Diş Çıkaran Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş Çıkaran Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hoşgeldiniz bugün dişler uykuyu ne kadar etkiler bunu konuşacağız. Bebeklerde ilk dişler 3 ay ile 12 ay arasında bi noktada çıkarlar Ortalama olarak baktığımızda ilk dişleri genelde 6 7 ay arasında görmeye başlarız. İlk dişin çıkışıyla diş tecrübesi de oluşmaya başlar her ne kadar son dönemlerde bazı doktorlar dişin herhangi bir yan etkisi olmadığını söylese de biz Ebeveynler çok net olarak Bunu tecrübe edip olduğunu söyleyebiliyoruz.

Peki nelerdir yan etkileri ya da ne gibi semptomlar görülebilir?

Öncelikle Eğer diş etinin çok şiştiğini görüyorsanız diş birkaç güne gelecektir ama her çocuk ağzını açmaz veya siz açmak istediğinizde ağzına açmanıza izin vermez. Bu nedenle başka yan etkiler de görebilirsiniz ve buradan da tahminde bulunabilirsiniz. Örneğin salya çok artar bunun yanı sıra beklemediğimiz gece uyanmaları, normalin dışında ki gece uyanmaları, gündüzleri uyumaya direnme, uykuların kısalması, hafif bir ateş veya pişik ve hatta ve hatta hafif bir İshalde tecrübe ettiğimiz belirtilerdendir. Öte yandan diş çıkmadan önce diş eti çok incelir ve bebekler ellerini aldıkları her şey bu dönemde ağızlarına götürdükleri için bu aldıkları eşyanın üzerindeki bakteri veya mikroplar bu incelmiş etten çok rahatlıkla içeriye nüfus edebilirler bu da ateşe yol açabilir. Ateş metabolizmanın hızlanmasını sağlar, metabolizma hızlandığında da dişin çıkması daha hızlı gerçekleşir. Aslında diş mi ateşe yol açıyor yoksa ateş mi dişin çıkmasına yardımcı oluyor bu tartışılan bir konudur.

Aşırı uzayan ve yan etki olarak düşündüğümüz rahatsızlıklar göz ardı edilmemeli!

Az önce dediğimiz gibi bazen çocuklarda diş çıkarma döneminde ağız etrafında bir takım döküntüler, huzursuzluk, bazen kusmak, kabızlık bazen dışkıda yumuşama görebilmekteyiz. Bunlar hiçbir zaman abartılı sembtomlar olmayacaktır ancak gün içerisinde çok şiddetli kusmaları olan, saat başı ishalleri olan çocuğu diş çıkarıyor diye bir kenarda bekletmemek lazım. Mutlaka çocuk hekiminize başvurunuzu önermekteyiz.

 

 

 

Diş çıkarma dönemindeki uyku bozukluları!

Diş patlamadan son iki üç gün ve daha fazla uyanmaya, uykuya dalamama ya ve gündüz uykularının kısalmasına yol açar. Bunlar çok normaldir, bu süre zarfında yapmanız gereken bebeğinizin rahatını ve konforunu sağlamaya çalışmaktır zira ağlamalarının bir sebebi vardır bu da tamamen tıbbi bir sebeptir çünkü ağrısı var. Bu noktada geceleri beslemeye, daha fazla beslemeye başlayabilirsiniz. Özellikle emziriyorsunuz çünkü emmek doğal bir ağrı kesicidir bu durum biraz önce de bahsettiğim gibi iki üç gün sürer ancak bu iki üç günde oluşmuş olan yorgunluk bize bir hafta kadar bir miras bırakır. Bu yorgunluk mirasını toparlayabilmek için “ama böyle oldu”, “yeni düzen ya da artık bu şekilde uyuyor” diye düşünmemeli ve eski düzenimize geri dönmek için çaba sarf etmeliyiz. Bu çabayı sarf ederken özellikle kısalan gündüz uykularını tekrar uzatmaya çalışmalıyız ki gece yorgunluk biraz daha az kalsın ve geceki uyanmalar yavaş yavaş azalsın. Tabii doğal ağrı kesici olarak emzirmeyi kullandıysanız da oluşturduğunuz bu acıkma alışkanlığını ortadan kaldırabilmek için tekrar biraz daha uğraşmanız ve gece beslenmelerini buna göre yeniden ayarlamanız gerekir.

Başka güzel bir nokta ise eğer bebeğinizi kesintisi uykuya kavuşturmuşsanız yani kendi başına uyumaya öğretmiş ve Uyku düzenini oluşturmuşsanız dişlerin çıktığını ancak sabahleyin görürsünüz, henüz Uyku düzenini oluşturmadıysanız ve kendi başına uyumayı öğretmediyiseniz dişlerin gece uykusuna etki etmesi kaçınılmaz. Bu nedenle en kısa sürede hem düzeni oluşturmanızı Hem de kendi başına uyumayı öğretmenizi öneririm.

Diş çıkarma döneminde bebeklere bilmediğiniz maddeler yerine sağlıklı sebze parçaları verin!

Çocukların bu dönemde elleri ağzına girecektir, çok huzursuzlukları olacaktır. Çocukların dişlerini rahatlatmak için piyasada birçok diş jelleri satılmakta. bunları çok tavsiye etmiyoruz Çünkü bunların içerisinde birtakım kimyasal maddeler var dolayısıyla siz eline bir takım diş kaşıyıcıları ya da doğal sebze parçaları vererek dişlerini kaşımalarını, rahatlatmalarını sağlayabilirsiniz.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir