Bebeklerde Kabızlık Sebepleri Ve Kullanılması Gereken Besinler

Bebeklerde Kabızlık Sebepleri Ve Kullanılması Gereken Besinler

Öncelikle kabızlığın tanımını yapmamız gerekmektedir. Kabızlık, dışkının oldukça sert bir şekilde yapılması ve ıkınarak zorla yapılmasıdır. Bebeklerde de kabızlık diye bir terim var daha doğrusu şöyle bir terim var. Anneler muaynehanelere gittiklerinde diyorlar ki bebeğim kabız, nasıl kabız bir anlatır mısın? dendiğinde ‘’3 gün yapmıyor doktor hanım’’ daha sonra nasıl yapıyor dendiğinde ise ‘’3 gün sonra normal bir dışkı yapıyor’’ diyorlar. Biz buna kabızlık demiyoruz bu hasta yalancı bir kabızlık yani kabızlık taklidi yapılıyor ama aslında bebeğiniz sizin kabız değil. Çünkü kabızlık diyebilmemiz için gerçekten dışkının sert zorlanarak yapılması ve bebeğin bunu yaparken kıpkırmızı ve zorlanarak yapması lazım. Dolayısıyla yenidoğan bebekler anne sütü aldıkları dönemde özellikle ilk 1 ay hatta ilk 15 gün anne sütünün içeriğinin özelliğinden dolayı günde 7-8 kere dışkılama yaparlar bu normaldir. 15. günden sonra bebeklerde dışkılama alışkanlığı değişebilir ve anne sütü alan bebek 3-4 günde bir dışkı yapabilir ama bu kabızlık değildir. İşte bu halk arasında en çok kabızlık diye nitelendirilen yakınma. Eğer sizin bebeğiniz Sadece anne sütü alıyor üç dört gün sonra dışkısını yapıyor ama yaptığı dışkının kıvamı normal ve bebek çok zorlanmadan yapıyorsa buna kabızlık dememek lazım.

Peki Biz Kabızlığı Ne Zaman Görürüz?

Biz genelde kabızlığı 6 aydan sonra, bebeklerde ek gıdaya başladığımız dönemlerde görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz ki ek gıdalar bebeğin Sindirim sisteminde bazen değişik reaksiyonlar verebilir. Bazı bebekler ek gıdalara başladığında  ishal olabileceği gibi bazı bebekler de ek gıdalara kabızlık yanıtı ile gelebilirler.

Peki Kabız Bebeklerde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Öncelikle bebekte kabızlık varsa bu kabızlığı yapan hem yenidoğan olsun hem 6 aydan büyük çocuklarda olsun öncelikle organik dediğimiz yani altta yatan hastalık sebeplerini ekart etmemiz lazım.

Kabızlığın Ne Gibi Sebebi Olabilir?

mesela Bebeğinizin Tiroid hormonları çok işlevsel çalışmıyorsa bu bebeğinizde kabızlık olarak kendini gösterebilir. Yine Bebeğinizin anal stenoz dediğimiz makat çıkışı dar ise bu bebeklerde dışkılarını çok zor ve ıkınarak yaparlar yani burada Hekimlerin ve Annelerin çok dikkatli olarak bu tanıları atlamaması gerekir. Yine bebeklerde görülen kalın bağırsağın sol kısmının sinir uyarımının olmaması da kronik kabızlık sebebi olabilir. Bu tür anatomik ya da organik patolojileride atlamamak çok önemlidir.

6 Aydan Sonra Ek Gıdaya Başlandığında Olan Kabızlıkta Neler Yapabiliriz?

Diyelimki siz ek gıda olarak çorbaya başladınız ve bebeğiniz de hiç olmayan kabızlık yakınmaları başladı. Burada şunu gözlemlemek lazım siz bebeğinize ne verdikten sonra bebek kabız oldu. Gözlemleyerek ve deneyerek o besinleri bebeğinizin diyetinden çıkarıp tekrar ilave ederek bulabiliriz. Ama biz biliyoruz ki bazı besinler kabızlık yapıyor örneğin patates kabızlık yapar, pirinç kabızlık yapar, muz kabızlık yapar. Biz Kabız olan bebeklerin diyetlerinde o dönemlerde patates, pirinç ve muzdan biraz uzak durmalarını isteriz.

Peki Hangi Besinler Kabızlığa İyi Gelir?

Meyvelerden armutçuk iyidir, mürdüm eriği çok iyidir, kuru erik çok iyidir, kuru incir, kuru kayısı çok iyidir. Bunları bebeklerinizin diyetine sabah kahvaltılarına geceden kuru kayısı ıslatıp sabah güzelce onu püre haline getirip yedirebilirsiniz.

kabızlığı olan bebeklerde biliyoruz ki brokoli ve karnabahar gibi lifli sebzeler özellikle bakliyatlar çok iyi bağırsak çalıştırır. O yüzden ek gıda alan bebeklerinizde özellikle dokuzuncu aydan sonra kabızlık varsa mutlaka haftada iki gün bakliyat yemeği Örneğin kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek olabilir. Mutlaka ve mutlaka diyetlerine dahil etmelisiniz.

Kabızlıkta Su İçmek Çok Önemlidir!

Bebeğinizin bol bol su alması çok önemlidir. Mutlaka su içirmeye dikkat edin suyunu da unutmamak çok önemlidir. Dediğim gibi basit kabızlıkları olabilir ama altta yatan organik patolojilere bağlı yani bir hastalık bulgusu olabilir uzun sürer. Doktorunuzun önerileri ile tavsiyeleriyle ve diyete dikkat etmenize rağmen geçmeyen kabızlıklarda mutlaka doktorunuza başvurun.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir