Bebeklere kemik suyu ne zaman verilmelidir tarifi nasıldır

Bebeklere kemik suyu ne zaman verilmelidir tarifi nasıldır

Ek gıdaya geçişlerin vazgeçilmezleri arasında kemik iliği suyundan yapılan çorbalar ve öğünler gelmektedir. Faydalarının saymakla bitmediği kemik suyu bebeklerimizin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Genellikle 6-8 aylık dönemlerde bebeklerde kemik suyu kullanılmaya başlanır. Oldukça vitaminli ve mineralli yapıda olan kemik iliğini doğru kaynatılması ile kendi özlerini kaynama suyuna bırakmaya başlar. Kemik suyunun içerisinde bulunan aminoasitler sayesinde bebeklerin metabolizmaları hızlanmaya ve gelişim süreçlerinin hızlanmasına yardımcı olabilmektedir. Bebekler için kemik suyu nasıl hazırlanır sorusuna cevap olarak hazırlığın öncesinde ve sonrasında dikkat etmeniz gereken kısımları sizlere şu başlık altında anlatmak daha faydalı olacaktır.

Bebekler için kemik suyu nasıl hazırlanır

Bebekler için hazırlanacak kemik suyu bazı işlemlere dikkat edildiği zamanda daha kaliteli olacaktır. Bu kaliteyi artırabilecek işlemleri kısaca maddeler halinde özetleyecek olursak;

 1. Kemik suyu alınacak hayvan genç ve sağlıklı olmalı
 2. Kemikler ilikli olmalı
 3. Ortadan kırılmış olursa ilikler daha iyi pişer
 4. Kaynatmadan 1 gün öncesinde kemikleri tuzlu suda bekletmelisiniz
 5. Uzun süreli kaynama yapmalısınız

Bu 4 madde kaliteli kemik suyu nasıl yapılır sorusunun cevabı olabilecek ve en fazla dikkat etmeniz gereken konuların özeti olarak sizelere önerebiliriz.  İlk maddede geçen hayvanın genç olması kemik suyunun besin değerlerinin yüksek olması açısından önemlidir. Kemik iliği olan kemikler ise olmazsa olmazların başında gelmektedir. 3. maddede geçen tuzlu suda bekletme ise kemiğin içeriğinin suya geçmesi açısından altın değerindedir.  Uzun süreli pişirmeler ise harika kıvamda kemik suyu elde etmeniz konusunda çok önemlidir.

Kemikleri düdüklü benzeri gereçlerde kaynatmanız daha kaliteli kemik suyu elde etmenize yardımcı olacaktır. Kemikleri tencereye koyup üzerine göz kararı olarak dolmasına yakın seviyeye kadar su ilave edilir. Kaynama sonrasında suyun buharlaşmasını engellemek için mutlaka kapaklı tencere kullanmalısınız. Pişirme süresi en az 12 saat olacağını unutmamanız gerekmektedir. Kısık ateşte yapılacak kaynatma işlemi sırasında su seviyesi azalacağını ve eğer su ilave etmezseniz belli süre sonunda kuruyarak yanmaya başlayacağını unutmamalısınız. Düzenli aralıklarla su seviyesi kontrol edilmeli ve azalan su yerine sürekli sıcak su takviyesi yapılmalıdır. Çorba ve yemeklerde kemik suyu nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız bu hazırladığınız karışımı kısa sürede tüketecekseniz ağzı kapalı olan bir kapta muhafaza edip birazdan tarifini vereceğimiz çorba veya öğünlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer kısa zamanda tüketimi yapılmayacaksa kağıt bardaklara koyarak buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Bebeklere kemik suyu çorbası tarifi için hazılamış olduğunuz kemik sularını kullanacağız. Bunun için çok farklı tariflerde bulabilirsiniz. Bizim kullandığımız tarif ise

Bebeklere Kemik Suyu Çorbası Tarifi

Bebekler için kemik suyu çorbası tarifine gerekli olan malzemelerimiz

 • 1 bardak kemik suyu ( tarif edildiği şekilde)
 • 1 çay bardağı kırmızı mercimek
 • 1 çay bardağı dolusu ayıklanmış ve nişastası süzülmüş pirinç
 • 1 / 2 çay kaşığı tuz
 • 1/3 çay kaşığı karabiber
 • 1/3 çay kaşığı kimyon
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1.5 adet patates,havuç ve soğan

Bu malzemelerin tamamının hijenini sağlattıktan sonra küp küp doğruyoruz. Tüm malzemelerimizi bir düdüklü tencere içerisine koyarak göz kararı ile üzerine su ilave edip kısık ateşte  tüm malzemeler püre kıvamı benzeri yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. ( Genellikle 20-25 dakika pişirme yeterli olacaktır) Ardından blender ile çekme yapıp servise hazır hale getiriyoruz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir