Bebeklerde A Vitamini Eksikliği Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde A Vitamini Eksikliği Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde ve Çocuklarda görülen A vitamini eksikliği konusunda ilk olaran bu eksikliğin ne olduğuna, Nedenlerine ve A vitamini eksikliği tedavisine sırası ile bakalım. A Vitamini yağda çözülebilen saydam bir kristaldir. A Vitamini; insanların dokularında, kemiklerin büyümesinde, dişlerin güçlü kalmasında, cildin parlak kalmasında ve en önemlisi de gözlerin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle kemikleri yeni gelişen bebeklerin A Vitaminini alması gerekir. Çünkü bebeklerin doğduklarında kemikleri yeteri kadar gelişmemiştir. Bebeklerin kemik dokularının güçlenmesine ve bebeklerin kuvvetli bir şekilde büyümesini sağlayan vitamin, A Vitaminidir. Bunun için A Vitaminin bulunduğu besinlerin bebeklere yeteri kadar verilip verilmediğinin takibinin iyi yapılması gerekir. A vitaminin bulunduğu besinler; tereyağı, peynir, süt, yoğurt, havuç, yeşil sebzeler, çilek, balık, yumurta sarısı, karaciğerdir. Bu besinlerde A vitamini bulunmaktadır. Bu besinlerin fazla ya da eksik alınması durumunda bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Eğer bebeğin derisinde kuruma ya da döküntü görülüyorsa bu, A Vitamini eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Çünkü A Vitamini eksikliği bebeklerde kendini ilk, deri döküntüleriyle gösterir. Daha sonra gözlerde kuruluk ve görme bozuklukları, kemiklerde zayıflık gibi belirtilerle kendini gösterebilir. A Vitamini hakkında genel bilgiler verildikten sonra bebeklerde A vitamini hakkında merak edilen sorular incelenebilir.

 • Bebeklerde A Vitamini Neden Gereklidir?
 • Bebeklerde A Vitamini Eksikliği Hangi Sağlık Problemlerine Yol Açar?
 • Bebeklerde A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde A Vitamini Neden Gereklidir?

Bebeklerin büyümesi ve metabolizmanının gelişmesi için gerekli olan A Vitamini bu anlamda vitaminlerin en önde gelenidir.   Bebeklerin henüz gelişmemiş bağırsaklarının gelişmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine, bebekler için çok mühim olan hücre yenilenmesine önemli katkılar sağlamaktadır. A Vitamini, vücutta sürekli bir hücre yenilenmesi yaptığı için vücuda önemli hastalıkların girmesine engel olur ve vücutta kanser hücrelerine ya da farklı bakterilerin oluşumuna izin vermez. Bebeği olası cilt hastalıklarından korur. Bebeğin göz sağlığını koruyarak gözlerdeki canlılığı artırır. Bebeği A vitamini olan gıdalarla yeteri kadar beslemek gerekir. Pek çok hastalık bebeklik döneminde yeteri kadar beslenememekten kaynaklanmaktadır. Bebek yeni doğduğunda alacağı anne sütünde yeteri kadar A vitamini gibi birçok besin kaynağı bulunmaktadır. A vitamini anlamında da anne sütü oldukça önemlidir. A vitaminde olan süt, peynir, yumurta sarısı, balık, karaciğer, tereyağı gibi gıdaları emziren annelerin tüketmesi gerekmektedir. Annenin tüketmesi durumunda bu besinlerden alacağı vitamin bebeğe katkı sağlayacaktır. Öncelikle büyümesine; büyürken kemiklerinin sağlıklı olmasına, gözlerinin, cildinin sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır. Bebekken A Vitamini almayan kişilerin kemikleri yeteri kadar gelişemediği için bu bebekler, zayıf kalacaktır.

Bebeklerde, yani 1-3 yaş grubu içerisindeki kişilerde günlük alınması gereken A vitamini 400 mcg kadardır. A vitaminin günlük vücutta 400 mcg kadar bulunması kemiklerin gelişiminin ve büyümenin yanında bebeklerin dişleri çıkarken daha kuvvetli ve sağlıklı dişlerin olmasını sağlayacaktır. Bazı bebekler doğduklarına saçsız doğmaktadır. Doğduktan sonra saçın uzamasını sağlayan vitamin de A vitaminidir. Bunun yanında tırnakların sağlıklı bir şekilde uzaması için de A Vitamini gereklidir. A Vitamini günlük alması düzeyde gereken alan bebekler kolay kolay hastalanmaz. Bunun sebebi, A Vitaminin özellikle bebeklerde bağışıklık sistemini geliştirme işlevinden kaynaklanmaktadır. Eğer 1-3 yaş grubu yani henüz bebeklik döneminde olan bireyler, yeteri kadar anne sütü almıyorsa A Vitamini takviyesi yapılmalıdır. Çünkü bebeklik döneminde kemikler ne kadar sağlıklı gelişirse ilerleyen yaşlarda da bu gelişim sağlıklı bir şekilde devam edecektir.


Bebeklerde A Vitamini Eksikliği Hangi Sağlık Problemlerine Yol Açar?

            Bebeklikte alınamayan A Vitamini ilerleyen yaşlarda kalıcı hastalıklara ya da bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Vitaminle bebeklerin büyüme çağındayken onların büyümesine, gelişmesine, hücre yenilenmesinde aktif rol oynamaktadır. A Vitamini eksikliğinde de vücudun ihtiyacı olan gerekli durumlar sağlanamadığında bazı sağlık problemleri olabilmektedir. Bebeklerde özellikle tırnaklarda ve dişlerde bozukluklar meydana getirmektedir. Çünkü bebeklerin kemik gelişimi doğduklarında henüz gerçekleşmediği için doğduktan sonra alacağı vitaminlerle mümkün olacaktır. Bazı bebekler saçsız doğar, anneler ise bebeklerinin saçlarının olması için elinden geleni yapmaktadır. Aslında saçların hızlı ve gür bir şekilde çıkmasını sağlayan da A Vitaminidir. Eğer bebek, yeteri kadar A Vitamini alamıyorsa saçlarındaki ve tırnaklarındaki bozuklukların yanında genel bir iştahsızlık hali de olabilir. İştahsız olan bebek, zaten bu vitaminden yoksun olunca yeteri kadar gelişememekte ve büyüyememektedir. Bu vitaminin eksikliği durumunda kemikler gelişemez ve diş problemleri de daha bebekken ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin ciltlerinde kuruluk ve döküntülere de neden olabilmektedir. A Vitamini, özellikle gece ve gündüz görmede destek sağlayan bir vitamindir. A vitamini eksikliğinde, gözdeki kornea ve göz akı parlaklığını kaybettirir. Gözlerde kuruluk ve görme bozukluklarına neden olur. Bebeklerdeki A Vitamini eksikliği durumunda oluşabilecek rahatsızlıklar kışça şu şekilde sıralanabilir:

 • Yemek yememe hissi
 • Tansiyonun yükselmesi ya da fazla olması
 • Çabuk hastalanma
 • Yorgunluk ve uyku isteği
 • Ciltte kuruluk ve dökülmeler ya da cildin aşırı sert olması
 • Dişlerin ve tırnakların bozuk bir şekilde uzaması
 • Saçların yeteri kadar uzayamaması
 • Göz problemleri
 • Gece korneasının bozulması ve gece körlüğü

Bebeklerde A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

A vitamini eksikliği bebeklerde çok rastlanan bir durum değildir. Özellikle anne sütü ile beslenemeyen, anne sütünü emmeyi alışkanlık haline getirememiş bebeklerde görülmektedir. Eğer bir bebekte A vitamini eksikliği varsa bu, bazı işaretler gösterecektir. Bebekte olan bazı rahatsız edici durumlar ya da hastalıklar A Vitamini eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. A Vitamini eksikliğinde şu belirtiler gözlemlenebilir:

 • A Vitamini eksikliğinde bebeklerin bağışıklık sistemi güçlenemez, bu nedenle bebeğin sık ve hemen hastalanmasına neden olur. Bebek hasta biriyle karşılaştığında hemen hasta oluyorsa A Vitamini eksikliğinin kontrol ettirilmesi gerekmektedir.
 • Bebeklerde cildin kuruması ve bu kuruyan cildin zamanla soyulması, dökülmesi şeklinde belirtiler gözlenebilir. Bu da zamanla bazı cilt hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle önemsenmesi gereken bir durumdur.
 • A Vitaminin eksik olduğu durumlarda, sindirim sisteminde de her şey yolunda gitmeyebilir.
 • A Vitamini eksikliği olan bebekler, kendi yaşıtındaki bebeklere göre daha az ve yavaş gelişirler. Kendi yaşıtlarına göre daha zayıf olmaktadırlar.
 • Göz kuruluğuna neden olur ve gözlerde görme bozukluklarına neden olur.
 • Gözlerdeki bozukluklara neden olduğu gibi burun, ağız akciğer enfeksiyonlarına neden olmaktadır.A Vitamini eksikliğinin bu hastalıklara neden olmaktadır. A Vitamini eksikliğinin yanı sıra bu vitamin fazla olması durumunda da bazı rahatsızlıklarla karşılaşmak mümkündür. A Vitaminin fazla olması da yine cilt kuruluklarına neden olmaktadır. Hatta sivilce tedavilerinde A Vitamini takviyesi fazla yapılır ki sivilceler kuruyarak yok olması amaçlanır. A Vitamini fazla olan kişilerin de tıpkı eksikliğinde görüldüğü gibi ciltlerde kuruluk ve sertlik görülür. Ciltlerdeki kuruluk o kadar çok artmıştır ki cilt soyularak deri değiştirmeye bile başlayabilir. Bu durum da yine çeşitli cilt hastalıklarına neden olabilmektedir. Yine A Vitamin fazla alınması kişilerde baş ağrısına neden olabilmektedir. Baş ağrısının yanında halsizlik, yorgunluk ve uykudan uyanamama gibi birçok rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Saç dökülmelerinden şikâyet edildiği durumlarda da bu vitaminin fazlalığı neden olarak gösterilebilmektedir. A Vitaminin eksikliği kemiklerin gelişimini engellerken, fazla olması durumunda da kemiklerde ağrıya neden olmaktadır.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir