Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde görülen cilt kurulukları bazı durumlarda hastalık göstergesi olabilmektedir. Bebeklerde  Cilt kuruluğu nedenlerini iyi bilmemiz doğal tedavi şekillerini de bulmamızı sağlayabilmektedir.Anne karnında bebek amniyo sıvısının içerisinde bulunduğu için bebeğin cildinin doğumdan sonra kuru bir havaya alışması zaman almaktadır. Hatta bu alışma süreci yaklaşık bir ay kadar sürmektedir. Bu sıvı, doğum sonrası bir ay derinin üst tabakasında, cilt kuruluğuna, kabuklanma ve soyulmalara neden olmaktadır. Bazı bebeklerde bunlar geçicidir ve iki üç hafta içerisinde iyileşir. Fakat bazen de iyileşme gerçekleşmez. Bu durum bir aydan fazla olduysa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Bunun dışındaki durumlarda ebeveynler, bebeğin cildini nemli tutarak kurumalardan, cilt soyulmalarından koruyabilir. Banyodan sonra bebek yağları ile bebeğin cildini yağlarla ya da nemlendirici kremlerle nemli tutmak bu durumları engelleyebilir.  Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre kurumaya daha meyillidir ancak bebeklere kullanılan yağlar ve nemlendiriciler seçilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bebeklerin mikrop kapma potansiyeli daha yüksektir. Bebeklerin ciltlerini korumak isterken ciddi hastalıklar kapmasına neden olunabilir.  Ancak bazı aşırı yağlı kremler bebeklerin küçük gözeneklerini kapattıkları için kullanılmamalıdır. Zaten küçük olan gözenekler kapatıldığında bebeğin cildi hava alamaz ve isilik gibi rahatsız edici cilt sorunlarına neden olunabilir. Bununla beraber yeni doğan bebeklerin ciltleri yabancı maddeleri çabuk emmektedir. Bunun içinde kimyasal maddelerin ağırlıklı olduğu nemlendiricilerden uzak durulmalıdır.

Bebeğin cildinin kurumaması ve tahrişten kaçınmak için sabun kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü sabunların içeriğinde asit bulunduğu için kirleri yok ederken cildi de kurutmaktadır. Ayrıca bebeğe giydirilen, özellikle iç çamaşırlar, organik kumaşlardan seçilmelidir. Bebeğin cildinin hava almasını engelleyen iç çamaşırlar bebeğin cildini kurutarak tahrişe neden olmaktadır. Bebeğin kıyafetlerinin kimyasal maddelerin bulunduğu deterjanlarla yıkmak da bebeğin cildine zarar verebilir ve cilt kuruluğuna neden olur. Bebeğin kıyafetlerinin temizliği yetişkinlerin kıyafetleriyle aynı yerde yıkanmamalı. Sabun tozunda kimyasal maddeler diğer temizleyicilere göre daha az bulunduğundan ebeveynler, sabun tozunu tercih etmektedirler. Bebeklerin kıyafetlerinin yıkanıp kurutulduktan sonra kalacak olan mikroplar için de son bir kez kıyafetler ütülenmeli ve ondan sonra giydirilmelidir. Bebeklerin cilt kuruluyla ilgili sıklıkla sorulan sorular şu şekildedir:

 • Bebeklerde Cilt Kuruluğu Neden Olur?
 • Bebeklerde Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Neden Olur?

 1. Hava: Bebeğin bulunduğu ortamın kuru olmaması gerekir. Bebeğin odasında kullanılan özel ısıtıcılar bebeğin bulunduğu ortamı kurutabilir. Bebeğin hem hassas cildinin korunması hem de bazı hastalıklardan korunması için bebeğin bulunduğu ortamda bir makinesi çalıştırılabilir. Çünkü kuru ortamda bebeğin cildinin kuruyacağı gibi burnu ve boğazı da kuruyarak bebeğin hasta olmasına neden olunabilir. Hatta bebeklerde cilt kuruluğuyla ilgili olarak ilk akla gelenlerden birisi bebeğin bulunduğu ortamın kuruluğudur.
 2. Su: Bebeklerin yeteri kadar su almaması da bebeğin cildinin kurumasına neden olur. Hatta yetişkinlerde bile cilt kuruluğunun, dudaklarda ya da topuklardaki kuruluğun temel sebebinin sıvı tüketiminin yeterli olmamasıdır. Bebekler yetişkinlere göre vücuttaki sıvı azlığıyla baş etmeleri daha zordur. Özellikle yeteri kadar anne sütü almayan bebeklerin sıvı tüketip tüketmediği kontrol edilmelidir.
 3. Kalıtsal Nedenler: Eğer bebeğin ailesinde, özellikle anne ve babasında cilt kuruluğu ile ilgili ya da ciltle ilgili yaşanılan bir problem varsa bebekte de görülebilir. Bebeğin yaşadığı cilt kuruluğu denenen kremlere, yağlara rağmen geçmiyorsa kalıtsal olabileceğinden şüphelenilebilir.
 4. D Vitamini: Bebeklerin güneşten alacağı D Vitamini, onlar için çok önemlidir. Cilt problemi yaşayan anne ve babalar genelde bebeklerini güneşten uzak tutmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Çünkü bebeklerinin cildinin zaten hassas olduğunu ve güneşte daha da kuruyacağını düşünebilirler. Ancak bebeklerdeki cilt kuruluğunun nedeni kimi zaman D Vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer bebeğin cilt problemi güneşten alınamayan vitaminden kaynaklanıyorsa bebeğin güneşe çıkarılması gerekmektedir. Ancak bunun için özellikle yaz aylarında öğlen güneşlerinden uzak durulmak gerekir. Çünkü yazın öğlen güneşi tam dik tepe açısından geldiği için güneşin D Vitaminiyle beraber tüm zararlı ışınları da cilde temas etmektedir. Genellikle akşama yakın saatlerde çıkarılması ya da sabah güneşi bebeklerin cildine iyi gelecektir.
 5. Bağışıklık Sitemi: Bebekler, yeni doğduklarında bağışıklık sistemi henüz gelişmediğinden cilt kuruluğu görülmektedir. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş yeni doğan bebeğin, cildine temas edecek herhangi bir şeyden çok çabuk etkilenebilir ve cilt hastalıkları ve kurulukları görülebilir. İlerleyen aylarda bağışıklık sistemi kuvvetlendikçe bebeğin, cilt sağlığı da sağlığına kavuşacaktır.
 6. Kozmetik Ürünler: Yetişkinlerin kullandığı makyaj malzemeleri ya da parfümler, bebeklere temas ettiğinde içeriğinde kullanılan kimyasallar bebeğin hassas cildine zarar vermektedir. Bebeklerin cildine temas edecek kıyafetlerin de temizliğinde kimyasal içerikli ya da kokulu temizleyicilerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde bebeklerin dokunduğu oyuncakların içeriğinde bulunan boyalar bazen kimyasal içerebilir. Bu noktalara dikkat etmek gerekir.
 7. Hormonlar: Bebeğin cildini dışardan gelecek zararlı maddelerden koruyan bezler, yetişkinlik dönemine kadar işlevini gösteremez. Çünkü insan vücudundaki hormonlar özellikle ergenlik döneminde etkisini göstermeye başlayacaktır. Hormonların bebeklik döneminde bir etkisi olmadığından kimyasalların girişine engel olmamaktadır.Bebekler Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

 1. Banyo: Öncelikle bebeklerin düzenli aralıklarla banyo yaptırılması ve banyodan sonra da nem dengesini koruyacak nemlendiriciler kullanmak gerekir. Bebekler banyodan sonra daha huzurlu bir uyku çeker. Hem bebeklerin genel sağlığı için hem de cilt problemlerinin yaşanmaması için bebeğin cildinin temiz tutulması muhakkak gereklidir. Bebekleri temiz tutmak için banyo gereklidir ancak her gün banyo yaptırmak da sağlıklı olmayacaktır. Her gün banyo yaptırmak bebeğin cildinin aşırı kurumasına neden olur. Bunun yerine bebeğin cildinin ılık bezlerle silinmesi ve kurulanması daha iyi gelecektir. Özellikle cildi kuruyan bebeklerde bu yöntemleri denemek bebeğe iyi gelebilir. Her gün banyo yaptıranlar bundan vazgeçebilir ya da sık banyo yaptırmayanlar daha da sıklaştırarak bu sorunla baş edebilirler. Bebeği banyo yaptırırken önemli olan bir diğer sorun ise sıcaklıktır. Bebeğin banyo suyu ısısı kesinlikle sıcak olmamalıdır. Çünkü sıcak su, bebeğin cildini kurutacaktır.
 2. Sıcak Hava: Bebeği çok sıcak havalarda dışarı çıkarmak bebeğin cildinin kurumasına neden olur. Aşırı sıcak ve güneş bebeğin cildini kurutarak ciltte soyulmalar yapabilir. Bunun yanında evin sıcaklığı da önemlidir. Bebekleri hastalıktan korumak için bulunduğu ortamı çok sıcak tutmak bebeğin cildinin kurumasına neden olabilir. Aşırı sıcak ve kuru hava bebeğin cildinin hava almasına engel olarak kuruluğun yanında isilik problemlerini de beraberinde getirmektedir.
 3. Banyo Sonrası: Bebeğin banyo sonrasında yeteri kadar kurulanmaması kullanılan nemlendiricilerin etkisini azaltmaktadır. Bebek iyice kurulandıktan sonra nemlendirici kullanmak gerekir. Bebeklerin cilt kremleri ve nemlendiricilerini kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Bazen kullanılan nemlendiriciler bebeklerin ciltlerine iyi gelmeyebilir. Bu durumda mutlaka doktora danışarak kullanılan ürünün değiştirilmesi gerekir.
 4. Bol Sıvı: Gerek bebeklerin cildinin kurumasını engellemek olsun gerekse başka hayati fonksiyonların sağlığı için bebeklerin sıvı tüketimine özen göstermek gerekir. Nasıl ki bol su tüketilmediğinde yetişkinlerin cildi kuruyorsa bebeklerde de aynı durum söz konusu olabilir.
 5. Zeytinyağı: Bebeklerin cilt kuruluğu için kullanılan zeytinyağı geleneksel bir yöntemdir. Cilt kuruluğuna eskiden zeytinyağının çok iyi geldiği düşünülmekteydi. Zeytinyağı kullanımına çok dikkat etmek gerekir. Çünkü cilt ile doğrudan temas edilerek kullanılan zeytinyağı bebeğin cildini nemlendirirken kan akışını da hızlandırmaktadır. Hatta bazı bebeklerde zeytinyağı kullanımı cilt kuruluğuna bile neden olmaktadır. Çünkü cildin yapısını bozarak cildi kurutmaktadır.

 

Eğer bu saydıklarımızı doktorunuzun bilgisi dahilinde yaptıysanız ve bebeğinizde cilt kuruluğu görüyorsanız cildiye uzmanı veya çocuk doktorlarına yavrunuzu götürüp kontrol ettirmenizi öneririz. İnternette bulacağınız bu ve benzeri yazılar genellikle bilgilendirme amaçlı yazıldığını ve asla tedavi amacı ile kullanılamayacağını unutmamalısınız. İşin ehli olan doktorlarımız gerekli tetkikleri yaptıktan sonra mutlaka sizlere bir tedavi şekli sunacaklardır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir