Bebeklerde Öksürük ve alınabilecek önlemler

Bebeklerde Öksürük ve alınabilecek önlemler

Öksürük aynı ateşte olduğu gibi çocuklarda birçok hastalıklara eşlik edebilen bir bulgudur. Aslında öksürük vücudumuz için son derece faydalı bir mekanizmadır neden faydalıdır çünkü biz havayı soluduğumuz zaman hava steril değil, soluk borusunun akciğerlere giderken bize yararlı olmayan bir gaz ya da bir partikül bir geldiği zaman bizim solunum yolumuz sekresyon üreterek öksürükle bunu dışarı atar. Dolayısıyla öksürük çocukların kendilerini korumak için oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır fakat günlük pratikte şunu çok görüyoruz en ufak bir enfeksiyonda ya da bir solunum yolu enfeksiyonlarında çocuklar öksürmeye başladığı zaman anneler bunu çok fazla dert ediyorlar. Eğer çocuğunuz viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor ise yani hafif burnu akıyor, basit bir nezlesi var, hafif bir ateşi var, kırık, oyununu oynuyor arada keh keh öksürüyor ama yemeğini yiyor ve iştahı iyi ise işte biz bu öksürüğü öksürük kesici ilaçlarla asla kesmemeliyiz Çünkü yapılan çalışmalar göstermiş ki 2 yaşın altında hatta son yapılan çalışmalarda Amerikan Pediatri Akademisi 5 yaşın altındaki çocuklarda öksürük kesici ilaçları, grip ve nezle durdurucu ilaçları kullanmamızı ciddi potansiyel yan etkilerinden dolayı  önermiyor.

Peki Çocuğumuz Nezle Ya da Grip Olduğunda Ne Yapmalıyız?

Önce eğer burnu tıkalıysa bebeğinizin burnunu açmalıyız ki burun ve ağız solunumda birlikte yapılabilen ve çocuğu çok rahatlatan bir mekanizma önce burun açacağız. Daha sonra öksüren çocuğa bol ılık sıvı ve sıvı içecekler vereceğiz son zamanlarda yayınlarda en çok bal’ı görmekdeyiz bal Gerçekten çok faydalı bunu biliyoruz yapılan bilimsel çalışmalarda bal verilmesinin gribal enfeksiyon sırasında özellikle öksürüğün eşlik ettiği gribal enfeksiyonlar sırasında günde 2 ila 5 mililitre yani bir tatlı kaşığı bal vermenin ya da bu balı bir suya ıhlamura, bir içeceğe karıştırmanın öksürük semptomlarını azaltmada diğer ilaçlara göre kat ve kat üstün olduğunu gösteren çalışma elimizde mevcut. Ne yapıyoruz su veriyoruz, oda sıcaklığında su veriyoruz, ballı içecekler veriyoruz bu ballı su olabilir, ballı süt olabilir, ballı Ihlamur olabilir burada vurgulamak gereken bir şey var biliyorsunuz 1 yaşın altında bal vermiyoruz bu önemli bir konu.

Besinler dışında odayı sıcak tutmamız gerekiyor sıcak hava öksürüğü tetikleyebiliyor. Normal oda ısısı hatta maksimum 22 derece olsun diyoruz. Yine öksüren çocuklarda bazen kış aylarında evin nemi azalmış olabilir ve bu nemsizlik de öksürüğü tetikleyebilir odanın nemine dikkat ediyoruz %40 ile %55 arasında tutmaya gayret ediyoruz. Az önce dediğim gibi öksüren çocuklarda öksürük kesici şurupları vermenizi çok çok arzu etmemekteyiz.

Öksürükte Ne Zaman Dikkatli Olmalıyız?

Öksürüğe eşlik eden ciddi ateş yükseklikleri, bununla birlikte çocuğunuzun genel durumunun bozulması, boğulurmuş gibi üst üste öksürürse arkasından kusarsa ya da öter gibi sesler çıkartırsa ya da larenjit dediğimiz size çok iyi biliyorsunuz halk arasında kurup denilen havlar tarzda öksürükle uyanan ve nefes alamayacak kadar tıkanırsa o zaman mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor çünkü öksürük basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında olabileceği gibi Larenjit bildiğimiz halk arasında kuruk diye bilinen durumlarda astımlılarda özellikle kronik öksüren çocuklara olur. Astım Bronşiale de, Bronşiolitte, Bronşitte Öksürük de olabilir. Uzamış öksürükler çocuğunuzun genel durumunu, iştahını ve günlük hayat konforunu etkileyen öksürüklerde mutlaka bir doktor yardımı almanızı öneririm.

 

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir