.(!!! Dikkat :İlaçlı tedaviler Sadece Doktorunuz kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir !!!! )

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir