Bebeklerde alerji neden olur, nasıl geçer?

Bebeklerde alerji neden olur, nasıl geçer?

Yetişkin bireylerde görülen alerjik reaksiyonlar çocuklarımızda hatta bebeklerimizde de görülmektedir. Alerjiler bazı durumlarda kaşıntı kızarıklık bazı durumlarda ise (fıstık alerjisi gibi) solunumu durdurabilme özelliğine bile sahip olan, hayati fonksiyonlarımızı olumsuz etkileyen durumlardan birisidir. Çocuklarımızı ve 0-36lık bebeklerimizi alerjiler konusunda farklı incelememizde fayda var. Bu yazımızda genel olarak bebeklerde alerji konusu üzerine duracağız :

Bebeklerde Alerji

Bebeklerimiz hayata adaptasyonu sırasında, vücuduna temas ettiği maddelere hassasiyeti veya iç organlarının düzensiz çalışması neticesinde alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu bebeklerde alerji konusunu tek kalemde ele almak pek doğru olmaz. Önce alerjinin belirtileri ile hastalığın belirtileri arasındaki farkları bilmemiz gerekmektedir. Mesela bazı egzemalar başlarda alerji olarak görülmekte fakat arka planında karaciğere bağlı problemlere kadar taşıyabilmektedir. Bebeklerde en fazla besin alerjisi görülmektedir.

Genel olarak bebeklerde alerji 3 kısımda incelenebilir

 • Beslenmeye Dayalı Alerjik Reaksiyonlar ( Geniş Şekilde inceleyeceğiz)
 • Temasa bağlı alerjik reaksiyonlar : En fazla gözlemlenen mahsum öpücüklerdir. Sakallı bir erkeğin bebeğinizi en mahsum şekilde öpmesi ile bile çeşitli kızarmaları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Hani çok ütopik bir örnek olacaktır ama bizlerde ısırgan otu temasında ciltte kızarma kaşıntı nasıl oluyorsa bazı durumlarda da bebeklerimizde temasa bağlı şekilde kızarmalar ve yanmalar görülebilmektedir.
 • Hastalıklara bağlı alerjik reaksiyonlar : Egzema bunların en başında gelmekle beraber çok istisnai durumlarda sedef veya mantari bazı hastalıklarda bebeklerimizde gözlemlenebilmektedir. Egzema görülme riski yeni doğan sarılığı geçiren bebeklerde daha fazla görülmektedir. En doğru teşhisi sizlere mutlaka doktorunuz yaparak gerekli tedavi şekillerini başlatacaktır.

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri

Besin alerjileri bazı durumlarda bebeklerde çok tehlikeli olmaktadır. Genellikle hafif ve ağır belirtiler gösteren bebeklerin alınan besin miktarına bağlı olarak 2 saat içerisinde hafif belirtiler arasında :

 • Ürtiker ismi ile bilinen yüzde kızarıklık şişme ve kabarcıklaşma olarak görülebilir
 • Hıcıltılı ve sürekli nefes alıp vererek nefes güçlüğü yaşanabilir.
 • En fazla ishal görülmektedir.
 • Bazı durumlarda iç organların çalışmasını olumsuz etkileyen beslenmeye bağlı egzemalarda görülebilir
 • Nadirende olsa kusma görülebilir.
 • Vücutta ödemleşme ve yüzde şişmeler olabilir

Bunların tamamı hafif belirti olsa da hafife alınmayacak belirtilerdir. Birde bebeklerde besin alerjisinin ağır belirtileri sizlere sunalım

 •  Yüz Şişmesi aslında ağır belirti arasına girmektedir. Yukarıdaki kast edilen hafif şişmedir.
 • Özellikle ağız bölgesi dil ve dudaklarda belirgin şişmeler oluşacaktır.
 • Vücudunda kabarcıklar oluşarak deride döküntüler de bu ağır belirtiler arasında yer almaktadır.

Her türlü besin alerjisi belirtisinde ileriye dönük olarak ağır sonuçları olabileceğinden dolayı vakit kaybetmeden bir uzman doktora görülmesi gerekmektedir. Doktorunuz sizin beslenmenizden yola çıkarak ( Emziren anneler için) bebeklerde besin alerjisi nedenlerini çok daha iyi anlayacak bazı durumlarda ise gerekli testleri yaparak size en uygun alerji tedavisi şeklini sunacaktır.Bebeklerde Besin Alerjisi Nedenleri

Bebeklerde görülen besin alerjisi nedenleri genelde 3 gurup altında incelenmektedir.

 • Hayvansal Besinlere bağlı alerjik reaksiyonlar : Özellikle inek sütü, yumurta ve bal
 • Baharatlara Bağlı Alerjik Reaksiyonlar : Biber türevleri ( pul biber,karabiber gibi) en fazla alerji görülen baharatlar arasındadır.
 • Sebze ve Meyvelere Bağlı Alerjik Reaksiyonlar : Fıstık alerjisi ( En tehlikeli olanlarından birisidir), Çilek alerjisi, domates ve kivi olarak guruplandırılabilir.

Yukarıdaki listede yazılı tüm ürünler 12 aylık öncesinde zaten bebeklere verilmesi yasak olan besinler arasında geçmektedir. Gerek ek gıdalarda gerekse mamalarında kesinlikle bu listede olan ürünleri kullanmamalısınız.  Tabi bu listede olanlar klasik olarak en fazla bilinenlerdir. Binlerce insan metabolizması şekilleri arasından bebeğinizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu ne sizler nede bizler bilebiliriz. Bu işin tek yetkili ve güvenilir muhattapları doktorlarımızdır. Bizler sizlere fikir vermeye çalışan insanlarız.

Bebeklerde Besin Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır

Genellikle doktorlarımız tedavi öncesinde bazı testleri yaparak tanı koyarlar ve gerekli bebeklerde besin alerjisi tedavi şekilleri ni sizinle paylaşırlar. Bu testler içerisinde en fazla uygulananlar ise sırasıyla

 1. Deri Prich Testi : Deri üzerine alerjen maddeler temas ettirilmesi suretiyle cildin göstereceği reaksiyonlar uzman nezaretinde izlenir. Eğer bir belirti gözlemlenirse bunun deri üzerindeki genişliği izlenir.
 2. IgE ( Cap/ Rast) Kan Testleri : Alerjenlerin kan üzerine tatbik edilerek verdiği reaksiyonlar laboratuvar ortamında gözlemlenerek gerekli raporlar uzmanlarınıza iletilir.

Birkaç farklı testlerin uygulanması neticesinde ortaya çıkan durum karşısında doktorunuz sizlere en uygun olan tedavi şeklini sunacaktır. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren alerjik reaksiyonlar gibi tedavi şekilleri de değişkenlik gösterecektir. Besin alerjisi tedavisinde en fazla doktorların tercih ettiği yöntem o alerjen besinin öğünlerinden çıkartmanızı ve o alerjeni içeren farklı bir besinlerden de uzak durmanızı tavsiye edecektir. Fakat alerjinin ne olduğu ve tepki boyutunun büyüklüğüne göre ekstra ilaçlı tedavi de sunabilir. Doktorlarımız bu konuda güvenebileceğimiz tek adrestir. Sakın halk arasında klasikleşmiş olan yöntemleri bebeklerimize uygulama gibi bir hataya düşmeyin. Bilim ve teknolojiye hatta en önemlisi bu konunun ehli olan kişilere güvenin.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir