Bebeklerde ve Çocuklarda C Vitamini Eksikliği Nedenleri

Bebeklerde ve Çocuklarda C Vitamini Eksikliği Nedenleri

Bebeklerde ve Çocuklarda C Vitamini Eksikliği belirtileri, Neden C vitamini eksikliği çocuklarımız yaşar ve c vitamini en çok nerelerde bulunur gibi aklınıza takılan tüm sorularınıza bu yazımızda cevap alabileceksiniz. Üç ya da üç yaş altındaki gruplarda, yani bebeklerde bağışıklık sistemlerinin henüz yeteri kadar gelişmemiş olmasından dolayı C Vitamini eksikli çok sık rastlanır ve eğer bu eksikliğin teşhisi sağlanırsa bazı destekler ile daha rahat geçirilebilir. Öncelikle C vitaminlerinin alınması bebeklerin sağlığı için oldukça önemlidir. Bununla birlikte taze meyve ve sebze yemek bu vitaminin alınması için gereklidir. Yeni doğmuş bebekler altı aydan önce ek gıdaya geçemedikleri için anne sütünden bu besinleri almaları gerekmektedir.  Beslenme düzensizliği günümüzde birçok hastalığı da beraberinde getiren en önemli sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle geri kalmış ülkelerde görülen protein-kalori yetersizlikleri, vitamin eksiklikleri çocukların sağlıklı büyümesine engel olmakta ve bebeklerin hastalanmasına neden olmaktadır. Hatta küçük yaşlardaki bebeklerin ölümlerinin ilk sebebi vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerin hastalıklarında en çok ihtiyacı olan vitamin C Vitaminidir. C Vitamini hastalanan bebeklerde yeterli kadar bulunmaz ya da takviye edilmezse bebek de büyük hasarlara yol açmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini dengede tutmak her şeyden daha öncelikli gelmelidir. Bununla beraber genel olarak hasta olunmasa bile vücut sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallerin, doğal besinlerden alınma önem arz etmektedir. Bebekler için çeşitli besin ögelerinden yeterli oranda alınmasını ön gören beslenme programları, bebeklerin büyüdüklerinde hem hayattaki başarılarını hem de yaşam sağlığı ve gelişimi için katkı sağlamak adına önemlidir. Eğer bebeklerde C Vitamini için bir takviye durumu söz konusu ise bunun doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. C Vitamini eksikliği ile beraber çıkan problemler için anne ve babalar bununla ilgili şu soruları sıklıkla sormaktadır:

 • C Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?
 • C Vitaminin Vücuttaki Görevi Nedir?
 • Bebeklerde C Vitamini eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

C Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

C Vitaminin bulunduğu gıdalar, özellikle meyve ve sebzelerdir. Meyvelerin arasında da en çok C Vitamini bulunan, narenciye sınıfında yer alan meyvelerdir. Narenciyelerde bol bol C Vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple hasta olunduğunda özellikle limon ve portakal gibi gıdaların tüketimine dikkat edilir. C Vitamini suda çözülebilen vitaminlerden olduğu için idrar yoluyla da atılması kolay olmaktadır. Bu sebeple de bakterilerin ve virüslerin atılımı kolay olmaktadır.

C Vitaminin bulunduğu besinler şunlardır: Mandalina, Portakal, Kivi, Yeşil Dolmalık Biber, Kırmızı Biber, Limon, Karadut, Frenk Üzümü, Çilek, Brokoli, Maydanoz, Roka, Brüksel Lahanası, Ananas, Greyfurt, Karnabahar, Mango, Domates, Bezelye, Kuşburnu gibi gıdalarda özellikle C Vitamini bulunmaktadır.

C vitamini ısı, ışık ve oksijen karşısında vitamin değerini kaybetmektedir. Bu nedenle C Vitaminin olduğu besinler, pişirilerek tüketilmemelidir. Mesela pişirilen bir karnabaharın içerisindeki vitaminin %50 oranında kaybolduğu söylenebilir. Bu nedenle karnabahar, brokoli gibi sebzeler haşlanır ve başka bir işleme tabi tutulmadan tüketimi tavsiye edilir. Hatta bazı insanlar suya dahi koymayarak bu sebzeleri buharda pişirerek tüketmektedir. Bazı ülkelerde bu şekilde tüketimin yaygın olmasından dolayı oradaki insanların genç kaldığı söylenmektedir. Geleneksel yemek kültürleri bireyleri bebekliklerinden itibaren tüm yaşamlarını etkilemektedir. Besinler hazırlanırken ya da pişirilirken vitaminlerinin kaybolmaması için genellikle çiğ tüketilmesi gerekir. C Vitamini, ısı ve fazla sıcağa karşı dayanıklı olmadığı gibi oksijene karşı da dayanıklı değildir. Bu nedenle burada sayılan meyve ve sebzelerin taze tüketilmesi durumunda yeterli vitaminin alınması mümkündür. Taze meyve ve sebzelerdeki C Vitamini bu nedenle söz konusu olmaktadır.

Bu besinleri bebeklerin bir günde alması gereken miktar, 15 mg kadardır. Bir bebeğin vücudunda bu kadar C Vitamini olduğu takdirde bağışıklık sistemini de kuvvetlendirecek ve bebeğin hastalık durumlarının önüne geçilecektir.

C Vitaminin Vücuttaki Görevi Nedir?

C vitamini, gerek bebekler gerek yetişkinler için vücudun en önemli antioksidanıdır. Bunun için C Vitaminin bebeklikten itibaren gerekli miktarda alınması gerekmektedir. Bebeklikten itibaren C vitaminin antioksidan olma özelliği,  besinlerin ve vücuttaki radyasyonun dağılmasıyla oluşan toksinleri engelleyerek kanser ya da kalp gibi önemli hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Eğer bir hastalık durumu söz konusuysa ve tedavi görülüyorsa tedavi ilaçlarının da etkisini C Vitamini artırmaktadır.

Vücuttaki kolesterol ve protein oranının düzenlenmesinde de aktif rol oynayan C Vitamini, kandaki HDL oranını çoğaltarak kolesterol üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.  Bunların da etkisiyle C vitamini kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir kalkan oluşumunu da sağlamaktadır.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri kuvvetli değildir. Bu nedenle çabucak enfeksiyon kaparak hasta olurlar. Bebeklerin yeterli miktarda C Vitamini alması durumunda enfeksiyon oluşumunu engellediği bilinmektedir. Kandaki antikor oluşumunu çoğaltarak bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca vücutta zarar görmüş dokuların, yaraların hızla iyileşmesini destekleyen en önemli vitaminlerdendir.

Bebeklerin cilt problemlerinin oluşumunu da engellemektedir. Çünkü C Vitamini kolajen üretimini çoğalttığı gibi ciltte oluşabilecek kuruluk ve kabuklanma gibi sorunların önüne geçmektedir.

Bebeklerin doğduklarında henüz böbrekleri yeteri kadar gelişme göstermemiştir. Fakat bebekler doğduktan sonra özellikle anne sütü aracılığıyla aldıkları C Vitamini sayesinde böbrek üstü bezlerinin gelişimini sağlamaktadır.

C Vitamini bebeklerde minerallerin emilimini hızlandırır. Böylece gıdalarla alınan demirin emiliminde çok işe yarar.

Bebeklerde sık görülen rahatsızlıklardan birisi reflü gibi mide rahatsızlıklarıdır. Böyle mide rahatsızlıklarına da C Vitamini iyi gelecektir. Ayrıca bebeklerin kemik gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Bebeklerde C Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Bebeklerde C vitamin eksikliği sık karşılaşılan bir bulgudur. Kimyasal adı askorbik asit olan C vitamini, bebeklerin gelişmesi gereken kemik ve diş sağlığını ciddi anlamda korumaktadır. Bebeklerin büyümesi için kemik sağlığı çok önemlidir. Çünkü bebeklerin doğumdan önce kemiklerinin gelişimi tam olarak gerçekleşmeyerek daha yumuşak ve kıkırdak dokular şeklinde kalmaktadır. Eğer böyle olmazsa bebeklerin doğumu esnasında birçok rahatsızlık durumuyla karşılaşılır. Çünkü kemiklerin sert olması durumunda bebeğin doğması zor olacaktır. Doğumdan önce de annenin aldığı vitaminler sayesinde kemikler gelişmektedir. Doğumdan sonra da bebeklerin damar sağlığı ve kemik gelişimi için etkilidir. Ayrıca bebeklerin bağışıklık sistemiyle ilgili gelişimi de yeterli değildir. Bu nedenle hastalıklara karşı vücudun direnç gösterebilmesi için C Vitamini takviyesi çok önemlidir. Aynı zamanda C Vitamini vücuda alınan besin ögelerinin vücutta kalmasına ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.Eğer bebekte yeteri kadar C Vitamini bulunmazsa kemik gelişimiyle orantılı olarak vücut gelişimi de yeterli olmaz. Yaşıtlarına göre daha zayıf ve boy kısalığı gibi durumlar, kemiklerde zayıflık görülebilir. Hatta bebeklerin sürekli büyümesi gerekirken gelişiminin durmasına neden olur. Yine bebeklerin dişlerinin büyümesi ve gerekli gelişiminin sağlanması için C Vitamini şarttır. Eksikliği durumunda diş etlerinde ve dişlerde bozulmalar meydana gelebilir. Bir bebeğin dişi çıkarken ne kadar sağlıklı bir şekilde çıkarsa büyüdüğünde de o kadar sağlıklı dişlere sahip olur. Özetle bebeklerin C Vitamini alamaması durumunda şu rahatsızlıklar görülür:

 • Büyümede duraklama ve hastalıklara karşı direnç az olur.
 • Ateşli hastalıklara yakalanma görülür.
 • Dişlerin büyüyememesi,
 • Halsizlik,
 • Çabuk yorulma,
 • İştahsızlık,
 • Yaraların iyileşmemesi,
 • Vücudun bazı bölgelerinde özellikle kıl diplerinde kanamalar,
 • Kansızlık gibi durumlar görülebilir.

 Çocuklarda C Vitamini Eksikliği Belirtileri

 1. Cildinde gözle görülür düzeyde kabarmalar oluşur
 2. Vücut kıllarında kıvrımlar oluşmaya başlar ( Yapı olarak Kıvırcık tüylere sahip değilse)
 3. Saç diplerinde kızarmalar gözlemlenir
 4. Cilt üzerinde kuruma ve kolay şekilde morarmalar oluşur.
 5. Kemik ve eklem yapısında gelişimsizlikler bazı durumlarda ise şişmeler gözlemlenir
 6. Bağışıklık sisteminde düzensizlikler
 7. Hızlı şekilde kilo alımı (Obezite benzeri)

Bu durumlar başlıca C vitamini eksikliği belirtileri arasında geçse de her bir maddenin farklı bir rahatsızlığı da ifade edebileceğini unutmamalısınız. Eğer Çocuklarınızda veya bebeklerinizde C vitamini eksikliğinden şüpheniz varsa Çocuk doktoru veya dahiliye doktoruna gitmelisiniz. Gerekli tetkik ve testlerin ardından size uygun olan Vitamin takviyesi programını belirleyerek C vitamini eksikliği tedavisine doktorunuz başlayacaktır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir