bebeklerde zekâ gelişimini desteklemek için

bebeklerde zekâ gelişimini desteklemek için

Bebeğinizin zekâ gelişimini desteklemek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. 0-6 aylık bebekler zihinsel gelişim konusunda oldukça açıklardır. Bu dönem sadece genetik faktörlere bağlı değil, tam tersine daha çok çevresel etkenlere bağlıdır. Bu nedenle bebeklerde zekâ gelişimini desteklemek için yapılabilecekler arasında oyun oynamak, kitap okumak, ona yeni şeyler göstermek gibi etkinlikler mutlaka yer almalıdır. Bebeğinizle tıpkı bir yetişkinmiş gibi karşılıklı konuşmaya çalışmanız onun zekâ gelişimini oldukça etkileyecektir. Bu konuda uygulayabileceğiniz birkaç yöntemi sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bebeğinizin Zekâ Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle bebeğinize güzel bir başlangıç hazırlamak için hamilelik döneminizde iyi beslenmeye çalışabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların veya uyuşturucuların bebeğinize de etki edeceğinin bilincinde olarak mümkün olduğunca sağlıklı kalmaya özen gösterin. Yapılan araştırmalar uyuşturucu kullanan annelerin çocuklarının öğrenmekte zorluk çektiğini ve şiddete daha meyilli olduğunu söylüyor. Aynı şekilde sigara ve alkol kullanımından da uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Bebeğin Zekâ Gelişimini Desteklemek İçin Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Bebeğin zekâ gelişimini desteklemek adına annenin kötü besinler tüketmemesi, hatta özel besinleri tüketmeye yönelmesi bu dönemde oldukça etkili olacaktır. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle hamileliğin 1. ve 3. ayları arasında demir, çinko, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi vitamin ve mineralleri bolca tüketmeniz iyi olacaktır.

Vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde alıyorsanız. Öğün atlamadan en az 3 öğün beslenmeniz de yararlı olacaktır. Eğer öğün atlarsanız, yeterince besin almazsanız bu durum çocuğunuzun öncelikle fiziksel gelişimini tam olarak tamamlayamamasına sebebiyet verebilir. Öğünleri de düzgün bir şekilde tüketiyorsanız, katkı maddesi bulunan gıdalardan ve zararlı yağlardan, fast food tarzı beslenme şeklinden de uzak durmanızı öneriyoruz.

Bebeğiniz Doğdu! Bu Dönemde Zekâ Gelişimi İçin Neler Yapabilirsiniz?


Hamilelik döneminde siz beslenmenize dikkat ediyorken, bu dönemde de bebeğinizin beslenmesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle 0-6 ay aralığında çocuğunuzu kesinlikle anne sütüyle beslemeye çalışın. Anne sütünün içerisinde bulunan kolin, çocuğun zekâ gelişimini büyük ölçüde desteklemektedir. Eğer bebek anne sütü tercih etmiyorsa, bu içeriğe sahip bebek mamalarını tercih edebilirsiniz. Tabii ki bu dönemde siz de beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuz büyümeye başladıkça B vitamini, Omega 3 ve 6 yağ asitleri, vitaminleri mümkün mertebe beslenme listenizde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Et, balık, yumurta gibi yüksek proteinli gıdaların yanı sıra ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri de çocuğunuza yavaş yavaş alıştırmayı tavsiye ediyoruz.

Bebekler zekâ gelişimlerini çevrelerini izleyerek ve taklit ederek gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu dönemde çocuğunuzla sürekli göz teması kurarak, onunla konuşmaya çalışabilirsiniz. Özellikle yeni doğan bebeklere yumuşak bir ses tonuyla konuşmak, ninni söylemek, hafif müzikli şarkılar dinletmek oldukça fayda sağlayacaktır. İlerleyen dönemde oyun ve oyuncaklar devreye girebilir. Bu dönemde oyuncağı çocuğa bırakıp yanından ayrılmayın. Çocuğunuzla beraber oyun oynamaya özen gösterin. Eğer çocuk çok sıkılırsa zaten kafasını sağa, sola çevirerek sizinle kontağı bozarak tepkisini gösterecektir. Tepki gösterdiğinde onu yalnız bırakabilirsiniz. Bunun dışında sürekli olarak onunla göz kontağı kurup, iletişime geçip, oyuncağıyla beraber oynayabilirsiniz.

Emekleme dönemine girecek çocukları yüz üstü yere bırakıp, önlerine emeklemelerini teşvik edecek renkli oyuncaklar koyabilirsiniz. Çocuğu yüz üstü yere bırakmak onların ortama bakış açılarını değiştirmelerini sağlayacaktır. Aynı zamanda keşfetme konusunda zekalarını bir adım ileriye taşıyacaktır.

Bebeklerde zekâ gelişimini desteklemek için yapılabilecekler konusunda oyuncaklar büyük önem taşıyor diye belirtmiştik. Ancak bu oyuncakları seçerken kendi başınıza hareket etmemenizi ve doktor eşliğinde karar vermenizi öneriyoruz. Bu konuda alacağınız eğitsel oyuncaklar, bebekte ters tepki yaratabilir. Bu nedenle doktora danışmak mutlaka önceliğiniz olmalı diyebiliriz.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir