Bebeklerde Konak Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Bebeklerde Konak Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Ailelerin en fazla aklına takılan konu bebeklerde konak neden olur konusudur. Konak tedavisi ve bebeklerde konak nedenlerini bilmemiz aslında tedavi sürecinin başında gelmektedir.Bebeğimiz doğumundan itibaren anne baba ilgisine ve bakımına muhtaç durumdadır. Doğumdan sonra her bebeğin yaşayabileceği bazı problemler vardır. Bu problemlerin çoğu zamanla geçen tehlike oluşturmayan problemlerdir. Bu problemlerden birisi de konaktır. Konak doğum sonrasında 1-3 ay arasında ya da sonrasında bebeğin genellikle saçında nadiren kaş, alın bölgesinde görülen yağlı, sarı renkli, pul pul deri tabakasıdır. Doğumdan sonra neredeyse her bebekte görülebilen bu durum anne babalar için endişe yaratmamalıdır.

Bebeklerde Konak Oluşmasının Sebebi

Aileler genellikle konak oluşmasını bebeği düzgün besleyememeye ya da bebeğin temizliğini tam yapamamaya bağlamaktadırlar fakat aslında olan bu değildir. Konak bebeğin tam temizlenememesinden ya da tam beslenememesinden oluşmamaktadır. Bebeklerde konak oluşmasının sebebi bebeğe anneden geçen hormonlardır. Bu hormonlar bebeğin cildindeki yağ oluşumunu hızlandırır ve bu durumda konak oluşur.

Konak Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin saç derisinde yağlı, sarı, pul pul bir görüntü varsa, saçları dökülüyorsa, yine saç derisinde kızarıklıklar varsa, kabuklar oluşmuşsa bu belirtiler konak durumunu göstermektedir.

Bebeğimin Saç Diplerinde Konak Oluştu Ne Yapmalıyım?

Öncelikle endişe edeceğiniz bir durum yoktur. Nedeyse her bebeğin yaşadığı bu durum oldukça doğaldır. Kabuklu yaralar ve deri soyulmamalı, koparılmamalıdır. Saç diplerinde badem yağı, zeytin yağı gibi bir ürünle masaj yapılarak bölgenin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulama konağın da erken geçmesini sağlayacaktır. Günümüzde konak için hazırlanmış bebek şampuanları mevcut, bunları kullanmak konağa iyi gelecektir. Bu şampuanlardan kullanmak istemiyorsanız bebek şampuanı ile de bebeğinizin saçlarını günlük olarak yıkayabilirsiniz.


Bahsettiğimiz gibi bebeklerde görülen konak sizin bebeğinizde de oluştuysa endişelenmenize hiç gerek yoktur. Bu durum oldukça normal, her bebekte görülebilir bir durumdur. Unutmamanız gereken şey bebeğinizde konak oluştuysa koparmaya çalışmamalısınız. Yumuşak bir fırça yardımıyla bebeğinizin saçını tarayabilirsiniz. Bebeğinize uygun şampuanla saçlarını her gün yıkayabilir, badem yağı ya da zeytin yağı gibi bir yağ ile bebeğinizin saçlarına masaj yapabilirsiniz. Konak için üretilen özel şampuanlar ve saç fırçalarını kullanmak konağın geçmesi için oldukça fazla fayda sağlamaktadır.

Konak, zaman içerisinde geçmektedir. Fakat bazı durumlarda doktora başvurmak gereklidir. Bu durumlar;

  • Konak uzunca bir süre geçmediyse
  • Her şeyi denemenize rağmen bebeğinizde bir iyileşme bir azalma görülmediyse
  • Konakla birlikte bebeğinizin saç derisinde kızarıklık, hafif kabarmalar oluştuysa doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle konak ile birlikte kızarıklık da görüldüyse evde hiçbir şey yapmadan doktorunuza başvurmalısınız.

 

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir