Bebeklerde Hırıltı Neden olur?

Bebeklerde Hırıltı Neden olur?

Bebeklerde hırıltı problemi en az öksürük, ateşlenme ve gaz problemleri kadar endişe verici olabiliyor. Anne ve babalar minik yavrularının yaşadıkları bu problemin kaynağını bilmediği halde çeşitli tedavi yöntemlerini bilmeden uygulayabiliyorlar. Öncelikle bebeklerde hırıltı duyulması, her zaman kötü bir duruma işaret etmiyor olabilir. Bunun için öncelikle nitelikli bir doktorla görüşülmesi ve tanının konulması oldukça büyük önem taşıyor. Yazımızda bebeklerde hırıltı neden olur, nasıl geçer ve hangi zamanda doktora gidilmeli gibi alt başlıkları inceliyor olacağız.

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde göğüs hırıltısı durumu sıkça karşılaşılan durumlar arasında yer alıyor. Bebeklerin kıkırdak dokusunun veya solunum yollarının henüz yetişkinler kadar gelişmemesinden dolayı kaynaklanan bu hırıltı bazı sağlık problemlerine yol açabiliyor. Kimi zaman astım kaynaklı da olan bu hırıltı, bronşit rahatsızlığının sonucunda da ortaya çıkabiliyor. İşte bu tanıları koyabilmek adına Çocuk hastalıkları doktoruna gidilip muayene edilmesi gerekebiliyor. Dilerseniz öncelikle bebeklerde göğüs hırıltısı neden olur bu konuya değinelim.

Bebeklerde Göğüs Hırıltısı Neden Olur?

Bebeklerde veya küçük çocuklarda oluşan hırıltının temel sebebi nefes alımında oluşan zorluktur. Bunun birden fazla sebebi olabilir ancak temelde bronşların tıkanmasından dolayı oluşan balgam veya kıkırdakların henüz gelişmemiş olması ana etkenlerdir. Henüz tam gelişmemiş solunum yolu, dar olduğu için bu tür problemler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumları evde uygulayacağınız basit yöntemlerle giderebilirsiniz. Ancak bunun haricinde daha ciddi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun toza, hayvan tüyüne veya polene karşı alerjisi olabilir. Bu tür durumlarda çocuğun solunum yollarında şişmeler ve buna bağlı tıkanmalar meydana gelecektir. Bu da doğal olarak nefes alımını zorlayacak ve hırıltıya sebebiyet verecektir. Alerjiye bağlı hırıltı durumunda nefes almakta zorluk yaşanması ile birlikte gözlerde sulanma, hapşırık ve öksürük, burun akıntısı gibi etkiler de görülebilir. Eğer böyle bir şey fark ederseniz en kısa sürede doktorunuza gitmenizi tavsiye ediyoruz.Hırıltının sebeplerinden en ciddi olanları arasında astım ve bronşit rahatsızlıkları da yer alıyor. Eğer bebeğinizde astım veya bronşit varsa solunum yollarında şişme, tıkanma ve daralma meydana gelecektir. Bunun sonucunda kuru ve şiddetli öksürük gibi etkileri de göreceksiniz. Astım ve bronşit ciddi bir sağlık problemidir ve teşhisinin çabuk koyulup, tedavisinin derhal başlatılması gerekir.

Göğüs hırıltısı çeşitli gıdalara karşı alerji, zatürre ve yabancı cisim yutma gibi nedenlere bağlı da olabilir. Böyle bir durumda dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun ateşi var mı, titreme, öksürük, hapşırma gibi belirtiler gösteriyor mu gibi şeyler olmalıdır. Eğer bu yan etkileri de gözlemliyorsanız mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer?

Eğer çocuğunuz nefes alırken göğüs bölgesinden hırıltı sesi geliyorsa, öncelikle bir doktora görünmeniz ve tam teşhisi koymanız gerekmektedir. Yukarıda da saydığımız bebeklerde hırıltı nedenleri arasından astım, bronşit, alerji gibi ciddi bir teşhis konulmadıysa, evde uygulayabileceğiniz ufak yöntemlerle durumun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız tuzlu su veya eczanelerden alacağınız hazır deniz suyu ile bebeğinizin burnunda oluşan mukusu (sümük) basınç oluşturarak dışarıya atması konusunda yardımcı olabilirsiniz. Bu yöntem sonrasında bebeğinizin solunum yolları rahatlayacak ve hırıltı geçecektir.

Eğer alerjiye bağlı bir hırıltı yaşanıyor ise evinizde yapacağınız ufak değişikliklerle ve çocuğunuzu alerjisi olan besin veya eşyalardan uzak tutarak da bu durumu aşabilirsiniz. Bebeğinizi daha yüksek bir yastıkta yatırarak, nefes alımını rahatlatabilirsiniz. Çocuğun yattığı yatağın çevresini cibinlik veya bir tül yardımıyla kapatabilir ve evde bulunan toz, hayvan tüyü gibi alerjen maddelerden uzak tutabilirsiniz. Eğer burun tıkanıklığı problemi yaşanıyorsa buhar makinesi satın alabilir veya sıcak su ile buhar yaratıp bebeğinizin daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Eğer bebeklerde hırıltı evde nasıl geçer diye soruyorsanız yukarıdaki yöntemler ile bu problemi giderebilirsiniz. Ancak durum daha ciddi ise ve doktorunuza danışıp teşhisi koymuşsanız tedavi yöntemini de doktorunuzla beraber belirlemeniz gerekiyor. Bu durumda çocuğunuza iltihap önleyici ilaçlar, antibiyotik, reçeteli burun spreyi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bebeğinizin göğsünden gelen hırıltının sebebi ne olursa olsun, öncelikle doktorunuza danışın. Bizim önerdiğimiz yöntemleri de mutlaka doktorunuza sormadan uygulamayın.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir