Boşanma Haberi Çocuğa Nasıl Verilmeli

Boşanma Haberi Çocuğa  Nasıl Verilmeli

Anne babanın boşanacak olması halinde, en önemli nokta bunu çocuğa ayrılmaya kesin olarak karar verdikten sonra söylenmelidir.

Peki Karar Hangi Yaş Grubuna  Ne Zaman Söylenmeli

Karar okul öncesi dönemdeki çocuklara bir iki hafta önce verilmeli. Ama okul çağında ve ergenlik dönemindeki çocuklara,  özellikle 2-3 hafta öncesinden söylemeli ki hayatlarında olacak büyük değişimlerin, Onlar için büyük değişimlere hazırlık yapabilsinler.

Hangi Ortamda Söylenmeli

Kararmış kesinleştikten sonra Ailenizle birlikte sakin ve huzurlu olması beklenen bir toplantı yapmanızı  öneririz.Bu toplantıya tabii ki eşinizle beraber önceden hazır olmalısınız ne “söylemeli ,nasıl söylemeli, hangi sözcüklerle söylemeli,hayatta onları ilgilendirecek ne gibi değişiklikler olacak”  bunu önceden hazırlığını yapıp çocuklarınızla bir araya gelmesi Bazı çocuklar farklı tepkiler verirler öfkelenebilirler, gözyaşlarını boğula bilirler, sizin aranızdaki huzursuzluktan hiç haberleri olmayan çocuklar genelde  şaşkınlıkla karşılarlar, dona kalırlar. Bu tepkilere kendiniz hazırlamalısınız.

Verilmesi Gereken Mesaj Ne Olmalıdır

Vermeniz gereken mesaj, Sizler ayrıldınız bile anne baba olarak çocukların daima anne babası olarak kalacağınızı onları çok sevdiğinizi ve daima onların yanında olacağınızı, içermeli.Mesajın içeriği çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak şekilde düzenlendi. Bu haberi çocuklara bir arada vermek de önemli , yani anne baba birlikte çocuklara yakın bir konumda oturarak , hatta onlarla hem fiziksel, hem sarılarak vermek önemli. Ancak öyle durumlar vardır ki, şiddetli geçimsizlik nedeniyle meydana gelen boşanmalarda Örneğin  Aile içinde şiddet varsa bu haber anne baba birlikte verilemeyebilir. Özellikle de şiddet bu konuşma sırasında ortaya çıkma eğiliminde ise, zaten tek ebeveyn olarak bu haber verilmesi çok doğru olacaktır. Ama verilmesi gereken mesaj yine aynıdır. Bakılacaklarını ,iyi olacaklarını ,onları çok sevdiğinizi belirtmektir .Bir boşanma esnasında yapılması gerekenler bunlardır.

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir