Bebeklerde Ateş Nedenleri?

Bebeklerde Ateş Nedenleri?

Çocuklarda ateş aileleri en çok tedirgin eden konulardan birisidir. Özellikle 2 yaş altında olan çocuklarda ateş önemli bir nedene bağlı olabilir. Ateş ölçüm tekniklerine bağlı olarak koltuk altından ölçebiliriz ya da makattan ölçülebilir ya da kulaktan ölçülebilir ama bizim pratikte en çok tercih ettiğiniz hastane ortamında kulaktan ölçme tekniğidir. Bu da 37.7 derece üzerindeyse ateşi var olarak kabul edilir ve ona yönelik müdahaleler yapılır.

 

Bebeklerde Ateş neden çıkar?

Özellikle 38.5 derece üzerinde olan değerler önemli, genellikle bunların da nedeni virüslerdir, çocuklarda influenza virüsler, parainfluenza virüsleri, ino virüsler ve farklı tipte virüsler Ateş yapabilir. Bunun yanı sıra burun akıntısı, öksürük ve hapşırık da eşlik edebilir. Eğer ateşin nedeni farklı bir şeyse orta kulak iltihabı olabilir, bademcik iltihabı olabilir ya da panomoni olabilir, idrar yollarında iltihap olabilir yani vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyon varsa genellikle bu ateş yapar. enfeksiyon dışı nedenler de Ateş yapabilir ama çocuklarda en sık gördüğümüz neden enfeksiyonlardır.


 

Yüksek ateşin Ölçüm teknikleri önemli!

Ölçüm tekniği önemlidir bazen koltuk altından ölçtüğümüz değerler bizi yanıltabilir o yüzden koltuk altının kuru olması gerekir ve belli bir sürede dereceyi tutmak gerekir. Kulaktan ölçtüğümüz zaman da yine kulaktaki bir kulak kiri ya da kulaktaki bir nem yeni ölçüm tekniği ile ölçüm sonucunu değiştirebilir.

 

Bebeklerde yüksek ateşte Ne yapmalı?

Şayet ateş 37.7 derece ve üzerinde ise mutlaka o anda çocuğu soyup ateşin düşmesini sağlamak lazım. Bunun yanı sıra eğer çocuğu soyduktan sonra ateş hala yüksekse Yani yarım saat sonra ateş hala düşmüyorsa o zaman genellikle doktor kontrolü altında ilaçlı tedaviye başlanmalıdır. Şayet çocuk 1 yaş altındaysa ve ateşi 38.5 derecenin üzerinde ise özellikle bu ateş 3 günü aşmışsa mutlaka tıbbi bir yardım alarak incelenmesi gerekir. Eğer ateşi bariz bir odağı ve bariz bir nedeni yoksa mutlaka araştırılması gerekir. bu da kan veya idrar testi yapılarak araştırılabilir.

Özellikle çocuk 6 aylık tam ufak sa ve belirgin bir ateş odağı yoksa ve bu Ateş 39 buçuk dereceyi geçmişse muhakkak doktorunuza göstermeli onun tarafından incelenerek gerekirse hastaneye yatırılarak takip edilmesi gerekir .

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir