İştahsız Bebeklere Nasıl Yaklaşılmalı?

İştahsız Bebeklere Nasıl Yaklaşılmalı?

Önemli sorulardan biri çünkü bir çocuk ne kadar yiyeceğine karar verir mi yani bebeklikten itibaren nedir bunun işi zorlamalıyız çocukları yoksa bırakmalımıyız? bebeklerimizin Bizler gibi iştahları olmamaları mutlaka olacaktır. O nedenle beslenmeleri sırasında onları zorlamak, kaşık savaşlarına girmek ve zorla yedirmek için bir sürü oyunlara girişerek aslında boşuna çabalamış oluruz ayrıca çocukları da yemekten, yemek keyfinden biz farkına varmadan uzaklaştırmış oluruz onun için iştah oynamalarının olduğu dönemlerde Örneğin diş çıkardığı zamanlarda bazen de büyümenin yavaşladığı süreçler var çocuklar da işte o zamanlarda çocuklarımızın bizim beklentimiz kadar yememeleri son derece normaldir. Bu sebeplerden ötürü özellikle bebeklerin 1 yaşından sonra böyle dönemler yaşayacağını annelerimizin bilmesi gerekiyor ve kaşık savaşlarının kimsenin karına olmayacağını mutlaka içlerine sindirmeleri gerekiyor.

Peki neyi nasıl takip edeceğiz?

Çocuklarımız hep bize küçük geliyor büyümüyor gibi geliyor işte orada takip edeceğiniz şey çocuğumuzun tartısı ve belli aralıklarda Düzenli bir kilo alımının sergiliyor olması. Eğer çocuğumuz böyle bir gelişme içindeyse, uygun bir şekilde büyüyorsa iştah oynamalarından, iştahsızlıklarından çok rahatsız olmamayı bilmeliyiz. Erişkinler olarak onları yemek keyfinden soğutmamalıyız.

Çocukların tabaklarında yemek kaldığında ısrar edilmeli mi zorlanmalı mı veya nasıl ikna etmeli ikna etmek zorunda mıyız?

Öncelikle tabağında yemek kalan çocuğun tabağını kim doldurdu bence bu önemli. Eğer biz onu tepeleme doldurduysak ve çocuğumuz da bunun hepsini bitiremedi ise kesinlikle zorlamamalıyız bırakın çocuğumuz istediği kadarını yesin. Hep pozitif yaklaşarak yediği kadarının ne kadar hoş olduğunu ona vurgulamalıyız, yemediği tarafında çok fazla üzerinde durmamalıyız bugün biliniyor ki çocuk porsiyonlarının aşırı olması çocukları obeziteye yönlendiren en önemli faktörlerden o nedenle tepeleme, tabağı kabarık yapma gibi değil tabii ancak düz yapacak kadar yemek koymalıyız hatta kendileri alabilir hale geldikten itibaren yaklaşık 2 buçuk 3 yaşından itibaren kendilerini almasını ve istemiyorum dedikleri zaman da durmayı bilmeliyiz.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir