Bebeklerde Zekâ Gelişimine Yardımcı Olan Etmenler Nelerdir?

Bebeklerde Zekâ Gelişimine Yardımcı Olan Etmenler Nelerdir?

Bebeklerde dil, anlama ve kontrol gibi tüm işlevlerin gelişimi sağlıklı bir beyne bağlıdır. Bebeğin zeka gelişimini destekleyen 7 püf noktayı şöyle özetleyebiliriz:

Bebeğin doğru beslenmesi önemli!

İlk olarak hamilelik döneminde annenin doğum sonrasında hem anne hem de bebeğin doğru beslenmesi çok önemli. Bebeğinizin iyi beslenmesini sağlayın ve mümkünse mutlaka anne sütü verin. İlk 6 ayda sadece anne sütüyle beslemek uygun. Ek gıdalara başlandıktan sonra 2 yaşına kadar da emzirmeye devam etmek bebeğin beyin gelişimi için özellikle prematüre doğan bebeklerde oldukça önemlidir.

Kendinizi koruyun!

Zihinsel ve fiziksel olarak kendinize dikkat edin, siz iyi olmadığınızda bebeğinize de iyi bakamazsınız. Bu nedenle kendi fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Güne zinde başlamalı, bebeğinizle iyi vakit geçirmelisiniz. Unutmayın siz bebeğiniz iyi olmadığında onun için nasıl endişe duyuyorsanız, o da sizin gibi iyi olmadığınızı anlayabilir ve sizin için endişelenebilir.

Bebeğinizle bol bol oyunlar oynayın!

Bebeğinizle oyun oynayın ve hayal gücünün gelişmesine yardımcı olun. Oyun bebeklerin hem motor becerilerinin gelişmesini de hem de zihinsel gelişiminde önemli bir yere sahip. Bebeğinize oyuncak seçerken çok ses çıkaran elektronik oyuncaklar yerine el yeteneğine izin veren oyuncaklar tercih edilebilir. Örneğin yapbozlar, üst üste konan oyuncaklar, gruplandırmaya izin veren renkli veya şekilli oyuncaklar alınabilir ancak bebeğinizle oynarken sadece oyuncaklarla da sınırlı kalmadan evdeki kutular, mutfak gereçleri veya diğer bazı eserler de oyuncak olarak kullanılabilir. Önemli olan bebeğinizin oyuncakla nasıl etkileşime girdiğidir. Bu sebeple zihni güçlendiren ve etkileşime izin veren oyunlar ve oyuncaklar tercih edilmelidir.

Bebeğinizin ev halkı dışındaki arkadaşlarıyla iletişim kurmasını sağlayın!

Kendi yaşıtlarıyla veya diğer yaşlardaki çocuklarla zaman geçirmesini sağlamalıyız. Arkadaşlıklar kurması, paylaşmayı öğrenmesi kendini keşfetmesi açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Sorumluluk duygusu ve diğer bazı durumlarda tanışması başkalarıyla iletişim kurması sayesinde gelişecektir. Bu arkadaşlıkları kurarken yaşadığı anlaşmazlıkları, hayal kırıklıklarını ve kavgaları nasıl çözeceği konusunda ona yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizi televizyondan uzak tutun!

Yapılan pek çok araştırma 2 yaş öncesi dönemde televizyon izleyen bebeklerde zihinsel gelişimin olumsuz etkilendiğini ve dil gelişiminin geciktiğini vurguluyor. Yine bebeklerde 2 yaşına kadar aşırı televizyon izlemenin dikkat eksikliği, hiperaktivite ve otizm arasında ilişki olduğunu ortaya koyan birçok araştırmalar var. Bu nedenle Bebeğinize 2 yaşına kadar mümkünse hiç televizyon izletmeyin ya da süreyi sınırlı tutun. Bir bebeğin sağlıklı, sosyal ve zihinsel gelişiminde ilk 2 yaş için en önemli etkenler anne, baba ve yakın çevre ile kurulan ilişkilerdir, televizyon izlemek değil.

Bebeğinizle konuşun!

Bebeğinizin kelime hazinesi kısıtlı olsa da onunla ne hissettiği hakkında konuşun ona duyguları hakkında konuşabileceği kelimeler öğretin. Onu emzirirken, altını değiştirirken, banyo yaptırırken ona ne yaptığınızı güzelce anlatın. bebeğinizin hoşlanmadığınız bazı davranışları varsa bunu ona güzelce ifade edin. bu davranışların neden tasvip etmediğinizi ve olası  sonuçlarını anlatın. sadece hoşlanmadığınız değil Bebeğinizin güzel davranışlarında anlatarak ve takdir ederek doğru ve yanlış davranışları ayırt etmesini sağlayın. Beni anlamıyor diye düşünmeyin bebeklerin algıları çok açıktır ve zamanla bu konuşmalarınızın ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir