Çocuğumuza isim seçerken nelere dikkat edilmelidir

Çocuğumuza isim seçerken nelere dikkat edilmelidir

Çocuk isimleri doğum öncesinde yavrularımıza verdiğimiz ilk ünvanlardandır. Çocuğumuza isim seçerken dikkat edilmesi gereken bazı kısımlar olduğundan bu yazımızda sizlerle enine boyuna çocuk isimleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İsim ile ilgili konuları başlıklar halinde incelemek her açıdan daha doğru olmaktadır

İsimlerin karakter üzerindeki etkileri

İsimlerin karakter veya mizaç üzerinde etkileri gerçekten çok fazladır. Dini isimlerden yola çıkacak olursak Halifelerden birisi olan Hz. Ömer (r.a) ismi ülkemizde çok sevilerek kullanılan bir isimdir. Ömer ismi gerçekten de güzel bir isimdir fakat bazı çocuklara isim ağır gelebilmektedir ve hiperaktif bir çocuk olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bir örnek de kız çocukları üzerine verecek olursak Zeynep ismi kullanılmaktadır. Hz Zeynep validemiz Efendimizin kızlarından birisidir ve ülkemizde özellikle çok tercih edilen isimler arasındadır. Kelime anlamı olarak değerli taş anlamı taşıyan Zeynep ismi aynı zamanda yüz güzelliğini de çocuklarımıza getirebilen isimlerin başında gelmektedir. Fakat karakteristik özellik olarak konuya bakacak olursak biraz kaprisleri ve dik başlı oluşları ile genellikle ön plana çıkabilirler. ( Tüm Zeynepler veya Ömerler böyledir demiyoruz zaten bunu diyemeyiz de lakin karakteristik özelliklere bakacak olursanız hangi isimdekiler nasıl davranış sergilediğini çok rahatlıkla görebilirsiniz.)Çocuk isimlerinin anlamları

Her aile çocuk için en güzel isim hangisidir gibi sorular ile birtakım araştırmalar yapmaktadır. Kimi aileler daha farklı ve az kullanılan isimleri seçerken kimi aileler ise çok tercih edilen isimleri seçmektedir. Bazı kısımlarda dini isimler bazı kısımlarda ise aile büyükleri veya çok sevdiğimiz insanların isimlerini kullanmaktayız.

Mesela Kezban / Keziban ne demek diye araştırma ihtiyacı içerisine girmeden ananemin babanemin ismiydi Kur’an da geçiyor mantığı ile kız çocuğuna isim koyan birisi bu kelimenin “YALANCI” anlamı taşıdığını bilmemektedir. Başka bir örnekte ise Asiye ismi gelmektedir. Asiye asi olan anlamını taşımaktadır.

Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz lakin konuyu uzatmadan sizlere iletmek istediğimiz kısım bir ismi araştırarak anlamına bakarak mutlaka çocuklarınıza vermelisiniz.

Çocuğa iki isim koymak

Çocuğa iki isim koymak bazı kısımlarda faydalı olurken bazı kısımlarda ise ufak zararları olabilmektedir. Öncelikle iki ismin faydası az önce belirttiğimiz ismin karakter üzerindeki etkisi konusunda geçen bazı sertlikleri yumuşatabilmektedir. Örneğin Zeynep isminin olası bir nedenden dolayı karakterde olumsuz yanları olacak olursa Lina yani “Yumuşak hurma fidesi” anlamı ile iki isim kullanıp biraz daha yumuşatıcı özelliği ortaya çıkartabilirsiniz. İkili isim kullanımlarında genellikle ilk veya ikinci isim mutlaka kısa tutulması; ileride çocuğumuzun iki ismi söylemesine fayda sağlayacaktır. Örneğin Muhammed Ali, Ali Osman gibi.

Olumsuz olan tek bir kısım var oda sosyal çevre ve aile yakınlarımız genellikle iki isimle çocuklarını çağırmayı seçmez. Zeynep Lina şeklinde çağırmak yerine Zeynep daha tercih edilen bir durum olmaktadır. Buda diğer ismin çocuğun bilinç altında deformasyonuna sebep olabilmektedir.Çocuğa Hangi İsimleri Koymamalıyım

Çocuğa isim koyduğumuz zamanda eğer çok kullanılmayan bir isim seçtiğimizde aklımıza gelen ilk soru hangi isimleri çocuğa koymamalıyım sorusudur. İslam inancına sahip bireylerin bir çoğu isim hakkı konusunu bilirler. Ahirette çocuğumuz bizden ona kötü isim verdiğimiz zamanda davacı olma hakkı vardır. Bu nedenle çocuğumuza isim seçerken biraz daha dini anlamları olan isimler tercih edilmelidir.

Çocuğa Hangi İsimleri Koymamalıyım konusunda dikkat etmemiz gereken iki nokta vardır. Birincisi çok nadir denk geldiğim bir konudur cristian benzeri yabancı özentileri olan aileler çocuklarına bildiğiniz sakıncalı isimler koymaktadır. Yabancıların tercih etmesi bizimde edebileceğimiz anlamına kesinlikle gelmez hatta taklit edilmesi de islami öğretilere göre kesinlikle sakıncalı görülmüştür.

Allah, Rahman gibi Allah’ın sıfatlarını da kendi başına kullanamayız. Samed ismini kullanan insanlarımız ne yazıkki var lakin bu ismin başına Abd yani kul anlamı getirerek Abdulsamed kullanmak ismin anlamını “Hiç kimseye muhtaç olmayan, herkesin kendisine muhtaç olduğu kişinin kulu” şeklinde yapmaktadır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir