Çocuğa Kardeşinin Olacağı Nasıl Söylenmelidir?

Çocuğa Kardeşinin Olacağı Nasıl Söylenmelidir?

Çocuğun kardeşi olacağını öğrendiğinde kafa karışıklığı yaşaması normaldir. Kardeşinin olacağını öğrenen çocuk endişeye kapılabilir. Kardeşi olacağını öğrenen çocukların artık sevilmeyeceğini düşünmesi de sıkça görülen bir durumdur. Bu durumdan kıskançlık doğabilir ve eğer doğru şekilde açıklanıp kıskançlık giderilmezse çocuk kardeşi doğduktan sonra da kıskanmaya devam edip saldırgan tavırlar sergileyebilir. Peki bu durumda neler yapılması gerekir?

Anneve Baba Kardeşinin Olacağını Çocuğa Ne Zaman Söylemeli?

Bunun için en doğru zaman hamileliğin riskli döneminin atlatıldığı zamandır. Çocuklar aynı zamanda sabırsız oldukları için de 9 ay gibi bir süre onlara uzun gelebilir. Bu yüzden ortalama 3 ay sonra, karnınızın belirginleşmeye başladığı dönemde,çocuğa söylenmeli ve çocuğun bekleme süresini kısaltmalısınız.

Kardeşinin Olacağını Çocuğa Nasıl Haber Vermeli?

Bu durumda en doğru açıklama biçimi anne ve babanın kendisinin haber vermesidir. Bir kalabalık içerisinde ya da yanınızda birileri varken bu haberi vermek çocuk için sağlıklı olmayabilir. Bu sebeple anne ve baba çocuğu karşısına alıp durumu anlatmalıdır. Anne ve babanın bu konuşmayı gerilmeden, rahatça yapması çocuğunda rahatlamasını ve güvende hissetmesini sağlar.

Ailenin Tavrı Nasıl Olmalı?

Çocuklara bu haberi en basit cümlelerle vermek en mantıklısıdır. Böylece durumu kavramasını kolaylaştırıp bir sonraki aşamaya daha rahat geçebilirsiniz. Sonrasında çocuğunuza merak ettiklerini sorabilir ve tüm sorularına cevap vererek kafasında kardeş fikrini oturtmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan iki nokta:Kesinlikle onu daha çok seveceğinizi söylemeyin ve kesinlikle sorularına gergin ya da sert yanıtlar vermeyin. Buradaki önemli konu çocuğun bu haberi aldıktan sonra sevilmeyeceğini düşünmesi, kardeşinin daha çok sevilebileceğini düşünmesidir. Bunun olmayacağını ve ikisinin de eşit derecede sevileceğini fakat ilk aşamada bebeğin anneye daha fazla ihtiyacı olacağı anlatılmalı ve bunun sevgi değerini değiştirmediği özellikle belirtilmelidir. Bunun için çocuğunun kendi bebekliğini ya da kendi ailenizi ve kardeşlerinizi örnek olarak verebilir, anıları anlatarak ve fotoğraflar göstererek çocuğunuza anlatabilirsiniz.

Çocuk Kardeşinin Gelişimini Nasıl Takip Etmeli, Bu Sürece Dahil Olmalı Mı ?

Hamilelik sürecinde çocuğunuzu bu sürece dahil edin. Bebeğin karında nasıl büyüdüğünü gösterin, dokunmasına izin verin. Bu süreçte merak ettiği şeyler olursa cevaplayın. Değişim süreciyle birlikte bebek doğunca neler olabileceğinden de bahsedin, çocuğunuzun kendi bebekliğinden örnekler verin ve durumu her zaman rahat ve neşeli bir tavırla sürdürün. Bebek alışverişlerine beraber çıkın. Ona bebeğin onlara neden ihtiyacı olduğunu anlatın. Çocuğunuzun kardeşi doğmadan onu sevmesini ve onun için heyecan duymasını sağlayın. Fakat bunu yaparken önemli bir noktayı atlamayın: Çocuğunuza onunla oyun oynayacaksın vb. şeyler söyleyerek kardeşine hazırlarsanız çocuğunuz doğar doğmaz onunla oyun oynamayı bekler ve bu olmayınca hayal kırıklığına uğrayıp kardeşinden uzaklaşabilir. Bu sebeple doğumdan sonra onunla oyun oynayabilecek yaşa gelebilmesi için bebeğin günün çoğunda uyuması gibi faaliyetlerinin bu aşama için normal olduğunu anlatmalısınız.

Bunlar dışında çocuğunuz ‘kardeş istemiyorum’ diyebilir. Bu noktada bunun anne ve babanın kararı olabileceği, bir kardeşe sahip olmanın güzel bir duygu olduğu çocuğa düzgün bir biçimde anlatılmalıdır. Kıskançlık duygusu hissetmemesi için tüm bahsedilenlerin yapılması, çocuğunuza onu hala aynı şekilde sevdiğinizin düzgünce anlatılması gerekir. Bunun yanında çocuğun ihtiyaçlarının bu dönemde de düzgün ve tam anlamıyla karşılanabilmesi açısından annenin sorumluluklarını baba veya başka bir aile üyesi hamilelik sürecinde kendi üzerine almaya başlayabilir. Böyle çocuğun hiçbir zaman kötü hissetmemesi sağlanmış olur.Ancak önemli olan anne bu dönemde sorumlulukları başka birine devretmesinin sebebini hamileliğine bağlamamalıdır. Bu da çocukta yine kıskançlık duygusuna sebep olabilir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir