Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Yeni doğan bebeklerde ilk 6 ay anne sütü ile devam etmek çok önemli bir kuraldır. Bebeklerimizin ihtiyacı olan tüm besinler ve hayatı boyunca belki de hiçbir yiğecekte bulamayacağı besleyici özellikler anne sütünde mevcuttur. Yavrumuz belirli bir aya geldikten sonra artık yavaş yavaş bizlerin yediği yemeklere adapte olması gerekmektedir. Çocuğumuzun gelişim dönemine ve yapısal göre değişiklik gösteren bu durum genel olarak ilk 6-8 aydan sonra başlamaktadır. (Bebeğinize doğru zamanı belirleme de mutlaka uzman tavsiyesi almalısınız. )

Bebeklerde Alerji Durumlarını Gözlemleyin

Bebeklerde bazı besinlere karşı alerjik reaksiyonlar gözlemlenmekte ve birçoğu aile tarafından bu durum çok fazla önemsenmemektedir. Bazı bebeklerde fıstık alerjisi bazılarında çilek alerjisi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar yaşanmadan önce mutlaka uzman tavsiyesi doğrultusunda gerekli testleri yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Öncesi Dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle yeni anne ve babalar bebeklerinin ek gıdaya geçiş öncesinde fazlasıyla heycanlanmaktadır. Uzun süren araştırmalar sonrası genelde karşımıza şu durumlar çıkabilir

  • Bebeklerde Ek gıdaya Geçiş öncesinde ister çorba istersekte püreler olsun hiç fark etmez ; onların bu yiyecekler ile ilk defa tanışacağı konusunu unutmamalıyız. Bazı bebeklerde elinin tersi ile o yiyeceği itmesi veya kendini geriye çekmesi gibi durumlar ona sunduğumuz yiyeceklere yabancı olmasından dolayı gerçekleşir. Sabırlı davranın zamanla bu süreci çok kolay atlatacaktır.
  • Bebeğe zorla yemek yedirmeyin . Hepimiz gibi bebeklerimizin de birer birey olduğunu unutmamalıyız. Aman şu yemeği yemedi aman sebze çorbasını içmedi gibi endişelere hepimiz kapılarak çocuklarımızı onların istediği yemekleri yemeğe değil bizim istediklerimizi yemeye zorlamaktayız. Esasen baktığımızda bu çok yanlış bir uygulamadır. Onu zorlamak yerine onu alıştırmaya çalışmalıyız. Mesela brokoli çorbası yaptığınızı düşünelim. Bebeğiniz bunu yemeyi red ettiğini düşünün. 3 gün sonra bir daha deneyin yemezse 3 gün sonra bir daha deneyin. Mutlaka o yemeği bebeğiniz denemek isteyecektir. En önemli kurallardan ve olmazsa olmazlardan biriside bebeklerimiz veya çocuklarımız bizim beslenme şekillerimizi kopyalarlar. Eğer ebeveynleri sebze yemiyor ise onların yemesini beklemek sizce de saçma olmaz mı?
  • Bebeğin sevdiği yemeklerde porsiyonu artırın. Bebeğimiz eğer bir yemeği çok sevmeye başladıysa birden bire onu artırmayın. Mesela 1 çay kaşığı ile içirdiğiniz bir çorbayı ertesi günü 1 yemek kaşığına çıkartın. Bu yemeklere adaptasyonunu kuvvetlendirici bir neden olacaktır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişlerde neler yedirilebilir?

Uzmanınıza danışarak hareket etmenin en sağlıklı ve tavsiye edilen yöntemlerin başında olduğunu tekrar hatırlatarak sizlere 6 ay sonrası bebeğimize neler yedirebiliriz tavsiyeleri vermek isteriz.

  • Sebze Püreleri : Patates, Havuç,kabak
  • Meyve Püreleri : Elma, Şeftali, Muz
  • Farklı karışımlardan oluşan çeşitli çorba  ve organik ev yapımı mamalar tercih edilebilir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir