Bebeklerde Balgama ne iyi gelir? Balgam nasıl geçer?

Bebeklerde Balgama ne iyi gelir? Balgam nasıl geçer?

Balgam genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tıp litaratürlerinde geçmektedir. Ciğerlerimizde buluna  bronşlarımızın dolmaya başlaması sonucu vücut öksürük benzeri tepkiler göstererek bu balgamı atmaya çalışır. Bebekler de görülen balgam sorunu da yetişkinlerin durumlarına benzemektedir. Balgam bir enfeksiyon olduğu için o narin bünyelerin uzman doktor gözetiminde mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. İnternette birçok balgam için şifa olan çaylar vb bilgiler bulunmaktadır. Fakat unutmamamız gereken en büyük konu ise balgamın bir enfeksiyon olduğu ve tıbbi tedavi görülmemesi takdirinde çok ciddi ağır sonuçları olacağıdır. Halk arasında nesilden nesile aktarılan bazı balgam giderme yöntemleri mevcuttur. Bu olay tamamen bünyeden bünyeye farklılık göstermekte olduğundan sizler uygulamadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz

Balgama ne iyi gelir? Balgam nasıl geçer?

Bebeklerde veya çocuklarda görülen balgam için bazı iyi gelebilecek yöntemler mevcuttur. Eğer bebeğiniz emzirme çağında ise onlara verebileceğiniz şifa deposu tamamen anne sütüdür. Yapılan bilimsel araştırmalarda bebek emme esnasında dudaklarından birtakım salgılarla vücudunun ihtiyaçlarını ve vücudunda olan enfeksiyonları anneye göndermektedir. Allah’ın en güzel lütuflarından biri olan anne sütü birkaç emzirme sonrasında yavrunuza şifa olabilecek özelliğe gelmektedir. Bu nedenle anne sütünün bir damlası bile çok değerlidir. Peki emzirme çağını geçmiş çocuklarda balgam nasıl geçer? Bunun için sizlere tamamen doğal evde hazırlayabileceğiniz organik karışımları şöyle sıralayabiliriz.

Balgam giderici doğal yöntemler

  • Karabiber Kullanımı : Eğer çocuklarınızın alerjik bir durumu yoksa yapılacak çoğu karışımda karabiber den faydalanabilirsiniz. Karabiberli karışımlar üst solunum yollarını rahatlatıcı etkisi olacaktır. Bunun için ilk yöntem doğal zeytinyağı ile karabiberi iyice ısıtıp içerisinde 1-2 damla limon sıkabilirsiniz. Oluşan karışım ılık bir vaziyete gelince çocuğunuzun sırtına bu karışımı tatbik edebilirsiniz.
  • Okaliptus Yağı kullanımı : Okaliptus yağının balgam söktürücü tesiri olabilmektedir. Tamamen saf olan yağı temin edebilmeniz durumunda çocuğunuzun sırtına sürebilir onu rahatlatabilirsiniz.
  • Buhar makineleri kullanımı : Son zamanlarda popüler cihazlar arasında bulunan buhar makineleri özellikle kış aylarında kuraklaşan havayı nemlendirerek balgamı daha rahat söktürebilmektedir. Eğer kurak bir ortamda bebeğiniz yatarsa oluşan balgam kuruyabilir ve bu yüzden dışarıya oluşan bu mukusu atması oldukça güçleşebilir. Buhar makineleri ile hava yumuşatılmış olacağından balgamı çıkartması için de çok faydalı olacaktır.
  • Serum Fizyolojik Kullanımı : Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan bu deniz suyu barındıran sıvıları bebeğinizin burnuna tatbik edebilirsiniz. İçerideki sıvıyı çekmek için bazı ekipmanlar kullanılmaktadır. Son zamanlarda bir çok doktor orada bulunan faydalı bakterileri de uzaklaştırdığı için sıvı çekme işlemine çok sıcak bakmamaktadır. Doğru ve etkin kullanım için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  • Havuç Yedirebilirsiniz : Havuç doğal bir balgam söktürücüdür. Eğer çocuğunuz katı yemekleri rahat yiyebilecek yaşlarda ise gün içerisinde bol bol havuç yedirebilirsiniz. Eğer yiyemeyecek bir yaşta ise meyve sıkacakları kullanmak suretiyle bebeklerinize doğal havuç suyu içirebilirsiniz.
  • C Vitaminli Besinler Tükettirin : Portakal, Limon Greyfurt benzeri meyvelerde bol miktarda C vitamini bulunduğu bilinmektedir.Oluşan bu enfeksiyonların vücuttan atılması konusunda C vitaminli yiyecekler çok etkili olacaktır.

Bebeklerde Balgam Nasıl Çıkartılır?

Bebeklerde öksürme refleksi çok fazla gelişmemiştir. İleriki yaşlarında mutlaka bu refleksleri daha gelişecektir fakat balgamı çıkarmasına yardımcı olacak bazı işlemleri sizler uygulayarak bebeklerde balgam çıkartmaya yardımcı olabilirsiniz. Bunların başında taputman ismi verilen işlem gelmektedir. Taputman için bebeğinizi yüz üstü dizlerinize yatırın. Sırtına minik minik vurmaya başlayın. Aşağıdan yukarıya doğru yapılan bu işlemi ortalama olarak 4-5 dakika sürdürün. Bebeğinizin rahatlamasına oldukça faydalı olacak bir yöntemdir. Daha doğru kullanımı için uzmanınıza mutlaka danışmanızı öneririz

***Yukarıdaki yazılardaki bilgilerde geçen tüm yöntemleri uygulamadan önce mutlaka Doktorunuza başvurun

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir