Bebeklerde Gaz Sorunu ve Bebeklerde Gaz Çıkartma

Bebeklerde Gaz Sorunu ve Bebeklerde Gaz Çıkartma

Anne babalar için ilk aylarda geçirilen en zor dönemler bebeklerin gaz sorunu sebebiyle meydana gelmiştir. Başlangıç gaz yüzünden ağlamalar oldukça fazla görülmekte ve bu anne babayı korkutabilmektedir. Fakat beklerde gaz oluşumu ve bu sebeple ağlamalar gibi belirtiler 3. hafta ile 3. ay arasında oldukça normaldir. Bazen 4-6 aya kadar uzayabilen bir süreç olmakla birlikte bu neredeyse her bebekte görülen ve olağan bir durumdur. Anne babalar endişe etmemeli, alabilecekleri önlemleri almalı ve bebeğe yardımcı olmalıdırlar. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Anne baba, bebeğinin gaz çıkarmasına nasıl yardımcı olabilir? Annenin yedikleri bebeğe gaz yapar mı?

Bebeklerde Neden Gaz Oluşur?

Bebeğin Gazı en kolay nasıl çıkartılır ? sorusuna bilimsel olarak incelediğimizde ;Tıpta infantil kolik olarak isimlendirilen bebek gaz sancısı oluşma sebebi net olarak belli değildir. Anneyi emiyorsa memeden, mama ile besleniyorsa da biberondan beslenirken ağza hava kaçmasının buna sebep olduğu düşünülmektedir. Annenin tükettiği meyveler ve tahıllar da bebekte gaz oluşturabilmektedir. Emziren annelerin gaz yapan besinlerden özellikle uzak durması gerekmektedir.  Doğumdan sonraki 3. haftadan sonra bebekte gaz oluşması oldukça doğal olduğundan özellikle korkulmamalı ve bir sebep aranmamalıdır.

Bebeğimin Gaz Sorununu Nasıl Gideririm?

Bebeğinizin ağızdan gaz çıkarımını kolaylaştırmak için yardımcı olabileceğiniz bazı pozisyonlar vardır. Bu pozisyonlarda dikkatli davranmanız ve bebeğin rahat olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

  • En bilinen yöntem omzunuza çocuğunuzu alarak bir elinizle tutup diğer elinizle sırtına hafifçe vurarak gazını çıkarmaktır.
  • Kucağınıza bebeğinizi sırt üstü yatırarak sırtına yavaşça masaj yapabilirsiniz.
  • Bebeğiniz oturur pozisyondayken sırtına hafifçe vurabilirsiniz.
  • Kol desteği yaparak bebeğinizin kolunuzun üstüne yüz üstü yatırarak yine sırtına masaj yapabilirsiniz.

Bunlar bilinen ve herkes tarafından denenmiş yöntemlerdir. Bebeğiniz için uygun olanı bulmanız gerekmektedir. Her yöntemin her bebek için uygun olmayabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Doğru pozisyonu bulduğunuzu bebeğinizin tavırlarından da anlayabilirsiniz.

Bu yöntemlerle gaz çıkarma işlemi başarılı olmadıysa denenecek başka yöntemler de vardır. Bebeğinizi emzirdikten ya da mamasını yedirdikten sonra yüz üstü yatırarak 5-10 dakika bekleyebilirsiniz. Bu yöntem havanın sütten ya da mamadan ayrışmasını sağlayacak ve 10 dakika sonra tekrar gaz çıkarmayı denediğinizde gazı daha kolay çıkacaktır.

Bebeğinize Masaj Yapın ve Hareket Etmesini Sağlayın

Gaz probleminin önemli sebeplerinden birisi de bebeğin hareketsiz kalmasıdır. Bunu önlemek içn bebeğinize uygun yumuşak egzersizleri bebeğinize yemekten sonra, uyumadan önce veya gün içinde dilediğiniz herhangi bir saatte yapabilirsiniz. Bu egzersizlere bir örnek vermek gerekirse bu bisiklet hareketidir. Bebeğinizi sırt üstü yatırdıktan sonra bacaklarını dizlerinden bükerek yavaşça ileri geri hareket ettirin. Bu egzersiz bebeğinizin hem gaz çıkarmasını kolaylaştıracak hem de hareket etmesini sağlayacaktır.

Anne Sütü Bebeğe Gaz Yapar mı?

Anne sütü, yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere, bebeğe en az gaz yapan besindir. Dışarıdan takviye alan ya da mama ile beslenen bebeklere göre sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az gaz problemi oluştuğu gözlemlenmiştir. Fakat buradaki önemli nokta annenin bebeğini emzirdiği süreçte dikkatli beslenmesi oldukça önemlidir. Annenin dışarıdan aldığı gaz yapan gıdalar bebeğe de gaz yapabilmektedir. Örneğin; karnabahar, brokoli, kuru fasulye, kepekli besinler, lahana, portakal, greyfurt, limon, inek sütü ve inek sütü içerenler, kafein gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalılardır.

Bebeklerde Gaz sancısının geçmemesi ve doğal nedenlerle olmaması da söz konusu olabilir. Hemen endişelenmemekle birlikte bebeğinizde gaz sancısı ve buna bağlı ağlamalar geçmiyor aksine artıyorsa doktorunuza başvurmakta fayda vardır. Aynı şekilde rahatlatıcı ilaç veya rahatlatıcı bitki çayları kullanmadan önce de doktorunuza danışmalı ve bebeğinizin sağlığı için onay almalısınız.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

5 thoughts on “Bebeklerde Gaz Sorunu ve Bebeklerde Gaz Çıkartma

  1. Bisiklet hareketi de güzel benim bebeğimde genelde karnını ovaladığımda veya hafif ısıtılmış havlu kullandığım zamanda gaz sancısı daha çok geçiyor.

  2. Bebeğimin Gaz Sorununu giderebilmek için ben genelde omuzuma alıp sırtına hafifçe taputman denilen işlemi yapıyorum. Oldukça faydalı oluyor

  3. Yazılarınız gayet güzel ve faydalı yazılar. Bir anne adayı olarak sizlere çok teşekkür ederim. Heyecanla yeni doğacak bebeğimizi daha bilgili ve daha etkili yetiştirebilmemiz için çok faydalı konular işlemektesiniz. Tebrik ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir