Bebeklerde Çocuklarda Yaralanmalar ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Çocuklarda Yaralanmalar ve Yapılması Gerekenler

Bazı zamanlarda bebeklerde bazı zamanlarda ise çocuklarda çeşitli yaralanmalar görülebilir ve bu durumlarda yapılması gerekenler nelerdir gibi sorular aklınıza takılıyor olabilir.Çocuklar, olası kazalara karşı emniyete alınsa da zaman zaman korumanının mümkün olmadığı durumlar görülür. Bir kaza sonucunda yaralanmalar olduğunda önemli olan yaranın durumunun tespitinin yapılarak ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bazı durumlar vardır ki bir acil servise yetiştirmeden önce anında müdahale etmeyi gerektirir. İlk yardım yapabilecek bilgiye sahip olmak ve evde bulunması gereken malzemeler vardır. Herkesin şu ilk yardım malzemelerini mutlaka evinde bulundurması gerekir:

 • Elastik sargı bezleri
 • Steril bez
 • Antiseptik çözelti
 • Yara bandı
 • Antibiyotikli merhem
 • Üçgen sargı
 • Makas
 • Flaster
 • Termometre
 • Eldiven
 • Plastik örtü
 • Büyük enjektör
 • Çengelli iğne

Bunların işe yaraması için çocuklarda sıklıkla görülen yaralanma çeşitlerinin tespiti ve ona göre neler yapılacağıyla ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Çocuklarda görülen yaralanma çeşitlerinden bazıları şunlardır:

Sıyrık Şeklindeki Yaralanmalar: Bu yaralanma çeşidi çok sık görülen bir yaralanmadır. Burada özellikle derinin üst kısmının zarar görmesiyle oluşan bir yaralanma söz konusudur. Sıyrık şeklindeki yaralanmalar ikiye ayrılır. Hafif sıyrık ve derin sıyrık. Çocukları bu yaralanmada korkutan, kan görülebilmesidir. Evde bulunan ilk yardım malzemelerinden pamuk yardımıyla deriyi ufak dokunuşlarla temizlemek ve steril hale getirmek gerekir. Daha sonra, çok sıkmadan bir gazlı besle yara sarılabilir. İsterse çocuk yaranın temizliğini kendisi de su ve sabunla yıkayarak yapabilir ve ondan sonra gazlı bezle sarılabilir. Bazen bu yaralanmada kanama durmaz. Bu durumda da küçük bir dokunuşla basınç uygulanabilir.


Ufak Kesik Şeklindeki Yaralanmalar: Burada da çocuğun kendisi ya da ebeveyninden yardım alarak kesilen bölgeyi su ve sabunla zarar vermeden yıkaması ve o bölgeyi steril hale getirmesi gerekir. Kanın durması için öncelikle bir basınç uygulayarak yara bandıyla yaralı bölgeyi bantlamak gerekir. Kan durduktan sonra yara bandı çıkarılabilir ve istenirse yumuşatıcı bir krem sürülebilir. Burada yapılan sargı işlemlerinde yaranın bir gün geçtikten sonra mutlaka açılması gerekir. Eğer yara çok ufaksa sargı oradan alınmalıdır. Çünkü oksijenle temas ettiği sürece iyileşmesi mümkündür. Eğer bu yaralanmada iltihap görülürse yara, enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

 

 

 

Büyük Kesik Şeklindeki Yaralar: Büyük kesiklerde yara derin ve büyük olabilir. Bu yüzden kanama mutlaka görülür. İlk yapılması gereken, temiz bir bezle yaraya basınç uygulanmasıdır. Bezle basınç uygulandıktan sonra yaralı bölgeyi kalp hizasından yukarı doğru kaldırmak gerekir. Yaranın ucu açıksa ve fışkırarak kan çıkıyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü fışkıran yaralarda ya da ucu açık yaralarda küçük operasyonlar gerekebilir. Bunun kararını verecek olan da doktordur. Bu durumlar olmasa da büyük yaralanmalarda kanama durmuyorsa yine doktora gitmek gerekir. Doktora gidene kadar da yaraya basınç uygulamaya devam etmek gerekir. Hatta bir bant yardımıyla yara sıkıştırılabilir.

Darbe Sonucunda Oluşan Yaralar: Bu yaralanmalarda darbe alan bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır. Ancak buzun bir beze sarılması ile uygulanması gereklidir. Çünkü doğrudan buz uygulanması deriye yapışır ve deriye zarar verir. Bu şekilde yaralanmalarda yarım saatlik bir buz kompresi yapmak yeterli olacaktır. Buz, bu yaralanma sonucunda oluşabilecek morarmalara ve kararmalara engel olacaktır. Eğer bu darbe sonucunda bir de kusma ya da ateş gibi durumlar görülürse mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Elektrik Çarpması Sonucunda Oluşan Yaralanmalar: Çocuklar nesneleri keşfetmek isterken zararlı işler de yapabilirler. Elektrik prizlerine çocukların yaptığı müdahaleler, kaçak yapabilecek herhangi bir elektrikli alet, banyo küvetinde su varken içine düşebilecek ve prize takılı saç kurutma makinaları, elektrikli aletler ev kazalarına ve yaralanmalarına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığın hemen fiş elektrik kaynağından çekilmeli ve çocuğun bir tahta parçasıyla oradan uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Elektrik çarpan kişiye çıplak elle ya da metal olan bir parçayla müdahale etmek yardım edecek kişinin de yaralanmasına sebep olacaktır. Çocuğa suyun içerisinde elektrik çarptıysa suya da dokunamamak gerekir. Çocuğu elektrik kaynağının bulunduğu ortamdan uzaklaştırdıktan sonra acil yardım istenmelidir. Elektrik çarpmasıyla beraber vücutta bazı yanıklar oluşabilir. Bu yanıklara uzman bir kişinin müdahale etmesi şarttır.

Baş Kısmında Oluşan Yaralanmalar: Çocukların bitmek bilmeyen enerjileri yüzünden genellikle ev ortamında ya da okulda karşımıza çıkan en sık yaralanmalardandır. Balkon demirine, dolaplara, koltukların mobilya kısmına, duvara vb. birçok yere kafalarını çarpması sonucunda oluşan yaralanmalardır. Eğer bu çarpmalar neticesinde başta kesikler ya da darbeler oluştuysa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çocuklar sürekli hareket halinde oldukları için ara sıra başlarını çarpmaları normaldir. Ancak kimi zaman bu baş yaralanmaları çok ciddi olabilmektedir. Eğer çocuk, başına ciddi bir darbe aldıysa mutlaka takipte olunmalı ve beş-altı saat kadar uyutulmamalıdır. Çocuk, ciddi bir darbe almışsa midesinin bulanıp bulanmadığı sorulmalıdır. Eğer midesinde bir sıkıntı varsa o zaman durum ciddi olabilir ve mutlaka hastaneye götürülmelidir. Baş yaralanmalarında bazen boyun da hasar görebilir. Bu durumda da boynu sabit kalmalı ve acil servis gelene kadar çocuk kımıldamamalıdır.

Yanma Sonucunda Oluşan Yaralanmalar:

Çocukluk döneminde anne ve babanın yapmış olduğu işler dikkat çekmekte ve çocuklar bir merakla anne ve babalarının yaptıkları işlere koyulabiliyorlar. Çocuklar için yanık yaraları genellikle ev ortamında gerçekleşmektedir. Isıtıcıdaki sıcak su, soba, fırın, ocak gibi bölümler tehlike arz etmektedir. Ev kazalarında oluşabilecek yanıklardan birisi, birinci dereceden yanıklardır. Bu yanıklar hafif sayılabilecek yanıklardır ve yanan bölgeye soğuk su uygulanmalıdır. Ancak bu yanık göz ya da yüz gibi görünebilecek bölgelerde ise o zaman bir bezle buz uygulanmalıdır. Bu yöntemler çocuğun acısı geçene kadar uygulanmalıdır.

Yanık için yağ, yoğurt, diş macunu vb. uygulanan yöntemler yanlıştır. Yanık sonrası oluşan kabarcıkları patlatmak da deriye zarar vereceğinden kesinlikle kendi haline bırakılmalıdır.

Yandıktan sonra eğer vücutta büyük bir kızarıklık varsa, kabarcıklar çok yayılmışsa ve çocuk çok ağlıyorsa acı çekiyor olabilir. Çünkü bu ikinci dereceden yanıktır. Bu durumda mutlaka bir sağlık uzmanından yardım alınmalıdır.Eğer yanan kısım beyaz ya da simsiyah bir haldeyse bu üçüncü dereceden bir yanıktır. Bu durumlarda kesinlikle acil servis aranmalıdır. Evde yapılan uygulamalar bir işe yaramayacaktır.

Hayvan Isırıkları Sonucunda Oluşan Yaralanmalar: Özellikle bahçeli evlerde, kırsal yerlerde ya da ıssız alanlarda oturan kişilerin sıklıkla rastlayabileceği yaralanmalardır. En çok rastlanan durumlar; köpek ısırması, kedi tırmıklaması ya da tehlikeli böcekler tarafından sokulmaktadır. Bazen de yılan, akrep, yarasa gibi tehlikeli hayvanlar tarafından da ısırılma durumları görülebilir. Bu durumlarda yapılması gereken ilk uygulama ısırılan bölgenin hareket ettirilmemesidir. Eğer zehirli bir yaralanma ise hareket ettirildiğinde zehrin vücuda yayılmasına neden olunabilir. Hareket ettirilmeden yara, steril hale getirilmelidir. Sabun ve su ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Isırılan ya da sokulan bölgeye krem ya da yoğurt vb. bir şey sürülmemesi gerekir. Eğer bir köpek ısırığıysa kanama durumlarına karşı kanayan yara, temiz bir bezle tutularak basınç uygulanmalıdır. Köpek ısırıklarında riskli diğer bir durumda kuduzdur. Buna karşılık mutlaka acil yardım aranmalı ya da bir doktora başvurulmalıdır.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir