Bebeklerde ve Çocuklarda Parazit Tenya ve Kıl Kurdu

Bebeklerde ve Çocuklarda Parazit Tenya ve Kıl Kurdu

Bebeklerde ve Çocuklarda Sık görülen sağlık sorunlarından biri de bağırsak parazitleri, Tenyalar ve Kıl kurtlarıdır. Genellikle pis sulardan, iyi temizlenmemiş meyve ve sebzelerden, pişirilmemiş etten, topraktan hayvanlardan hatta havadan bile bulaşabilir. Bağırsak parazitlerinin sık görünen türleri, kıl kurtları, kamçı kurdu, çengelli solucan ve cüce tenyadır. Bağırsak parazitlerinin çoğu gözle görülebilecek bir belirti göstermeye bilir sebep olduğu enfeksiyonların çoğu dışkı analizi ile ortaya çıkar. Bağırsak parazitlerinin bulunduğu ortama, miktarına göre değişiklik gösterebilir ve bunlara bağlı olarak farklı belirtilerle karşımıza çıkabilirler. Çocuklarda ve bebeklerde en çok görünen parazit türü kıl kurdu (askarit) ve tenyadır. Genellikle insan dışkısıyla kirlenmiş topraklarda bulunan larva yumurtalarının yutulması ile bulaşırlar. Bu parazitlerin hiçbiri ölümcül bir etkiye sahip olmayıp kolayca tedavi edilebilirler. Ancak şiddetli karın ağrısı, ishal, halsizlik ve mide bulantısı gibi yan etkileri bulunduğundan bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Kıl kurtlarının ve tenyaların farklı çeşitleri vardır. Bunlarla nasıl baş edileceği yönünde de merak edilen sorular vardır. Bunlar şu şekildedir:

Bebeklerde Kıl Kurdu ( Askarit )

Kıl kurtları bulaşıcı bir parazit olup yumurtaları ağız yolu ile ya da havadan nefes alıp verme ile de bulaşabilirler. Mikroskobik boyutlarda olduklarından özellikler pis yerlerde daha çok bulunur. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse havlu, iç çamaşırı, tuvaletler, kum havuzları vb. yumurtalar önce sindirim sitemine daha sonra ince bağırsak ve kalın bağırsağa geçerek kafalarını bağırsağın duvarına geçirerek parazit bir yaşam sürmeye başlar. Eğer bu durum emziren anneye geçerse bundan bebek de zarar görecektir. Özellikle emziren annelerin bundan kaçınması gerekir. Yaklaşık olarak bir ila iki ay içerisinde yetişkin hale geldiklerinde ise anüs etrafında kaşıntıya sebep olacak yeni yumurtalar bırakırlar. Hatta bebeğiniz ya da çocuğunuz uykuya başladıktan iki ya da üç saat sonra anal bölgesinde kıl kurtlarını görebilirsiniz beyaz bir iplik gibidirler. Bunun gözle görülebilen bir şey olması da insanları ürkütmektedir. Böyle bir şey gözlendiğinde panik yapmadan mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü bu parazitler vücuda girdikten sonra çok çabuk üreyerek yayılım gösterirler. Doktora başvurmakta bu nedenle de geç kalınmaması gerekir. Bu tamamen tıbbi bir konudur ve başka yerlerde çare aramak, araştırmak pek işe yaramayacaktır. Doktorun koyduğu teşhisten sonra verdiği tedavi yönteminin birebir uygulanması şarttır.


Bebeklerde Kıl Kurdu Nasıl Düşürülür?

Bebeğe bir kıl kurdu paraziti bulaştıysa doktorun tavsiye edeceği kıl kurtlarını dökmek için reçeteye anti-solucan ilaçlarından birini mutlaka yazacaktır. Daha önceden de bu parazite çocukta rastlanmış ise doktor tüm ailenin tedavi görmesini isteyebilir. Çünkü paratizler bulaşıcıdır. Ortak kullanılan tuvaletlerden, lavabolardan, havlulardan, tırnak makaslarından geçebilir. Kimi zaman doktorun verdiği reçete sayesinde parazit ortadan kalksa bile kaşıntı devam edebilir ve bunun için doktorun kaşıntı giderici krem ya da farklı bir ilaç verecektir. Doktorun vereceği bu yöntemler birebir uygulanmalıdır. Kişisel kullanılan her şey özelleştirilmelidir. Çünkü aile bireylerinden herhangi birinin paraziti tedavi edilmiş olabilir. Eğer tedavi olduysa yeniden bulaşma ihtimaline karşı tüm tedbirler alınmalıdır. Bazen bebeğe anne karnındayken bile bu parazitler geçebilir ve bebek bu parazitlerle doğabilir. Bazen de bebeğin kontrollerinin yapılacağı yerlerde ya da yabancı yerlerle olan temasında parazitler geçebilir. Böylece bebekle sürekli ilgilenen anneye geçebilir. Böyle durumlardan kaçınmak adını alınabilecek tüm tedbirler alınmalıdır. Bu dönemde tüm aile bireylerinin özellikle yemekten önce el yıkamada hassasiyet göstermesi tırnaklarını düzenli kesilmesi ve ev temizliğine dikkat edilmesi parazitlerin yayılmasını önleyecektir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kıl Kurdu Doğal Tedavi Şekli

Elma sirkesini iki çay kaşığı olacak şekilde bir bardak suyla karıştırıp biraz da üzerine bal ekleyerek günde iki defa içilmesi durumunda ve bunun düzenli olarak yapılması durumunda kıl kurtlarının yok olması söz konusu olabilir. Ancak bunlar yapılmadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kıl kurtlarının nedenleri ve hangi türde olduğuna bağlı doktorlarımız genellikle tetkikler yaparlar ve gerekli ilaçları size önerirler. Eğer doktorunuz sirke kullanımına karşı bir konuda şüphe duyuyorsa muhtemelen size kullandıramayacaktır.

TENYA NEDİR?

Tenyalar bebeklerin sindirim sitemlerinde yaşayan parazitlerdir. Genellikle yiyeceklerin iyi yıkanmaması sonucunda vücuda girerler. Diğer parazitlerin yaptığı gibi kendine başka organizmaları yaşam alamı haline getirerek yaşarlar ve beslenirler. Bebeklerin bağırsakları çok küçük ve hassas olduğu için yayılma olanağı daha fazla olmaktadır. Çünkü bebeğin hassas ve güçsüz bağırsakları parazitlerin güçlü yayılma oranına karşı duramamaktadır. Kıl kurtlarında olduğu gibi vücuda girdikten sonra bağırsak çeperine kafalarını sokarak orada büyürler ve çoğalırlar. Çok hızlı yayılabilirler yaklaşık yirmi beş metreye kadar uzayanları vardır ve otuz yıl kadar yaşayabilirler. Yazılanlar çok rahatsız gözükse de ciddi problemlere neden olmayıp kolayca tedavi edilebilirler.

Tenyalar genellikle dışkıya maruz kalmış bir yiyeceğin tüketilmesi sonucu insanlara bulaşırlar. İyi temizlenmiş yerlerde tenyaların çok nadir gözükmesi bu sebepledir. Tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamayan insanlar tenya yumurtalarını yiyecekler veya kapı kolları gibi yüzeylerden başkasına bulaştırabilirler. Bu nedenle bebeğinize başkasının elinden bir yiyecek veya içecek vermekten uzak durun ya da temizliğine güvendiğiniz insanlar tarafından bebeğinizin beslenmesini sağlayın. Bu şekilde alınabilecek basit örnekler tenya virüsünden korunmak için işe yarayabilir. Bebeğin bakımıyla ilgilenen kişinin de tuvaletten çıktıktan sonra ya da bebeğin altını temizledikten sonra ellerin anti bakteriyel sabunlarla yıkanması gerekmektedir.

Tenyaları teşhis etmek genellikle zordur. Bebeklerde ve çocuklarda karın ağrısı iştahsızlık ve mide bulantısı nedenleri ile doktora başvuru yapılır. Doktorlar genel olarak bir dışkı analizi isteyecektir ve bunu birkaç kez tekrarlamak isteyebilirler çünkü tenyalar ilk seferde kendilerini göstermeyebilirler. Eğer burada yazılan belirtiler bulunuyorsa yapılan testlerin tekrarlanması istenebilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Tenya Nasıl Dökülür?

Genellikler doktorların yazdığı anti-parazit ilaçları tenya parazitlerini kolaylıkla tedavi edebilirler. Hatta tek kullanımda dahi olumlu sonuçlar verebilir. Tenyalar bulunduğu vücuda çok zarar veren parazit türlerinden değildirler ancak bazı türleri çok büyüdükleri zaman bulunduğu kişinin bağırsaklarını, apandiksiyonunu ve safra kanalını tıkayabilirler. Bu da safra kesesinin iltihaplanmasına sebep olur.

Bebekler ve Çocukları Tenyadan Korumak için Ne yapılmalıdır?

Öncelikle tuvaleti kullandıktan sonra mutlaka ellerimizi ve tırnak aralarını güzelce yıkanmalı yemeklere dokunmadan sabun ve sıcak su ile temizliği yapılmalıdır. Et pişirirken suyunu çekene kadar ve pembelik yok olana kadar pişirilmesi içinde bulunabilecek tenya larvalarını yok edecektir.


TENYA DÖKMENİN DOĞAL YOLLARI  NELERDİR?

  • Tenya dökmenin doğal yollarından biri papatyadır. Papatya suyu anti parazitiktir ve tenyalardan doğal olarak kurtulmanın en çok kullanılan yollarından biridir. Ölen tenyaları vücudumuzdan kolayca atmamıza yardımcı olur. Kurutulmuş papatya tohumlarını öğütüp toz haline getirdikten sonra iki çay kaşığı tohum özü bal ile karıştırıldıktan sonra aç karnına tüketilmelidir. Bağırsak parazitleri üzerinde anti parazit bir yapıya sahiptirler.
  • Ananas tenya parazitlerinden kurtulmamıza yarayacak diğer bir doğal ilaçtır. Ananasın içinde bulunan enzimler tenyaların sindirilmesine yardımcı olur. Sabahları erken saatlerde bolca ananas suyu içilmesi ve bunun birkaç gün boyunca tekrar edilerek tüketilmesi sizi en iyi sonuca götürecektir.
  • Sarımsak her derde deva olduğu gibi anti parazit özelliği de olduğundan çiğ olarak tüketilmesi tenya parazitlerinin tedavisinde kullanılır. Sabahları sadece iki ya da üç diş sarımsak tüketmek sizin sağlığına kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Burada yazılan bilgileri doktor onayı olmadan kesinlikle kullanmamalısınız. Tedavi edebilecek yetki ülkemizde sadece konusunda uzman olan doktorlarımızda mevcuttur. Bizler sizlere bu yazılarımız ile bilgilendirme yapmaktayız. Bu bilgilerin hiçbiri kendi başına bir tedavi yöntemi olamaz. Bebeğinizin veya çocuğunuzun bünyesine uygun tedavi şeklini en doğru belirleyici olan kişiler doktorlarımız olacaktır.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir