Bebeklerde ve Çocuklarda B Vitamini Eksikliği

Bebeklerde ve Çocuklarda B Vitamini Eksikliği

Bebeklerde ve çocuklarda görülen B vitamini eksikliği aslında tıpkı biz yetişkinlerde olan gibi B vitamini eksikliği bulguları veya nedenleri gösterebilmektedir. Genel olarak Vitaminler vücudun gerekli işlevlerini yerine getirmesi ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlayan, vücudumuzun güçlenmesini sağlayan en önemli yapılardır. Her bir vitamin vücudun farklı bir ihtiyacını karşılamaktadır. İnsan vücudu vitamin üretememekte, aksine sürekli tüketmektedir. Vücut bu vitaminleri tükettikçe insanlar da vitaminleri geri almalıdır ki vücudun direnci artsın. Bazı vitaminlerin azlığı ta bebekken hatta anne karnında başlamaktadır. Anne karnında başlayan vitamin eksikliğinin nedeni ise annenin gerekli beslenmemesi ile ilgilidir.

İnsanların gelişim süreci neredeyse hiç bitmemekte sürekli bir gelişim halindedir. Bunun için de vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Anne karnında da bebeğin gelişimi için annenin iyi beslenmesi, gerekli vitaminleri alması şarttır. Bu vitaminlerin en mühim olanlarından bir tanesi de B12 vitaminidir. Anne karnındaki bebeklerde görülen B12 vitamini eksikliğinin en temek sebebi, annenin yeteri kadar kırmızı et tüketmemesidir.

B12 vitaminin en vücuttaki en önemli katkısı; vücuttaki kırmızı kan oranını artırmak, sinir sistemini muhafaza etmek, kıymetli besinlerin vücut tarafından yok edilmesini engellemek ve en önemli özelliklerinden bir tanesi de beyin gelişimine yardımcı olmaktadır. Merkezi sinir sistemini korur. Bebeklerde B12 eksikliği bebeklerin rahat uyumlarını bile engelleyecektir. Bu nedenle anneler sevmeseler bile bebekleri için hamileyken et yemeli ya da B12 vitaminini bir şekilde almalıdır.

B12 vitamini açısından zengin besinlerin başında kırmızı et, süt, yumurta, peynir, yoğurt, balık, karaciğer, böbrek gibi gıdalar gelmektedir. Yeşil gıdalarda ve sebzelerde B12 vitamini yoktur. Zaten vejetaryen kişilerin bebeklerinde bu nedenle B12 vitamini eksikliği çok sık rastlanmaktadır.

Annelerin hem hamileyken hem de doğumdan sonra bebeklerine süt verirken B12 vitaminini almayı eksik etmemelidirler. Eğer anneler, hamilelikleri sırasında alınmaması gereken gıdalar alınır ve hayvansal gıdalar yeteri kadar alınmazsa B12 vitamini eksikliği yaşarlarsa bebeklerine bu eksikliğin yansımaması mümkün değildir. Dolayısıyla gerek hamilelikte, gerek emzirme döneminde annelerde yeterince B12 vitaminin olmaması bebeklerde pek çok soruna neden olabilmektedir.

B12 vitamini eksikliğini, birkaç başlıkla incelenecektir. Bunlar:

 • Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?
 • Bebekler B12 Vitamini Eksikliğinin Nelere Yol Açar?
 • Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Önlenir?
 • Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Geçer?
 • B12 Vitamini Hangi Besinlerde Yer Alır?

 

Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

B12 vitamini vücudun gerekli faaliyetlerini yerine getirmesi için çok önem arz etmektedir. B12 vitamin eksikliği ile ilgili nedenlerinden herhangi birine denk gelen bireylerin kesinlikle bir doktora başvurması gerekmektedir. B12 vitamini eksikliği nedenleri bazen kişileri çok rahatsız emememekte ve hafif olarak gözlemlemektedir. Bu nedenle çok önemli olarak görülmediğinden geç tedavi olunur. Fakat geç teşhis daha detaylı tedaviler gerektirmektedir. Çünkü zamanında tedavi olunmadığında başka hastalıkları da beraberinde getirmektedir. B12 vitamini eksikliği nedenlerinden en sık rastlanılanlar şunlardır:

 • Bebeklerde uykusuzluk ve bununla beraber gelen yorgunluk ve halsizlik gözlemlenebilir.
 • Kas hareketlerinde zorlanma, kollarda ve bacaklarda kasılma gözlemlenebilmektedir.
 • Bebeklerde sürekli ağlama nöbetleri ve huysuzluk gözlemlenmektedir.
 • Dildeki pütürlü dokunun düzleşmesi ve tad alamama; dilde çatlaklar gözlemlenebilmektedir.
 • B12 vitamini eksikliği bebeklerde ve çocuklarda görme bozuklukları gözlemlenmektedir.
 • Bebeklerin renginde bir solgunluk gözlemleniyorsa bu da B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
 • Hareket yetilerinde gerileme gözlemlenmektedir.
 • Nefes darlığı da bu B12 vitamini eksikliğinin nedenleri arasındadır.

 

B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

B12 vitamini fazlalığı önemli değildir. Fakat B12 vitaminin azlığı ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Eğer bir annenin B12 vitamini eksikliği varsa bebekte de görülür. Çünkü bebeğe anne B12 vitamini veremez. B12 vitaminin varlığı çok önemlidir ve yararları saymakla bitmez. Bu kadar çok yararının olması B12 vitaminin eksikliği durumunda pek çok eksikliğinin de olabileceğini göstermektedir. Bu vitamin özellikle kırmızı kan üretmekte ve DNA oluşumunu sağlamaktadır. Bu derece hayati fonksiyonların olması için gerekli olan vitaminin eksikliği ciddi anlamda bebeğin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bebek için çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir.Bazen bebeklerin psikolojik bazı rahatsızlıklarla doğduğu iddia edilmekte, bebeklerin ağlama krizlerinden kurtulamadığı gözlemlenmektedir. Bunların nedeni B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle annelerin hamileyken yeterli takviyeyi muhakkak yapmaları gerekmektedir.

B12 vitamini eksikliği bebeklerde şekil bozukluklarına dahi neden olabilmektedir. Kafa yapısı farklı şekillerde ya da felçli bebekler dünyaya gelebilmektedir.

B12 vitamin eksikliği olan annelerin bebeklerini düşürme ihtimalleri de çok yüksektir. Yani düşük nedenlerinden biri de B12 vitamini eksikliğidir.

Bebeklerde B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Önlenir?

Bebeklerde, hatta anne karnındaki bebeklerde dahi bu vitaminin eksikliğinin önlenmesi mümkündür. Çok kolay ve maliyetsiz bir tedavisi mevcuttur. B12 vitamini eksikliğinden şüphelenen kişiler, hemen bir sağlık ocağına gidip kan testi yaptırmalı, daha sonra kan testinin sonucuyla beraber bu eksikliğin asıl sebebi öğrenilmesi için gerekli tetkikleri yaptırmak gerekmektedir. Yeteri kadar beslenememekten ya da vitaminin vücuttan emilimine neden olan birtakım rahatsızlıklar gibi faktörler B12 vitamini eksikliğine nedenlerden biri olabilir. Bu hastalık tedavi edildiğinde, gerekli vitaminler alındığında, gerekiyorsa düzenli iğneler kullanıldığında B12 vitamini eksikliği ortadan kalkacaktır.

Bebek ve Çocuklarda B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Geçer?

B12 vitamini eksikliğini en hızlı tedavisinin en hızlı ve pratik yolu iğnedir. Gerek anneye gerekse bebeğe uygulanan düzenli iğneler, bu eksikliği giderecektir. Vücut gerekli B12 vitamini depolayana kadar hastanın bu iğneye devam etmesi gerekmektedir. Bu iğnenin bitiminden sonra hastalığın belirtileri ortadan kalkacaktır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Yer Alır?

 1. Tavuk: Kırmızı etin olmadığı zamanlar da tavuk da kırmızı et kadar olmasa da B12 vitamini sağlamaktadır.
 2. Tam Yağlı Süt: Kalsiyum ve D vitamini bakımından çok zengindir. Süt, aynı zamanda mineral ve vitamin kaynağıyken B12 vitamini takviyesidir.
 3. Yumurta: Yüksek protein kaynağı olan yumurta, aynı zamanda B12 vitaminidir.
 4. Midye: Midyenin yanında deniz ürünlerinden istiridye, uskumru, sardalye, ahtapot gibi ürünlerin çok yararı olmaktadır.
 5. Ciğer: Ciğer B12 vitamini bakımından oldukça zengin gıdalar arasındadır. B12 vitamini eksikliği olan çocuklara özellikle kuzu ciğeri yedirilmektedir.
 6. Sığır Eti: Çinko, demir, protein bakımından çok zengin olan sığır eti aynı zamanda kırmızı kan üretimini de sağladığından B12 vitamini eksikliği için sıklıkla tercih edilmektedir.
 7. Balık: Tüm balık türleri B12 vitamini eksikliği için birebirdir. Fakat hamile kadınların konserve balık tüketmemesi gerekmektedir.
 8. Peynir Altı Suyu Tozu: Peynir altı suyu tozu çoğunlukla vücutlarının kaslı olmasını isteyen kişiler, spordan sonra kullanmaktadır. Aynı zamanda protein kaynağı olarak da bilinmektedir. Ayrıca çok iyi bir B12 vitamin kaynağı olmasıyla da önemli besinler arasında yer alır. Özellikle hayvansal gıdalardan kaçınan vejetaryenlerin çokça peynir altı suyu tozu tüketmektedirler. Peynir altı tozunu en çok vejetaryenler tercih etmektedir.
 9. Yoğurt: Yoğurdun saymakla bitmeyen yararı vardır. Kalsiyum kaynağı olan yoğurt, kan basıncını da düzenleyerek, sindirim sistemini düzenlemektedir. Aynı zamanda kemik erimesini de önlemektedir. Hatta düzenli tüketildiğinde şeker hastaları da yoğurt tükettiğinde iyi geldiğini söylemektedir. Şeker hastalığının önlenmesini de sağlamaktadır. Saymakla bitmeyen yoğurdun yararları arasında elbette B12 vitamini takviyesi olduğunu da söylemeden geçmek olmaz. Yoğurdun düzenli tüketiminde B12 vitamini eksikliği ortadan kalkacaktır.

ÖNEMLİ!! B12 ve B gurubu vitaminler hakkında elimizden geldiği kadar burada bilgi vermeye çalıştık. Bu bilgiler bir tedavi yöntemi olarak kullanılamaz. B12 vitamininin bulunduğu besinleri kullanmadan önce uzman doktorunuza danışmalı onun bilgisi ve izni doğrultusunda hareket etmelisiniz. Doktorunuz size gerekli testleri yapacak ve çocuğunuza veya bebeğinize en uygun olan tedavi yöntemini sunacak tek yetkili kişi olduğunu asla unutmamalısınız.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir