Bebeklerde Burun Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur

Bebeklerde Burun Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur

Bebeklerde ve Çocuklarda özellikle havalar serinlemeye başladığında görülen burun akıntısı bir çok nedenden olabilmektedir. Tedavisi ise bazı durumlarda önlem alarak bazı durumlarda ise ilaç kullanarak sağlanabilmektedir.Bebeklerin daha sümkürme yetileri gelişmemiştir. Sümkürme sonradan öğrenilen ve henüz bebeklerin yapabileceği bir şey değildir. Bebekler sümkürerek burunlarını temizleyemedikleri için bebeklerin burnu sık sık tıkanmaktadır. Burun tıkanıklığı için kullanılan ilaçların bazı da bebeklerde burun akıntısına neden olmaktadır. Ayrıca bebeklerin burun kanallarının yetişkinlerinki kadar geniş olmamasından kaynaklı olarak da burunlarının temizliği zor olmakta ve bununla bağlantılı olarak üst solunum yollarıyla ilgili hastalıklara yakalanmaları daha kolay olmaktadır. Bebeklerin bazen hiç susmadan ağlamasının nedeni üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla ilgili olabilmektedir. Eğer bebeğin burnu çok fazla akıyorsa sorun bununla da ilgili olabilir. Ancak bebeklerin burun akıntısıyla ilgili tespitin yapışması için burun akıntısının çokluğu ya da zaman aralığı gibi durumların dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Bebeklerdeki burun akıntısının çok koyu ya da cıvık olması ile ilgili olarak da bazı bulguların tespiti mümkündür. Kısa süreli burun akıntılarında bebeğin durumu izlenerek tespit edildikten sonra kısa süreli olduğu tespit edilirse soğuk algınlığıyla ilgili olabilir. Risk grubunda sayılan burun akıntıları bir hafta gibi bir sürede dahi geçmeyen burun akıntılarıdır. Bazı çocukların sürekli bir burun akıntısı olduğu için ebeveynler bu konuyla ilgili durumları merak etmektedir. Özellikle şu sorular çok sık sorulmaktadır:

 • Bebeklerdeki Burun Akıntısının Sebebi Nedir?
 • Bebeklerdeki Burun Akıntısının Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Bebeklerdeki Burun Akıntısının Sebebi Nedir?

 1. Bebeklerdeki burun akıntısının en temel sebebi sümkürme faaliyetini henüz gerçekleştiremedikleri için burunlarının temizlenememesidir. Bazen bebeklerin üst üste soğuk algınlığına bağlı olarak kaptıkları virüsle ilgili olabildiği düşünülmektedir. Virüslerin üst üste olması bebeğin peşini bir türlü bırakmamaları bebeklerin mukozalarını iltihaplandırabilir ve bu da akıntının çok olmasına neden olabilmektedir. Bebeklerin mukozalarının kapanmasını kolaylaştıran diğer bir sebepte onların, yetişkinlere göre burun kanallarının çok küçük ve dar olmasından kaynaklanmaktadır. Kapılan virüsler sebebiyle olan bir burun akmasıysa bu uzun süreli devam etmeyebilir. Uzun süreli olmayanlar yani üç günde geçen burun tıkanıklıkları herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir ve korkulacak bir durum yoktur.  Burun tıkanıklarının en sık rastlanan sebepleri şunlardır:
 2. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Bebeklerin burun akıntısının en temel sebebi soğuk algınlığı ile ilgilidir.  Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla beraber gelen virüsler ve bakteriler nedeniyle bebek, üst solunum yolları ile ilgili bir enfeksiyon geçirebilir ve buna bağlı olarak bitmeyen bir burun akıntısıyla karşılaşılabilir. Eğer burun akıntısının sebebi üst solunum yolu enfeksiyonuyla ilgiliyse burun akıntısıyla beraber ateş, balgamlı ya da kuru öksürük, göz sulanması, bitmek bilmeyen bir hapşırma gibi rahatsızlıklar da görülebilir. Bakteriyel bir enfeksiyonlar söz konusu ise yine burun akıntısı ile kendini gösterebilir. Bakteriyel enfeksiyonların arasında ne sık rastlanılanı sinüzittir. Fakat sinüzit bebek denebilecek kadar küçük yaşlarda görülmez. Çünkü bebeklerin sinüsleri henüz gelişmemiştir. Fakat çocuklarda bir haftadan uzun süren bir burun akıntısı söz konusuyla kesinlikle düşünülmesi gereken bir hastalıktır.
 3. Yabancı Cisim: Bebekler; etrafında olup bitenleri anlamak, nesneleri kavramak için nesneleri ağızlarına götürmektedir. Bu esnada özellikle daha küçük yaşlarda yani bebeklerde, nesnelerin buruna yaklaştırılmasıyla bu nesneler buruna kaçabilmektedir. Böyle durumlarda eğer bebek tanımak istediği nesneyi, burun deliğinin ikisine birden sokmadıysa ki bu genelde tek taraflı olmaktadır. Çünkü yanlışlıkla gerçekleşen bir durumdur. Böyle durumlarda burun tek taraflı akmaktadır. Eğer burun tek taraflı akıyorsa bu durum da burun akıntısına neden olabilmektedir.
 4. Alerji: Bebeklerde çok nadir görülse de günümüzde çok sıklaşan bahar nezleleri gibi alerjik durumlarda bebeklerdeki burun akıntısına neden olabilmektedir. Bahar alerjisiyle ilgili olarak polen kaynaklı ya da toz kaynaklı bir alerji durumu söz konusu olabilmektedir. Ek gıda alan bebeklerde beslenme yoluyla gerçekleşen bir gıda alerjisi durumu da olabilmektedir. Fakat polenlerden ve bahar alerjilerinden kaynaklı olan alerjilerde bebekte hapşırma, gözlerde kızarma, burunda kaşınma hissi gibi durumlarında birlikte gözlenmesi gerekmektedir.
 5. Bakteriler: Bebekler anne sütü ile besleniyorsa genelde anne sütü bebekleri bakteriyel durumlardan da korumaktadır. Fakat altı aydan önce anne sütünü bırakan bebeklerde ya da hiç anne sütü almayan bebeklerde bakteriyel durumlar gözlenebilir. Bu durumlar da bebeklerin burun akıntısının sebepleri arasında yer alabilir.
 6. Tahriş: Bebeklerin çok küçük yaşlardan itibaren yanlarında sigara içilmesi onların sigara içmesi gibi zarar vermektedir. Sigara dumanı da burun kanallarında ciddi tahrişlere neden olarak burun akıntısına neden olmaktadır. Anne ya da babanın ağır ve çok miktarda parfüm kullanarak bebeğe sarılmaları onlara çok ağır geleceğinden bir tahrişe neden olmakta ve bebeklerde burun tıkanıklığı yapmaktadır.
 7. Mikroplar: Bebeklere anne sütü alması gereken aylarda verilen inek sütleri ona ağır gelebilmektedir. Çünkü Türkiye’deki sütlerin neredeyse hepsinde yüksek miktarda mikrop bulunmaktadır. Anne sütü bebeği çoğu mikroptan korumaktadır. Ancak bebeklerin bazıları anne sütünü kabul etmemektedir. Bu durumda bebeklerin henüz bağırsakları yeteri kadar gelişmemişken inek sütü verilmesi bebeğin vücuduna mikropların girmesine neden olmaktadır.
 8. Bebeklerin Geçirdiği Hastalıklar: Bebeklerin burun akıntısının nedeni geçirdiği bazı bazı hastalıklar olmaktadır. Mesela bazı bebeklerde geniz eti büyümesi görülmektedir. Geniz eti büyümesi olan bebekler nefes almakta zorlanır ve bu da bazı iltihapların birikmesine neden olarak burun akıntısına neden olmaktadır. Eğer bebekte geniz eti büyümesi varsa burnu sürekli olarak akması normal bir durumdur. Burun kemiğinin eğri olması bazı burun kanallarını tıkadığı için zamanla burun akıntısına neden olmaktadır. Bebeklerde burun akıntısıyla ilgili kalıtsal bir durumda olabilir. Eğer ailesinde sürekli burnu akan kişiler varsa ya da bebekken burnu akan birileri varsa kalıtsal olarak da sürekli burun akıntısı görülebilir.Bebeklerde Burun Akıntısının Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Bebeklerin burun akıntısına sebep olan pek çok faktör vardır. Ancak çok rastlanan bir durum değildir. Çünkü bebeklerin burun kanalları çok küçük olduğu için ve burunlarını temizleyemedikleri için çok sık rastlanmaz. Fakat nadiren de görülme bu rahatsızlığın bir tedavisi vardır. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 1. Burun Spreyleri: Bebeklerdeki burun akıntı ve tıkanma durumlarında akla ilk gelen burun spreyleridir. Çünkü doğrudan sorunlu bölgeye uygulandığı için hızlı ve olumlu sonuçlar vermektedir. Bu spreyler gaz şeklinde ya da sıvı şeklinde olabilmektedir. Ancak bunun bir doktor tarından tavsiye edilmesi ve reçetelendirilmesi gerekmektedir. Burun spreyi bebeğin burun mukusunu incelterek daha rahat temizlenmesini sağlayacaktır. Temizlemek içinse burun aspiratörleri kullanılabilir. Fakat kullanılan bu spreyler kişisel olmalıdır ve başka bir bebeğe aynı spreyi ya da aynı ucu buruna teması sağlanmamalıdır. Düzenli kullanıldığında çok olumlu sonuçlar verecektir.
 2. İlaç: Bebeklerdeki virüs ya da bakteriyel durumlardan kaynaklı bir üst solunum yolu enfeksiyonu bulunuyorsa o halede ilaç alınması burun akmasını engelleyecek bir durum olmamaktadır. Sadece bakteriler nedeniyle bir hastalık tespiti gerçekleştirilmişse o halde antibiyotik kullanımı burun akıntısını geçirebilir. Ancak bunun için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Aksi halde bebeğe kalıcı hastalıklar bırakılabilir.
 3. Anne Sütü: Anne sütü bebekleri tüm hastalıklardan korumakta ve bebeğin gerekli bütün besin kaynağını sağlamaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalanmasına engel olduğu gibi hastalandığı durumlarda da verdiği değerli vitaminlerle de bebeği beslemekte ve hastalığını iyileştirmektedir.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir