Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Nasıl Geçer

Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Nasıl Geçer

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlık nedenleri, kabızlığın nasıl tedavi edilir ve kabızlık sorununu ortadan kaldırmak için neler tüketilmelidir, bitkisel çözümleri nelerdir gibi sorularınıza bu yazımızda yanıt bulacaksınız. Kabızlığın tıp tabiri konstipasyondur. Normal bireylerin günlük düzenli büyük tuvaletini yapması durumunun anormal gelişerek haftada 3 veya daha az çıkma durumu olarak kabızlığı tanımlayabiliriz. Kabızlık 2 farklı şekilde olmaktadır. Birisi tıkayıcı tip dediğimiz dışkıyı yaparken zorlanıp yapamama durumu olarak tanımlanır. İkinci durum ise bağırsak hareketlerinin yavaşlaması neticesinde ortaya çıkan durumdur. Her iki durumda yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde ve çocuklarda kabızlık görülebilmektedir. Kabızlık sıkıntısı yaşadığımız zamanlarda tedavi yönteminden önce çocuklarımızı bu kabızlığa iten nedenleri bulup ortadan kaldırmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

 1. Bezlerine veya tuvaletlerine yaptığı dışkı çok sert görünümde olur
 2. Bazen misket şekline de benzer yapıda olur
 3. Bunlar ile beraber genellikle çok koyu renkte olur
 4. Seyrek olarak dışkı çıkartır
 5. Dışkılarını yaparken zorlandıklarını rahat gözlemleyebiliriz

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Anne sütü ile beslenen bebeklerde eğer anne kabız yapıcı besinler tüketmişse bu durumda süte de o besin maddeleri geçeceğinden dolayı özellikle süt emme çağındaki bebeklerde kabızlık görülebilmektedir. Ek gıdaya geçişler ile birlikte çocuklarda görülen kabızlık nedenleri ile birbirine yakın nedenlerden kabızlık gözlemlenebilir. Ayrıca sindirim sistemlerinin sürekli gelişmesinden dolayı bazı durumlarda bağırsak florası bozuklukları oluşabildiğini ve kabızlığın uzun sürmesi durumunda mutlaka uzman doktora göstermenizi öneririz.

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

 1. Çocuğun tuvalete çıkmayıp dışkısını tutması
 2. Fazla inek sütü tüketimi
 3. Çok fazla katı gıdalar ile beslenmek
 4. Hareketsiz ve düzensiz yaşam şekli
 5. Bazı kullandığı ilaçların yan etkisi olarak görülebilir
 6. Sağlıksız beslenme
 7. Popo bölgesindeki kasların gelişim bozukluğu
 8. Bağırsaklarının anormalleşmesi
Genellikle çocuğunuzda bu nedenlerden dolayı kabızlık gözlemlenir. Mesela bazı zamanlarda bende kızıma süt içiriyorum ve birkaç gün üst üste süt tüketimi olması durumunda kabızlık sorununu gözlemliyorum. Şükürler olsun ki 1 haftayı geçen bir kabızlık durumu şimdiye kadar gözlemlemedik. Uzun süreli bir kabızlık durumlarında veya çok sık tekrarlayan kabızlık durumlarında çok fazla vakit kaybetmeden uzman doktora görünüp gerekli tetkiklerin yapılarak doğru bir tedavi almanızı öneririrm

Genel olarak çoğu çocukta şu besinler kabızlık yapabilmektedir.

 1. Süt ve süt ürünleri
 2. Makarna ve pilav çeşitleri
 3. Lapa pişen pirinçler
 4. Fast Food tarzı besinler
 5. Özellikle muz benzeri yiğecekler

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir

 1. Ilık su içerisinde 10-15 dakika banyo yaptırmanız ıkınma hareketini rahat yapabilmesi için önemlidir.
 2. Bazı masajlar ve ayak egzersizleri ile dışkısını çıkartmaya yardımcı olabilirsiniz.
 3. Kabızlık sonrası bebeklerde popo ve dışkı çıkartma bölgesi tahriş olabilmektedir. Doktorunuzun onayını alarak gliserin veya bebek vazelini gibi kayganlaştırıcılar sürerek bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.
 4. Bebeğinizde kabızlığa neden olan yiyecekleri mutlaka tespit edip olabildiğince hayatınızdan uzaklaştırmanız gerekir.

Bu saydıklarımızı uyguladığınızda genel olarak bebeklerde kabızlık için ne iyi gelir gibi sorularınız da kafanızdan kalkmış olur. Eğer bebeğinizde dışkısında bir kan görmeniz durumunda hiç vakit kabetmeden doktorunuza görünmeniz yavrunuzun sağlığı açısından hayati öneme sahiptir.

Çocuklarda Kabızlık Nasıl Giderilir?

 1.  Süt çocuklarınızda en başta kabızlık yapabilir
 2. Ekmek tüketimi yerine tam buğday unu ekmekler yedirmelisiniz
 3. Hareketsiz çocukları harekete geçirebilecek oyunlar veya aktiviteler ile çocuklarınıza hareketli yaşam imkanı sunabilirsiniz.
 4. Makarna benzeri ürünlerden uzak durmalısınız
 5. Pirinç pilavı çok tüketiyorsa bunun yerine bulgur pilavı verebilirsiniz.
 6. Yoğurt içerisinde bulunan prebiyotikler bağırsak florasını düzenler. Ev yapımı yoğurtlar veya kefirler tüketmesi çocuklarda kabızlığın doğal tedavisi olarak bilinmektedir.
 7. Kola benzeri ürünler kabızlığa sebep olabilir

Genel olarak bu önlemlerin alınması ile çocuklarda kabızlığın doğal tedavisi yani beslenme düzeni sağlanarak kabızlık sorunu giderilebilir. Bazı durumlarda ise bu önlemleri almanıza rağmen kabızlık geçmeyebilir. Bu durumda doktorunuza görünmenin zamanı geldiğini anlamış olursunuz

Yasal Uyarı : Burada yazılan bilgilerin tamamı bilgilendirme amaçlı olup ilaç veya tedavi olarak asla kullanılamaz. Bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka uzman hekiminizden onay almanız gerekmektedir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir