Bebeklerde ve Çocuklarda E Vitamini Eksikliği Nedenleri

Bebeklerde ve Çocuklarda E Vitamini Eksikliği Nedenleri

E vitamini bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde diğer tüm vitaminler gibi vücudun gerekli fonksiyonunu sürdürebilmesi için mutlaka gereklidir. E Vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için karaciğer için en önemli vitaminlerden biridir ve vücutta karaciğerde birikmektedir.

E Vitamini, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede vücudu ilaçların ve maruz kalınan kimyasalların toksinlerinden korumaktadır. Ayrıca LDL kolesterolünün oksidasyonunun vücuttaki olumsuz etkisinden korumaktadır. Böylece kanser gibi ciddi hastalıklara karşı da koruyucu bir etki sağlamaktadır.

Dengeli ve bilinçli beslenmek bebeklik döneminden itibaren gerçekleştirildiği takdirde yaşam kalitesini artırmakla kalmaz ciltte ve ruhsal durumlarda da ciddi değişikliğe neden olur. Çoğu zaman bebekleri bile kimyasallardan korumak mümkün olmamaktadır. Bu kimyasalların vücuttan kolayca atılmasını sağlayan vitaminlerden birisi de E Vitaminidir. Bebeklere yedirilen besinler hakkında bilinçlenmek de önemlidir. Çünkü bazen bebeklere yedirilen gıdaların hiçbir besin değeri olmamaktadır. Bir bebeğin E Vitaminine olan ihtiyacını bilmek ve bunun için gerekli gıdalarla beslenmesini sağlamak çok önemlidir.

E Vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanıklı bir antioksidandır. Ancak kızartma yöntemiyle pişirilen besinlerdeki E vitamini kaybolur. E vitamini çoklu doymamış yağ asitlerinin oksidasyonla zarar görmesini engelleyecektir.

Gerek E vitamini gerekse diğer vitaminler için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamini doğrudan besinler aracılığıyla almaktır. Ancak günümde bu pek mümkün olmamaktadır. Emziren anneler bebeklerinin E Vitamininden yoksun kalmaması için vitamin kapsüllerinden kullanabilir. Ancak bunun kullanımı için mutlaka bir doktora danışmak şarttır. Bebeğin vitaminlerden yoksun kalmaması için bu kapsüller önerilmektedir. E Vitamini ile ilgili bilinmesi gereken ve merak edilen sorular şunlardır:

 • E Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?
 • E Vitaminin Vücuttaki Görevi Nedir?
 • Bebeklerde E Vitamini Alınmaması Hangi Hastalıklara Yol Açar?

E Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

E vitamini tahıl, kabak, ıspanak, lahana, marul, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates, patateste çok bulunur. Bu besinler vücuda yeteri kadar girmediği durumlarda E vitamini eksikliği ile ilgili hastalıklar görülebilir.

E Vitamini hem doğada doğal olarak hem de hayvansal gıdalarda bulunduğu gibi bitkisel kaynaklı bazı gıdalarda yeterli oranda bulunmaktadır. Özellikle bitkisel yağlarda gerekli miktarda bulunduğu için beslenme şekillerimize bağlı olarak E Vitamini eksikliği çok sık rastlanan bir durum değildir. Her ülkenin bir yemek kültürü olduğu gibi Türklerin de kendilerine has bir yemek kültürü vardır. E Vitamini Türkiye’deki beslenme şekillerine göre bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle E Vitaminin çok bulunduğu besinler kısaca şunlardır:

 • Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı vb. bitkisel yağlar en iyi kaynağıdır.
 • Fındık ve ceviz gibi kuruyemişler
 • Avokado
 • Ispanak
 • Tam tahıllar
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kabak, taze fasulye, lahana, marul
 • Balık ve balık yağı
 • Domates
 • Patates
 • Yumurta sarısı
 • Meyve ve sebzeler
 • Et, tavuk, balık gibi etler

E Vitaminin Vücuttaki Görevi Nedir?

E vitamini diğer bütün vitaminler gibi gerekli olduğu kadar vücuda sayısız faydası da bulunmaktadır. E Vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. E Vitaminin Vücutta emiliminin sağlanabilmesi için kesinlikle yağlara ihtiyacı vardır. Vücutta yağ emiliminde herhangi bir sağlık problemi olmaması için E Vitaminin alınması gerekmektedir.

E Vitamini aynı zamanda önemli bir antioksidan olduğu için vücudu korur ve çeşitli kanser türlerini ve ciddi hastalıkları da önlemek noktasında çok önemli bir vitamindir.

Bu vitamin bebeklerin yağ oranını düzenleyerek kas oluşumunu sağlamaktadır. Ayrıca bebeklerin ihtiyacı olan kırmızı kan üretimi için de E Vitamini takviyesi gereklidir. Kan hücrelerinin üretiminin yanında, vücutta demirin depolanmasına da katkı sağlamaktadır.

Bebeklikten itibaren yeterli miktarda E Vitamini alınması beyinsel gelişime de katkı sağlamakta ve ilerde oluşabilecek ruhsal hastalıklara engel olmaktadır. E Vitaminin hafıza üzerinde etkisi büyüktür. Bebeklik döneminde hafızanın güçlendirilmesi bebeğin sağlığını ve ilerleyen zamanlarda da olumlu yönde etkilemektedir.

Bebeklerde hücre oluşumunu sağlar, ciltteki derilerin yenilenmesini sağlar, yaraların kısa sürede iyileşmesine ve cilt hastalıklarının önüne geçilmesi sağlanır.

Bebeklerin saçları büyürken E Vitamini sayesinde parlak ve canlı saç oluşumuna yardımcı olur. Saçların hızlı uzamasını sağlar ve ayrıca sağlıklı cilt yapısı ve tırnaklar üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kan basıncı üzerinde de olumlu etkileri vardır, kan basıncını düşürür ve ayrıca E Vitamini çocuklarda da tansiyon için önemli bir vitamindir. Çünkü bazen çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilmektedir. E Vitamini tansiyonun dengede kalmasını sağlayacaktır.

Bebeklerin bağırsakları yeni doğduklarında kıl kadar incedir. Bağırsakların ve dolaşım sisteminin gelişimi için bebeklerin yeterli miktarda E Vitamini alması gerekmektedir. Dolaşım sistemi üzerinde ciddi yararı bulunur ve özellikle aterosklerozisinin engellenmesinde yardımcı olunur.E Vitamini bebeklerin enerjik olmasını sağlar ve yorgunluk, uykusuzluk gibi rahatsız edici durumlardan kurtarır. Özellikle anne karnındaki bebekler için bebeklerin anne karnındayken büyümesi ve gelişmesi için gerekli bir vitamindir. Ayrıca bebeklere güç vererek dayanıklı olmalarını da sağlamaktadır.

Bebeklerde E Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Genellikle E vitamini eksikliği çok nadir görülen bir durumdur. Çünkü neredeyse tüketilen tüm gıdalarda az miktarda da olsa E Vitamini bulunur. E Vitamini yağlar sayesinde emilimi sağlandığından eksikliği genellikle yağlardan kaynaklanmaktadır. E Vitamini ile gelen hastalıklar genellikle kalıtsal yolla gelmektedir. Eğer kalıtsal bir durum yoksa E Vitamini ile ilgili hastalıklar pek görülmemektedir. Sindirim sistemi için de gerekli olan bu vitamin emilimi için yağa ihtiyaç duymaktadır. E vitamini eksikliği, kol ve bacaklarda his kaybı, vücut hareket kontrolünün kaybı, kas zayıflığı ve görme problemleri ile sonuçlanan sinir ve kas hasarına neden olabilir. Diğer bir eksiklik belirtisi ise zayıflamış bir bağışıklık sistemi şeklinde kişilerin karşısına çıkabilmektedir.

Tüketilen sağlıklı besinlerin vücudun sağlıklı olmasına katkısı büyüktür. Özellikle vitamin ve minerallerin vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamaktadır. Bunlardan vitaminlerden biri de E vitaminidir. Genellikle günlük alınan gıdalarda E Vitamini bulunmaktadır. E Vitaminin, yağda erimemesi ve güneş ışınlarına karşı duyarlı olması onun daha kullanılabilir olmasını sağlamaktadır. Vücutta antioksidan etkisi yapan E vitaminine, bazı diyetlerde gerekli görülebilir. Bunun sebebi de vücuda alınan bitkisel yağ oranının fazla olmasıdır. E vitaminin yeteri kadar alınamaması şu hastalıklara yol açmaktadır:

 • Erken doğmuş bebeklerde kansızlığı engeller.
 • Radyasyona karşı koruyucu bir yardımcıdır.
 • Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Parkinson hastalığına karşı koruyu bir etkiye sahiptir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Damar tıkanıklığı ve sertliğini önler.

E Vitaminin eksik olması durumunda bazı rahatsızlık durumları ile karşılaşmak mümkünüdür. Ancak fazla olması da bazı olumsuz durumlara sebep olabilmektedir. E Vitamini yağların emilimi sayesinde idrar yoluyla vücuttan atılması mümkündür. Bunun için fazla görülmesi tıpkı eksikliği gibi nadir görülen bir durumdur. Vücutta yüksek dozda bulunan E vitamini, kanın pıhtılaşmasına neden olabilir ve kanser ve kalp hastalıklarına neden olmaktadır. E Vitamini eksikliği mutlaka bir doktor tarafından tespit edilmeli ve yine bir doktor önerisiyle gerekli takviyeler yapılmalıdır. Çünkü ne kadar eksik olduğu ancak yapılan testlerle mümkün olacaktır. Kişilerin kendi kendine E vitamini takviyesi yapması durumunda fazla bir vitamin oluşabilir. Bu durumda da E Vitamini fazlalığı bulantı ve ishal gibi olumsuz durumlara neden olmaktadır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir