Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı NEDİR 

 Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı NEDİR 

Bebeğin sarılığı konusunda konuşacak da bir pek çok şey vardır Bu bebeklerin Yeni doğan döneminde biraz sararması . Sarılık maddesinin, aslında bebekler için antioksidan etki yapmasının sonucudur. Yani oksitlenen vücut dokularının korunması için gerekli olan bir maddenin yükselmesidir . Birçok şeyin fazlası zararlı olacağı gibi , bu sarılık maddesinin de fazlası zararlıdır .

Peki hangi bebeklerin biraz daha risk altında olduğu konusuna değinirsek.

Annenin annenin doğurduğu önceki bebekler sarılık geçirmişse yeni doğan bebeği risk altındadır.

Eğer anne “0” grubunda ise   ve baba “A” ve “ B” grubunda ise bebek risk grubunda  olabilir.

Anne RH(-) grubunda ise ve baba RH(+) grubunda ise bebek risk grubunda  olabilir(zaten bu durumdaki hamilelik dönemi gözlem altına alınmaktadır ve gerekli aşı ve tedaviler gerçekleştirilir) .

-Bebek doğum sırasında bir vakumla çekildiyse ve bebeği deri altında kanama gerçekleştiyse. Bu da bir risk teşkil etmektedir.

-Genel olarak  Akdeniz ülkelerinde erkek bebekler bir enzim eksikliği görülmektedir, tabi  bu kız bebeklerde de görülebilmektedir. Ama özellikle erkek bebeklerde bilinmeyen sarılıklara bu enzim eksikliği neden olmaktadır

– Doğum tartısı düşük olmuş bebekler yani prematüreler veya küçük doğmuş bebekler iki buçuk kilonun  altında doğmuş bebekler sarılık konusunda daha fazla risk teşkil eden grubu oluşturmaktadır

 

Peki bu sarılık bebek vücudundan nasıl atılmaktadır, bebeğin sık sık idrar yapması ile ve dışkılamaya  başlaması (ilk 24 saati geçmeden dışkılamaya başlaması gerekmektedir ) ve günde en az 2 veya 3 kere dışkılaması gerekiyor . İlk haftanın sonunda da günde 4 veya 5 kere dışkılaması ile vücuttan bu sarılık maddesi atılmaktadır.

 Peki nasıl takip edilebilir bu durum  , hastaneden çıkarken genellikle bir sarılık testi yapılmış olması gerekmektedir. Bu sarılık testini doktor tarafından değerlendirilerek seviyesinin çok yüksek olmadığının ebeveynlere bildirilmiş olması gerekmektedir.

Eve gidildikten  sonra da sarılık seviyesi bebeğin vücudunu baştan aşağı doğru boyayan bir şekilde ilerlerse yani , bebeğim sadece başı ve gözleri sarı ise bu seviye çok yüksek değildir.

Eğer sarılık seviyesi daha yükseldiyse ve  bebeğin başı ve vücudu boyanmış ise ve anne bebeğin  bütün vücudunu sarı görüyorsa o zaman mutlaka Hastaneye geri giderek bir sarılık testi yapılmasının faydalıdır .Daha öncede dediğim gibi fazlasının zararlı olduğunu söylemiştik .Fazla sarılık maddesinin beyin dokularının yerleşerek özellikle beynin görme , işitme ve hareket çekirdeklerinde hasara neden olabilmektedir. Bu hasarlar ömür boyu yaşanılan hasarlar şeklinde süre gelmektedir. O nedenle sarılığın dikkatli bir şekilde   bebek taburcu olurken vede Kırktan Sonra anne tarafından gözlenmesi ve bir gün ışığında bebeğe bakılarak ve özellikle de yukarıda bahsettiğimiz risk faktörleri varsa daha dikkatli Olunarak bu sarılık bir korku olmaktan esasında çıkmaktadır.

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir