Boşanma Çocuğa Nasıl Söylenmelidir ve Çocuğu Nasıl Etkiler?

Boşanma Çocuğa Nasıl Söylenmelidir ve Çocuğu Nasıl Etkiler?

Boşanma Sürecini Çocuğun En Az Problemle Atlatması

Boşanma süreci oldukça zorlu bir süreçtir. Bu aşamada sadece çocuk değil anne baba da bu süreçten etkilenmektedir. Bu etkilenme tamamen olağandır fakat eğer ailenin bir de çocuğu varsa daha dikkatli olmalıdır. Eşler bu evreyi daha rahat atlatabilmektedir fakat eğer bu durum çocuğa doğru bir şekilde açıklanmadıysa, çocuğun psikolojisini bozabilecek davranışlar çocuğun gözü önünde gerçekleştiyse çocuğun bunları atlatabilmesi oldukça zor bazı durumlarda imkansızdır. Eğer çocuğunuzun gelecek yaşamını önemsiyor ve anne-baba boşanmasının çocuğunuzun hayatını etkilemesini istemiyorsanız oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Boşanma Çocuğa Nasıl Söylenmelidir ve Çocuğu Nasıl Etkiler?

Ebeveynler boşanma kararı aldıktan sonra çocuğa olabildiğince açık bir şekilde bunu anlatmalıdırlar. Anne ve baba farklı şekilde anlatmamalıdır ve çocuğunuza sadece ‘boşanıyoruz ama problem yok’ gibi eksik bilgiler vermemeli ve endişesini artırmamalısınız. Bu aşamada çocuklar öncelikle anne ve babanın ayrılabileceğini anlamalıdırlar. Sonrasında bunun onun hayatında olumsuz bir değişiklik olmayacağı ve bireylerin anne baba olmaya devam edeceği söylenmelidir. Ayrılık aşamasında kavgalar ya da anlaşmazlıklar yerine çocuğa bunun normal olduğunu ve iki kişinin anlaşamadıklarında ya da farklı şeyler yapmak istediklerinde ayrılabileceklerini anlatmak gerekir. Bu durum ne kadar düzgün ve doğru anlatılırsa anlatılsın çocuğunuzda endişeler oluşacaktır. Soru sormasına izin verin, sorularını cevaplayın.

Boşanma Aşamasında Anne ve Baba Nasıl Davranmalı?

Bu aşama çocuğun en çok etkilendiği aşama olabilir. Bu yüzden hiçbir olumsuzluğu çocuğa yansıtmamaya çalışmalıdırlar. Evlerin ayrılması, çocuğun velayeti çocuğun da düzenini değiştirecektir. Çocuğa tüm bunları boşanma aşamasında anlayabileceği seviyede anlatmalılar ve çocuğu bu durumun normalliğine alıştırmalılar. Eğer çocuğun düzeni, yaşadığı yer, gittiği okul gibi büyük bir değişim olacaksa bu çocuktan habersiz yapılmamalı, önceden anlatılmalıdır. Çocuk bu durumu başta kabul etmeyebilir bu durumda da anne ve babanın ebeveyn olduklarını hatırlamalı ve bu zorlu süreçte çocuklarının yanında yardımcı olmalıdırlar.

Çocuğa hiçbir zaman kaldırabileceğinden fazla yük vermemeli ‘evin erkeği sensin’, ‘yanımda sadece sen varsın’ gibi cümleler kurulmamalıdır. Anne ve baba eğer zor durumda ya da boşanmadan dolayı üzgünse psikolojik destek almalı sonrasında ayrılığı çocuklarına söylemelidirler.

Kendim için veya Çocuğum için Psikolojik Yardım almam Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Çocuğunuz normalde davrandığından farklı davranmıyorsa, olduğundan daha küçük davranıyorsa, huysuzlaştıysa, sizden hiç ayrılmak istemiyorsa, uyku sorunları ve yeme sorunları yaşıyorsa, suçluluk hissediyorsa, depresyon yaşıyorsa, okulda problemler yaşamaya başladıysa psikolojik yardım almalı ve durum en iyi şekilde halletmek için elinizden geleni yapmalısınız. Bazı çocuklar ayrılıkları sadece anne-baba desteğiyle atlatamayabilirler.

Anne ve baba için ise bu belirtiler; sık sık kavga etme, diğerini yerme, çocuğu tartışmalara alet etme, çocuğun tartışmaları durdurmaya çalışması, duygusal desteği çocuktan bekleme, depresyon yaşanıyorsa önce kişinin kendisinin psikolojik destek alması sonrasında da kesinlikle çocuğu için destek alması gerekmektedir.

Sadece durum çok kötü olduğunda ya da anlaşmazlıklar yaşandığında değil, başlangıçta da destek alabilirsiniz. Bu sizin için de işi daha kolay hale getirebilir ve süreci hem çocuğunuz hem siz daha kolay atlatabilirsiniz.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir