Bebeklerde Reflü Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Bebeklerde Reflü Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Bebeklerde reflü neden olur ve nasıl tedavi edilir genel kesimde olmasada bazı ailelerde gerçekten çok önemli bir yeri olabilmektedir. İlerleyen yazılarımızda ise Çocuklarda reflü neden olur şeklinde ikiye ayıracağız. Bunun sebebi ise çocuklar artık katı gıdaları yetişkinler gibi yemekte, belirtiler konusunda sizinle konuşabilmektedir. Bu yazımızda ise şu konuları işleyeceğiz :

Bebeklerde Reflü Neden Olur?

Reflü aslında miğdede bulunan sıvıların yükselerek yemek borusuna kaçması durumudur. Yeni doğmuş yavrularımız 1 yaşına ulaşana kadar korkunç bir yaşam mücadelesi ile gelişmektedir. Tüm vücudunda bulunan sinir, sindirim gibi sistemleri yeni gelişmektedir. Sindirim sisteminin gelişimi tamamlamaması bebeklerde reflü nedenleri arasında ilk sıradadır. Bebeğimizin sağlığı açısından aslında çok fazla önemsenmeyen normalleşmiş bir durumdur. Bebeğimiz 12 aylık gelişimini tamamladıktan sonra 18. aya kadar olan gelişimi esnasında sindirim sistemleri çok hızlı gelişecek ve organları kuvvetlenmeye başladıkça kendiliğinden geçecektir. Genetik olarak anne veya babamızdan genlerimizi almaktayız. Anne ve babada reflü rahatsızlığı görülmesi bebektede görülme ihtimalini kuvvetlendiren bebeklerde reflü nedenleri arasındadır. Başlıca nedenleri saydıktan sonra sıra belirtilerde

Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?

  1.  En sık görülen belirtisi miğdeden gelen özsuyun yani hafif köpüklü yapıdaki suyun bebeğin ağzından sıklıkla görülmesidir.
  2. Özellikle geceleri çok sık ağlayarak uyanırlar. Sıvının yükselmesi ile boğazı yanabildiğinden acı çeker bir ağlama sesi gözlemlenecektir.
  3. Fazla oranda kusma olacaktır ve bu kusma sebebi ile aylık gelişimlerini gösteremeyecektir.
  4. Reflü ile beraber farklı organlarda etkilenme olabilir. Bunların en başında ciğer ve ağız gelmektedir. Hırıltılı şekilde nefes alması ve ağız kokusunun çok fazla artması ile reflü anlaşılabilir.
  5. Bebekler süt emdikçe görülen bu rahatsızlığın görülme sıklığı çoğaldıkça bebekler beslenmeyi pek istemezler. Onların deneysel öğrenimleri ile beslendikçe reflü olacağını bildiklerinden yemek isteği azalacak bu durumda da kilo kaybı ve çeşitli gelişim gerilemesi yaşanacaktır. Çok fazla belirti daha sayabiliriz fakat reflü ile alakalı en bariz belirtileri bu saydığımız 5 maddedir.Bebeklerde Reflüyü Nasıl Önleyebiliriz?

  • Beslenmesine dikkat edin : En doğru reflü engelleme şekillerinden birisi de az ama sık beslenmedir. Öğünlerin çok yüklü olması miğdenin dolmasına ve boğaza doğru yükselmesine sebep olacaktır.
  • Bebeğin duruşu çok önemli : beslenme sırasında düz yatar şekilde duruş reflü nedenleri arasına girmektedir. Bebeğinizi olduğunca dike yakın pozisyonda beslemeniz ve beslenme sonrasında gaz çıkartmanız; en kısa süreyle 20-30 dakika bebeğinizi kucağınızda dik durumda tutmanız reflüyü önleme açısından çok önemlidir.
  • Yemek Sonrası Oyunlara dikkat : Bebekler özellikle yalnız kaldıklarında çok fazla mırıldanırlar ve bir çoğu zaman yalnız kalmak istemezler. Ebeveynler olarak bizler onlarla çeşitli oyunlar oynayarak zaman geçiririz fakat hoplamalı zıplatmalı oyunlar bebeklerde reflü nedenleri arasında olduğunu çoğu birey bilmemektedir. Hoplatma zıplatma olmadan mesela bebeğinizi çok çevirerek oynadığınız oyunlarda miğdenin karışmasına ve reflünün ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenler yemeklerden en az 30 dakika geçene kadar çok hareketli oyunlardan kaçınmalısınız.
  • Annenin Beslenmesi : Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçiş yapmamışsa en fazla sizin sütünüz ile beslenecektir. Soğan,sarımsak, çikolata, kafein, ağır kızarmış fast food tarzı yiyecekler gibi miğdeyi tam tabir ile kavuracak yiyecekler tüketmeniz durumunda kuvvetli ihtimal sizinde bebeğinizin de miğdesi yanarak acı çekeceksiniz. Bebeklerde Reflüyü önlemek açısından bu tür yiğeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
  • Bebeğinizin Uyku Pozisyonunu Ayarlayın : Beslenme öncesi ve sonrasında reflüyü engelleyebildiğiniz dik pozisyon kadar önemli farklı bir konuda doğru uyku pozisyonudur. Hafif yastık kullanımı ile yatakta keyifli uyumasını sağlatabilirsiniz. Yastık çok yüksek olması doğru uykuyu almasını engelleyebileceğinden hafif meyil yeterli olacaktır. Yüzü koyun yatması veya sırt üstü yatması da bazı durumlarda reflüyü artırabilir. En doğru olanı doktorunuza da danışarak uygulayabileceğiniz yan yatma pozisyonu olacaktır.

Bebeklerde Reflü Tedavisi Nasıl Olur?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi normal şartlar altında 18 aylık olduğunda uzun süren şartlar altında ise 24 aylık olduğunda organsal fonksiyonlar bebekte gelişeceğinden dolayı kendiliğinden geçecektir. Reflü hafife alınacak bir konu değildir. Asit düzenleyicilerin doğru kullanılması ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu tedaviyi de uygulamaya tek yetkili olan kişiler gözümüzün bebeği doktorlarımızdır. Genel anlamda reflü tedavisinde doktorlarımız bebeklerde ilaç kullanımına gitmezler. Sizlere önleme tedbirleri hakkında tam ve doğru bilgi verirler. Fakat şüphelendiği bazı durumlarda bebeği rahatlatıcı ilaçlar verirler. Eğer ki bebeğinizde yemek borusu ile ilgili bir sorun görmeleri durumunda tüm testleri yaparak cerrahi müdahaleye ihtiyacı olup olmadığını size anlatabilirler. Kısacası ve en doğru olanı doktorunuz ile bu hastalığı çok büyümeden önleyebilirsiniz.

Papatya yapı itibariyle reflüyü engelleyici bir özelliğe sahiptir. İnternette biraz dolaştığınızda türlü papatya karışımlarını size öneren siteler görebilirsiniz. Atlamamanız gereken en büyük nokta reflünün nedenini bizler bilemeyiz ve bünyelerimiz papatyanın iyi geldiği bünyelerden birisi olmayabilir. Yavrumuza acı çektirmeye değermi sizce? Bilgili aile olarak hekimlerimize güvenimiz tamdır ve bu bebeklerde reflü konusunun tek tedavisi hekimlerimizce sağlanandır şeklinde size öneride bulunabiliriz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir