Bebeklerimize En Uygun Banyo Nasıl Yaptırılır?

Bebeklerimize En Uygun Banyo Nasıl Yaptırılır?

Yeni doğan minik bebeğiniz dünyaya gözlerini açtıktan sonra oldukça hassastır. Anne babalar da bu dönemde oldukça hassas davranmakta ve bebeğinin zarar görmesini istememektedirler. Doğumdan sonra bebeğini tanımaya çalışan ve henüz tanıma aşamasında olduklarında için de ebeveynler de oldukça temkinli olmaktadır. Minik ve hassas bir bedene banyo yaptırmak kolay değildir fakat anne babaların bu aşamada endişelenmemesi gerekmektedir. Öncelikle önemli olan bebek banyosu sırasında bebeğin bu endişeyi hissedebileceği ve korku hissetmesi ihtimalidir. Oldukça önemli olan bu aşamada bebeğin de banyo korkusu oluşmaması için dikkatli olunmalıdır. Peki bebeğimize nasıl banyo yaptırmalıyız?

Bebeğe Banyo Yaptırmadan Önceki Hazırlık

Banyo süreci kadar banyo öncesi hazırlık da oldukça önemlidir.  Bebeği banyo esnasında yalnız bırakmamak gerektiği için tüm hazırlıkların önceden yapılmış olması tercih edilir. Peki bebeğe banyo yaptırmak için neler hazırlamalıyız?

 • Oda sıcaklığı 24-26 derece olmalı
 • Suyun sıcaklığı vücut ısısı gibi olmalıdır. Isıyı bebek termometresi kullanarak ya da dirseğinizle ölçebilirsiniz.
 • Kullandığınız ürünlerin hepsi bebeğiniz için uygun olmalıdır. Banyo yaptıracağınız odada bebek küvetinin yanında hazır bulunmalıdır.
 • Bebek ya da yeni doğan küvetinde banyo yaptırmak en doğru seçimdir bu konuda. Bebeğin vücudu için daha uygun olan bu küvet aynı zamanda sizin için de büyük kolaylık sağlar.
 • Bebek havlusu da öncelikli olarak hazır olması gerekenlerdendir. Banyo bitiminde bebeğinizi üşütmemek için hızlıca havluya sarmanız gerekir. Başlıklı olan bir bebek havlusu işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Banyodan sonra giydireceğiniz giysiler ve temiz bez de hazır bir şekilde aynı odada bulunmalı.Tüm banyo öncesi hazırlıklar yapıldıktan sonra bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Yanınızda bir yetiştinin daha bulunması işinizi daha da kolaylaştırabilir. Peki bebeğimi doğar doğmaz yıkayabilir miyim?

Yenidoğan Bebek Ne Zaman Banyo Yaptırılabilir?

Bebeğinizi yıkamak için doğduktan sonra göbek bağının düşmesini ve bölgenin iyileşmesini beklemelisiniz. Mikrop kapması olağan olan yeni doğmuş ve korunmasız olan bebeklerin sağlığı için en iyi yöntem bu dönemin geçmesini beklemektir. Göbek bağı düşmeden önce bebeğinizi nemli bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Göbek bağı düştükten ve bölge iyileştikten sonra bebeğinizi haftada 1-2 kere yıkamak yeterli olacaktır.

Bebeğimi Nasıl Yıkamalıyım?

Bebeğinizi yıkarken oldukça dikkatli olmalısınız. Fakat bu dikkatli tavır korku olarak algılanmamalıdır. Korku hisseder ve bunu bebeğinize de yansıtırsanız bebeğinizde banyo korkusu oluşabilir. Her şeyi hazırlayıp bebeğinizi küvete aldıktan sonra yavaş ve yumuşak hareketlerle yıkamalı ve yüzüne su dökmemelisiniz. Yüzünü ve gözlerini temizlemek için pamuklardan yardım alabilirsiniz. Tek elinizle kolunuz yardımıyla bebeği tutarken diğer elinizle bebeğinizi temizleyebileceğiniz gibi yanınızda eğer bir başka yetişkin varsa ondan da yardım alabilirsiniz. Bebeğin yüzüne ya da kulağına su sıçraması bir problem değildir ve korkmanıza gerek yoktur. Yapılacakları bir liste haline getirip sıralayacak olursak;

 • Gerekli malzemeleri yanınıza alın.
 • Odanın ısısını ayarlayın
 • Küveti 5-7 cm su ile doldurun ve suyun sıcaklığını vücut ısı ile eşit olacak şekilde ayarlayın.
 • Bebeğinizin üzerini çıkarıp banyoiçin hazırlayın
 • Tek eliniz ve kolunu yardımıyla bebeği küvet içerisinde tutun ve üzerine yavaşça suyu önce vücuduna sonra da dikkatlice saçlarına dökerek suya alışmasını sağlayın.
 • Bebek şampuanı veya bebek sabunu kullanarak yumuşak bebek lifiyle bebeğinizi nazikçe yine önce vücudunu sonra da saçını temizleyin.
 • Nazikçe durulayın ve yüzüne, gözlerine su gelmemesine dikkat edin.
 • Bebeğinizi dikkatlice ve güvenli bir şekilde kavrayarak küvetten alıp havlusuna sarın ve iyice kurulayın.
 • Bebeğinizin cildinde kuruluk olduğunu düşünüyorsanız bebek yağı ile yumuşak masaj yapabilirsiniz.
 • Bebeğinizi giydirin.

Bebeğimi Ne Zaman Yıkamalıyım?

Bebeğinizi akşam uyku saatine doğru yıkamak sizin için oldukça iyi olacaktır. Banyo yapmak bebeğinizi rahatlatırken aynı zamanda gazı varsa rahatlamasını da sağlamaktadır. Bu yüzden uyku saatine doğru banyo yaptırılan bebekler sonrasında daha rahat ve daha hızlı uykuya dalabilmektedirler. Bu konudaki bir önemli nokta ise bebeğinizi yemek yedirir yedirmez yıkamamanız gerektiğidir. Yemeğin hemen sonrasında banyo yapan bebeklerde kusma ihtimali vardır. Bunun yerine, yemek yedirdikten ya da emzirdikten 1-2 saat sonra banyo yapmak bebekler için en uygunudur. Ne aç ne de tok olan bebekler banyo sırasında daha rahat ve daha mutlu olacaklardır.

Son ve önemli bir husus olarak, bebeklerin göbek bağı düşmeden de banyo yaptırılabileceği söylenmektedir fakat bu aşamada banyo yaptırılırsa eğer göbek bağı ve çevresinin mikrop kapmaması için %70 oranında alkollü bir bez ile temizlenmesi gerekmektedir.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir