Bebeklerde isilik nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde isilik nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde isilik nedenlerini iyi bilmemiz takdirinde Bebeklerde isilik Tedavisi Nasıl Olur sorusuna daha rahat bir yanıt bulabiliriz. İsiliğin tanımı : Deride ve ciltte yoğun bir şekilde oluşan küçük kırmızı kabartılara isilik (miliaria ) denir. Genellikle bebeklerde, açık bir kırmızı rengiyle karşımıza çıkmaktadır.  Kızamık gibi döküntülü bir hastalıktır anacak kızamık gibi bulaşıcı ve uzun süre kalıcı bir hastalık değildir. Yetişkinlerde de bulunabileceği gibi özellikle çocuklarda olmaktadır. Bazen çok sarıp sarmalanan çocuklar, bazen de çok öpülen çocuklara sıklıkla görülür. İsiliğin daha çok bebeklerde görülmesinin temel sebebi bebeğin ter bezlerinin yetişkinlerinki kadar gelişmediğinden vücuttan ter yoluyla atılamayan bazı bakteriler sebebiyle oluşmaktadır. İçte oluşan bir hastalık nedeniyle değil de genel de deri altında oluştuğu için tehlikeli ya da korkulacak bir hastalık değildir. Küçük bebekler grubundan genelde isilik yeni doğan bebeklerde görülmektedir. Bunun sebebi ise yeni doğan bebeklerin çok üşüyeceği düşünülerek çok giydirilmesi ya da kundakta uzun süre kalmasıdır. Yeni doğan bebekler arasında bu konuda en şanssız doğanları da sıcak aylarda doğan bebeklerdir. Bebekler yeni doğduğunda maalesef kışın da doğsa yazın da doğsa çok giydirilmek gerektiği düşünülmekte ve bu nedenle bunun gibi deri döküntülerine maruz kalabilmektedir. Yetişkinlerde de temizlik problemleriyle ilgili olarak isilik görülür ancak burada önemli olan bebeklerdeki isiliğin sebepleriyle ilgilidir.

Bebeklerdeki İsiliğin Nedenleri Nelerdir?

 • Bebeklerin henüz oluşmamış ter bezleri ya da bebeklerinin ciltlerindeki deri gözeneklerinin yeteri kadar büyük olmaması isiliğin küçük gözeneklerde yer edinmesine neden olabilmektedir
 • Bebek cildinin hassas olması isiliğin oluşumunu kolaylaştırır.
 • Bebeklerin üşümesi endişesiyle yaz-kış kalın giysilerle giydirilmesi isiliğin oluşumunu kolaylaştırır.
 • Nemli ve sıcak bölgelerde büyütülen bebeklere özellikle kalın ve pamuklu kıyafetler giydirmek isilik oluşumunu kolaylaştırır.
 • Bebeğin bir hastalık geçirmesinin ardından yeteri kadar ter atamaması isiliğin oluşumunu kolaylaştırır.
 • Bebeklere gereksiz yere nemlendirici sürmek isiliğin oluşumunu kolaylaştırır.
 • Yaz günlerinde bebeklerin sık sık banyo yaptırılması isiliğin oluşumunu engeller.
 • İsiliğe özellikle açık ten rengine sahip olan bebekler daha yatkındır. Böyle bebeklerin güneşten korunmaması isiliğe neden olabilir.
 • Kalın kıyafetlerin yanı sıra, organik olmayan zararlı boyaların ve maddelerin olduğu kıyafetler giydirmek ya da dar kıyafetler giydirmek isiliğe neden olabilmektedir.
 • İsilik bebeğin poposunda oluşursa bezinin yeterli sıklıkta değiştirilmemesinden kaynaklanabilmektedir.
 • Zararlı maddelerin olduğu sabun ya da şampuanlar bebeğin isilik olmasına neden olabilmektedir.
 • Bebeğe yeteri kad
 • ar su verilmemesi isiliğin oluşmasına neden olabilir.
 • Bebeğin sık sık öpülmesi, bebeğin sürekli tükürüğe maruz kalmasına neden olur ve bu da bebekte isilik oluşumunu kolaylaştırmaktadır.
 • Bebeklerin cilt gözeneklerinin küçük olması da isilik oluşumunu kolaylaştırmaktadır.
 • Eğer isilik oluşumunun bu gibi nedenler olduğu düşünülüyorsa ve geçmeyen kaşınan bir isilikte mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

Bebeklerde İsiliğin En Çok Görüldüğü Bölgeler Nerelerdir?

İsilik vücudun tüm bölgelerinde görülmekle beraber özellikle vücudun kapalı ve nemli bölgelerinde görülme olasılığı daha yüksektir. Terleyen bölgelerde, kilolu bebeklerin kıvrımlı bölgelerinde görülür. Bunun sebebi, bu kısımların yeteri kadar hava alamaması ve nemli kalmasından kaynaklanmaktadır. Rutubetli yerlerde uyuyan bebeklerde özellikle isiliğin oluşumu kolaylaşmaktadır. Bebeklerin karın ve göğüs bölgesi, kalçası, bacak araları, göbek kıvrımı, kol kıvrımın, yüzü isiliğin en çok görüldüğü bölgelerdir. Bebeklerin hiçbir yerinde isilik yoksa ve sadece yüzünde varsa bu, bebeğin çok öpüldüğünün göstergesidir. Eğer bebek korunmazsa bu çok zor geçer ve kalıcı lekeler bırakabilir.

Bebeklerin İsilik Olmaması İçin Neler Yapılabilir?

 • Özellikle sıcak mevsimlerde bebeğin sıcaktan korunması için ince kıyafetler giydirmek ve uzun süreli ve öğlen güneşlerinden korumak gerekir.
 • Bebeğin bezinin iki saatte bir değiştirilmesi, özellikle yaz aylarında buna çok dikkat edilmesi gerekir.
 • Bebekler yaz aylarında yetişkinler gibi terleyecektir. Terlediklerinde uzun süre su içinde kalmamalarını önleyecek kıyafetler giydirilmesi gerekir.
 • Bebeği aşırı sıcak tutmaya çalışmak ya da bebeği sıcak olan yerlere yakın kısımlarda uyutmak onun hasta olmasını engellemez aksine isilik gibi pek çok rahatsız edici durumla karşılaşılmasına neden olabilmektedir.
 • Bebeğe sürülen güneş kremlerine dikkat edilmesi gerekir. Bu kremlerin aşırı yağlı olması bebeğin isilik olmasına sebep olabilir.
 • Bebeği havasız ya da rutubetli ortamlardan korumak isiliğin olmasını engeller.
 • Eğer bebek gün içinde çok güneşe maruz kalacaksa onu koruyacak gölgeliklerin mutlaka bulundurulması gerekir.
 • Bazı bebekler uyurken çok terler. Böyle bebekleri aşırı sıcakta uyutmamak gerekir.
 • Bebeklerin kıvrım bölgelerinin pudrayla kuru tutulması ya da bebek yağıyla yağlanması isiliğin olmasını engelleyecektir. Aşırı kilolu bebeklerde kıvrım yerleri çok olduğu için onların kıvrım yerlerinin de serin tutulması da isilik olmasını önleyebilir.
 • Bunların arasında en önemlisi de bebeğin sık sık banyo yaptırılması bebeğin isilik olmasını engelleyecek diğer bir faktödür.İsilik Bulaşıcı mıdır?

İsilik bulaşıcı değildir. Hatta isiliğin tedavisi diğer bulaşıcı hastalıklar gibi uzun süreli değildir. Bazı gerekli durumlara dikkat edilmesi, bebeğin banyo yaptırılması ya da aşırı sıcaktan korunması gibi basit uygulamalar isiliğin iki üç gün içerisinde yok olmasını sağlayacaktır.

İsilik Olan Bebekler Ne Zaman Doktora Götürülmelidir?

 1. İsilik vakası eğer 3 günden fazla sürmüş ise
 2. İsilik olan bölgelerde iltihaplanmalar varsa
 3. İsilikten dolayı bebek sürekli ağlıyorsa
 4. isilik nedenlerini ortadan kaldırıp dikkat etmenize rağmen bebeğiniz sıklıkla isilik oluyorsa
 5. farklı bir şüpheniz varsa

Bebeklerde İsilik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebek bakımında yanlış bilinenler ve hatalı uygulamalar nedeniyle bebeklerde isilik çok sık görülmektedir.  Bebeklerimizin ciltleri genellikle hassas olduğundan her tedavi yöntemi ve her krem onlara uygulanamaz. Onların sağlığı açısından en doğru olanı uzman doktorlarımız karar verebilir. Genelde doktorların ilaçla sunduğu tedavi yöntemlerinin dışında verdikleri doğal tedavi yöntemi de aslında yanlış bilinenlerin yerine doğrularını öğrenip ona göre davranmakla gerçekleşecektir. Mesela çocuklar çok sıkı giydirildiğinde ya da sıcak tutulduğunda onun korunacağını düşünen ebeveynler, çocukları aşırı sıcaktan ve terden korursa isiliğin tedavisi de kolaylaşır. Çünkü aşırı sıcak ve sıkı giydirmek bebeğin ter kanallarını kapatır ve bebeğin cildinin hava almasını engeller. Bebek eğer isilik olduysa cildin hava alacağı giysiler giydirilerek bebek bu döküntülerden kurtulmasına yardımcı olunabilir. Aslında isiliğinde iki türü vardır. Bazı isilik türleri hemen geçer ve bu isilik bebeğe acı vermez. Ancak bebek isilik olduktan sonra da yapılan yanlışların tekrar edilmesi, bebeğin bu hastalıktan kurtulmasını engellediği gibi daha acılı ve sayısının artmasına neden olmaktadır. Bebeğe acı veren bir isilik söz konusuysa öncelikle bu acıyı dindirmek için doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici krem bebeğinize tatbik edilebilir. Sonrasında ise bebeğin odasının sık sık havalandırılması, kalın giysilerden arındırılması, bebeğe zararı dokunacak kimyasal içerikli deterjanlarla yıkanan kıyafetlerin bebeğe giydirilmesinden kaçınılması, bebeğin düzenli aralıklarla banyo yaptırılması, bebeğin güneşten ve sıcaktan korunması, yağlı kremlerin bebeğe uygulanmaması gibi basit yöntemler bebeğin isilikten kurtulmasına yardımcı olabilecektir.

Eğer bebek isilik olduysa onu denize sokmak da bebeğe iyi gelebilir. (doktorunuzdan onay almak şartıyla) Çünkü deniz suyu pek çok hastalığa şifa olduğu gibi isiliğe de şifa olduğu bilinmektedir. Ancak bebeğin denize sokulmadan önce onun bakterilerden korunmasını sağlayacak aşılarının tamamlanması gerekmektedir. Deniz suyu doğaldır. Ancak bu esnada bebeği güneşten koruyan bir şemsiye mutlaka kullanılmalıdır. Bu arada isiliğin geçmesi için tuzlu suyla bebeğin isilik olan bölgelerini temizlemek oldukça faydalı bir uygulamadır.

Bebeğin isilikten kurtulması için isilik olan bölgelere zeytinyağı uygulanmanın bebeğin cildini yumuşattığından bebeği rahatlattığı bilinmektedir. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka bir doktora gidip önce doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı ve doktorun tavsiye etmediği her şeyden kaçınılmalıdır. Genel olarak bebeğe naylon içerikli kıyafetler giydirilmekten kaçınılması bebeği isilik oluşumuna karşı bebekleri koruyabilecek en iyi önemlerin başında gelmektedir.

ÖNEMLİ !! Burada yazılan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlı olup asla tedavi yöntemi olarak kullanılamaz. Tedavi uzman doktor nezaretinde yapılabilir ve burada yazan tüm bilgileri uzman doktorunuza danışmadan asla yavrularınıza tatbik etmemelisiniz. Her bünye farklıdır ve isilik te dahil tüm hastalıkların tedavisi ve nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle her zaman en doğrusu uzman kontrolünde gerekli uygulamayı yapmak olacaktır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir