Yürüteç seçerken nelere dikkat edilmelidir Yürüteç Zararlımı

Yürüteç seçerken nelere dikkat edilmelidir Yürüteç Zararlımı

Bebeklerimizin büyümesi ile yürüteç seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusu ön plana çıkmaya başlar. Yürüteç zararlı mı benzeri konularda ailelerin kafaları her ne kadar karışmış olsa da akıllarında mutlaka bir acaba kalmaktadır. Bu yazımızda sizlerle a dan z ye yürüteçler ile ilgili bilmeniz gerekenleri aktaracağız.

Yürüteç Zararlı mıdır?

Yürüteç zararlımıdır konusunda genellikle uzmanlar ikiye ayrılmışlardır. Bir taraf çocuğun hareket alanını kısıtlaması, bacak kaslarının gelişimi ve yürüme refleksinin gelişmesi açısından yürüteçlerin olumsuzluklarından bahsederken diğer tarafta ise güzel bir yardımcı olabileceğini savunan uzmanlarımız çok sayıda vardır. Burada önemli olan 2 nokta var. Birincisi doktorunuz bebeğinizin bedensel gelişimini en iyi bilen birisidir ve ona mutlaka yürüteç ile ilgili danışmanız gerekmektedir. İkinci önemli kısım ise yürüteç modelleri ve markalarıdır. Bazı yürüteç modellerinde bebek direk içine oturtulabilir bazılarında ise tutunup yürüyebileceği tarzda tasarlanmış bi yardımcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunları ayrı ayrı inceleyecek olursakYürüteç Çeşitleri nelerdir?

Tutunmalı Yürüteç Arabalar

Genellikle bebeklerimizin emeklemesinden sonra iki ayağının üzerinde durma girişimlerinde bir yerlere tutunma ihtiyaçları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda ise yürüteç arabalar veya tekerlekli olan tutunma yardımcıları devreye girmektedir.Yürüteç arabaları tercih ederken dikkat etmeniz gereken bazı özellikleri vardır. Bunlara kısaca ve maddeler halinde bakacak olursak;

Yürüteç araba seçerken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Malzeme kalitesi çok önemlidir
  2. Genellikle bilinen markalardan alınmalıdır
  3. Tutma yerleri kaygan olmamalı
  4. Tutunma yerleri bebeklere özel tasarlanmış olmalıdır
  5. Güvenlik tedbirleri tam olmalıdır
  6. Bebeğinizin dikkatini çekebilecek renk ve desenlerde olması onu daha fazla sevebileceğini gösterir
  7. Tekerlekleri çok sıkı veya çok gevşek olmamalıdır
  8. Bebeğinizin kolayca kullanmasına müsait olmalıdır

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir