Bebek Beslenmesi ve Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebek Beslenmesi ve Ek Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi genellikle doktorların uygun gördüğü 6 + aylık dönemde başlar. Ek gıdaya geçiş döneminde dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır aslında bizler sizlere bazı küçük noktalardan bahsetmek istiyoruz.Beslenmenin bebek açısından bir çok önemi vardır. Bebek beslenmesi bakımından en önemli dönem anne sütüne ile beslenme dönemi 4 ve 6 aylar arasında gerçekleşir. Bu dönem de bebeklerin sindirim sistemi enzimlerinin büyük bir kısmı gelişmiştir. Fakat pankreas enzimleri bebeklerin 3-4 ayından sonra gelişmeye başlar. 6 aylık dönem dediğimiz o dönemde anne sütü bebeklerin ilacı gibidir. Dolayısıyla anne sütü dışında bebeklere ilk 4-6 ay hiç başka bir gıda verilmez. Şayet  anne sütü yoksa o zaman doktor kontrolünde hazır mamalar ile beslenme tercih edilir. Bunlar yarı adapte besinlerdir. Ek Gıdalara geçiş dönemi ise 4-6 aydan sonra gerçekleşir. neden bu ayda sonra yapılmalıdır diye düşünecek olursanız, bir çok uzman ve yapılan araştırmalarda bebeklerde pankreas enzimleri ve mide sekresyonu yeterli olması bu dönemden sonra başlar. ikinci neden ise nörolojik olarak yutma refleksinin başlaması ve çocukların kaşığı aldığı zaman dil çıkarma refleksi dediğimiz bir refleksinin kaybolması bu yaş döneminden sonra başlar.

Bebeklerde En iyi ek gıda hangisidir

Genellikle anne sütüne yakın olması nedeniyle yoğurt ilk denenen besinler arasında yer alır. fakat inek sütünden yapılan yoğurt daha önce hiç inek sütü protein ile tanışmamış bebeklerde riskli bir yiyecektir. kusmaya , hazımsızlığa ve reflü nedeni olabilir. Dolayısıyla Biz genellikle inek sütünden çok keçi sütüyle beslenmeye, keçi sütü yoğurdu yapmayı tercih ederiz. İlk başlangıçta tahıllı mamalar bir seçenektir. Anne 4 ayda ek gıdaya geçiriyorsa tahıl başlamayı çok tercih etmeyiz ama altıncı ayda ek gıdaya geçiriyorsa tahılla başlayabiliriz. Bu ek gıdalar içerisinde genellikle bebeğimize hoş gelebilecek tatlı gıdalar ile başlamayı tercih ederiz. Meyveler, tahıl , yoğurt, sebzeler olabilir bu tarz beslenmeyi tercih ederiz.

Bebeklerde Ek gıdaya geçişlerde nelere dikkat etmeliyiz

Öncelikle yemek yedirme konusunda pek acele etmemek lazım. Genellikle anneler bu ek gıdaya geçiş dönemlerinde çok heyecanlanırlar. Ek gıdaya geçerken dikkat etmemiz gereken en önemli kural  gıdalarda 3 gün kuralı dediğimiz bir kural dır.. 3 gün kuralı şöyledir : herhangi bir ek gıda başlıyorsunuz. Örneğin Elma elma püresini 3 gün hep aynı saatte aynı miktarlarda vermek lazım. Yedirdiğimiz ek gıdalarda bebek üzerinde herhangi bir Reaksiyon olabilir. bunları çok iyi gözlemlememiz gerekiyor.Bir yemek denemek istediğimizde onun bebeğimizde alerjik reaksiyonlar gösterip göstermediğini test etmemiz için bebeğin yanaklarında bu gıdaları deneriz.Bu işlem ile cilt üzerinde gıda uygulaması dediğimiz bir uygulama yaparız.  bu tarz problemleri izlemek için 3 gün kuralı gerçekleştirir. Bu deneme sonucunda eğer o bölgede kızarıklık  kaşıntı gibi reaksiyonlar olursa o gıda alerjiktir. Bu gibi reaksiyon durumlarında acilen doktorunuza başvurmanızı önemle tavsiye etmekteyiz.

Bebeklerde Ek gıdaları hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz.

Tabii ki bu sorunun en başta gelen cevabı Temizlik ve hijyendir. Hazırlayacağımız sebzeleri meyveleri temiz sudan geçirilmesi, tekrar yıkandıktan sonra temiz içme suyundan geçirilmesi olabildiğince temiz şekilde hazırlanması ve sunulması gereklidir. Çünkü bebeğimiz yeni ek gıdaları alışırken  bağırsak florası ve bağırsak yapısı değişmektedir. Anne sütüne alışkın bir bebek, yepyeni bir dünyaya girmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla bizim bebeğimizi korunmasız bırakmamamız adına temizlik kurallarına iyi bir şekilde uyumamız lazım.

Bebeklerde Ek gıdaya geçişlerde Bebeklere nasıl davranılmalıdır.

Bebeklerimizi  zorlayarak, ağzını tutarak vesaire yaparak zorlayarak asla ama asla yedirmeye çalışmayalım.Her konuda olduğu gibi bunda da sabırlı olmak lazım. Ek gıdaya başlama dönemi bir ayda bitmiyor. Başladıktan sonra en önemli olay ise Bebeklerin ek gıdaya alışma dönemi oluyor. Belki haftalar belkide aylar boyunca bu dönem sürebilir. Sofraya geçiş dönemi dediğimiz 12 ayda geçişe kadar Yani 12 aylık olana kadar bebek uzun bir süreç bizi bekliyor. Bu dönemi sabırla porsiyon porsiyon çoğaltarak bebeğinize uygulamanızı tavsiye ederiz. ilk aşamada 3-4 kaşıkla başlayıp daha sonra 6-7 kaşık, 8-10 kaşık, yarım çay bardağı gibi miktarlara sabrımız ile ulaşmamız gerekiyor.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir