Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur Nasıl Geçer

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur Nasıl Geçer

Genellikle bebekler karnını doyurmak için annelerini emdikten sonra gaz çıkarmak için sırtına uygun bir şekilde elle ovalayarak ve pıt pıt vurarak gazın çıkarılması gerekmektedir. Bebekler emerken hava yutmaları nedeniyle ya da içtikleri sütü hazmedemedikleri için gaz sancısıyla karşılaşabilmektedirler. Bazı bebekler emdikten sonra biriken gazı çıkaramaz ve o da şiddetli bir krampa ve bu krampta ağrıya neden olmaktadır. Bazen kramp ağrıları bebek aç olduğu için de meydana gelebilir. Ancak bebek emzirildiği halde ağlıyorsa bu gaz sebebiyle olabilmektedir.

Bebeklerin yaşadığı gaz problemleri bebekleri ve aileleri çok rahatsız etmektedir. Çünkü gaz sancısı çok sıkıntılı bir süreçtir ve çocuk bu esnada çok fazla ağlamakta ve acı çekmektedir. Gaz sancısıyla ilgili herkesin aklında bazı sorular bulunmaktadır. Gaz sancısından dolayı yaşanan zorlukları kolaylaştırmak için öncelikle, insanların aklına takılan soruları cevaplamak için şu başlıklarla incelenebilir:

 

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

En çok aranan ve merak edilen soru, bebeklerin gaz sancısının nasıl geçeğiyle ilgilidir. Bebekleri rahatlatmanın ve bu sancılardan kurtarmanın aslında pek çok yöntemi vardır. Fakat bu yöntemler, bazen bebeklerde işe yaramayabilir. Bu süreç bazı anneler ve bebekler için işkence içinde geçen bir süreçtir. Anne ve babalar bu sancıları ve artık bebeklerinin ağlamaması için verilen yöntemleri denemeleri tavsiye edilir. Doğal ve geleneksel yöntemler, pek çok hastalığa şifa olduğu gibi bebeklerin gaz sancılarına da zaman zaman çözüm olabilmektedir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Bebeğin bakımıyla ilgilenen kişi tarafından bebek dik pozisyonda tutularak sırtı ovulur ve sırtına yavaş dokunuşlarla vurulur. Böylece bebeğin ağız yoluyla gaz çıkarması sağlanır.
 2. Bebekler annelerini emdikten sonra ya da yemek yedikten sonra hazım problemi yaşamaktadır. Hazmı kolaylaştırmak için bebek yüz üstü on dakika el üstünde ya da bir yastık yardımıyla yatırılır ve yine yavaş dokunuşlar vurulara gazın çıkarılması sağlanır.
 3. Ilık bir havlu bebeğin karnına konularak havlunun ılıklığıyla bebeğin gaz çıkarması sağlanabilir. Ya da eller bir ısıtıcı da ısıtılarak sıcak ellerle bebeğin karnı ovulabilir.
 4. Eller bebeğin ayaklarının üzerine konulur ve bebeğe ellerle baskı uygulanarak bebeğe bisiklet sürdürülür. Bu sayede bebeğin gaz çıkarması sağlanabilir.
 5. Acı elma yağını gaz sancısını çeken anneler, tavsiye olarak sıklıkla duymaktadır. Acı elma yağı gerçekten şifa olabilmektedir. Bunun uygulanış şekli, acı elma yağı minik minik alınarak bebeğin karnı bu yağ ile ovulur ya da bebeğin topukları acı elma yağı ile ovulabilir. Günlük düzenli olarak bir iki kez bu uygulama gerçekleştirildiğinde bebeğin gaz sancılarına çare bulunabilir.
 6. Günlük bir çay kaşığı kadar verilecek olan rezene çayı, bebeğin hazmını kolaylaştırarak bebeğin gaz sancılarına şifa olacaktır. Hatta rezene çayını emziren annelerin içmesi de bebeğin gaz sancılarının olmasını peşinen engelleyebilir.
 7. Emziren annelerin papatya çayını düzenli olarak içmeleri durumunda bebeklerin gaz problemleri tamamen çözülebilir ya da azaltabilir
 8. Rahatlatıcı özelliği olan anason da bebeklerin gaz sancısını giderebilir.

Emziren Annelerin Tüketmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Bebekte oluşan gaz sancısının nedeni bazen annenin yediği gazlı yiyecekler olabilmektedir. Anneler, asitli ya da gazlı yiyecekler yediğinde bebeklerine sütle bu gaz geçebilmekte ve bebekte gaz sancısına neden olmaktadır. Emziren annelerin yememesi gereken bazı yiyecekler vardır. Anneler bu yiyeceklerden ilk aylarda ya da gaz problemi olan bebekleri varsa kesinlikle yememelidir. Bu yiyecekler şunlardır; mercimek, domates, nohut, kuru fasulye, kiraz, tarhana çorbası, barbunya gibi gıdalar gaz yapan gıdalardır. Anneler bu yiyecekleri gözlemleri sonucunda da bulabilir. Her kişide aynı yiyecekler farklı etkiler gösterebilir. Örneğin anne fasulye yediğinde bebeğinde gaz sancısı olursa fasulye yemekten kaçınmalıdır. Bununla beraber emziren annelerin zararlı maddeler kullanılması, alkol-sigara, gibi maddeler elbette çok zararı vardır.  Bunlara dikkat edildiği takdirde bebekteki gaz sancıları en aza indirilebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin karnın normalden fazla şiş ve sert olması ve bebeğin sürekli ağlaması gaz sancısının olduğunu gösterebilir. Gaz sancısı, genellikle bebeklerde doğduktan bir ay sonra ortaya çıkmaktadır. Bebekler hemen hemen aynı saatlerde, sürekli ağlıyorsa bunun nedeni gaz sancısı olabilir. Gaz sancısı sıklıkla geceleri görülmektedir. Bebek henüz bir aylıkken gaz sancıları çok yoğun yaşanmaktadır. Bu süreci atlatan bebek ve anneler, sonraki aylarda biraz daha rahat etmektedir. Gaz sancıları çeken bebekler karnındaki kramptan dolayı ayaklarını karnına doğru çekerek ve kendilerini sıkarak ağlama krizleri yaşarlar. Karnın sert ve şiş olması da önemli belirtiler arasındayken bebeğin yüzündeki acılı ifade de kramplardan dolayı acı çektiğini göstermektedir. Anneler bebeklerinin susmasına çareler ararken bebekleriniz emzirme yoluna giderler. Anacak gaz sancısı çeken bebeklerin hazımsızlık hissi olduğundan emmeyi reddetmektedir.

Bu durumda bebeği emzirmek gaz sancısını daha da çoğalacaktır. Gaz sancısı çeken bebekleri hemen emzirmemek gerekir. Bebek ağlamasına rağmen kilo kaybı yaşamıyorsa ağlama krizlerinin nedeni gaz sancısı olabilir. Yani çocuk bu durumda sağlıklıdır. Yine de burada verilen bilgiler yalnızca ön bilgilerdir. Bebeğin hiç bitmeyen bir ağlama durumu söz konusuysa bir doktora mutlaka başvurmak gerekmektedir. Böylece bebeğin başka bir sağlık problemi olmadığından emin olunabilir. Bazen ebeveynler, bebeklerinin gaz sancıları olduğunu bilse de hiç bitmeyen bir ağlama krizi tuttuğu için başka diğer hastalıklardan şüphe etmektedirler. Bebeklerin gaz sancılarının nedeni pek çok araştırmaya rağmen bulunamamaktadır.


Bebeklerde Gaz Sancısını Artırabilecek Etkenler Nelerdir?

Bebeklerinin gaz sancısı karşısında çaresiz kalan anneler, bebeklerin gaz sancısının nedenini merak etmektedirler. Bebeklerin gaz sancısına çözüm bulmak için öncelikle gaz sancısını artıran nedenleri bilmek gerekmektedir. Bebeklerin gaz sancısını artıran pek çok faktör vardır. Bu faktörleri ebeveynlerin mutlaka bilmesi ve buna göre tedbir alması gerekmektedir. Gaz sancısını arttıran etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Bebeklerin çok sık ve saati hesaplanmadan denk geldiği şekilde emzirilmesi bebeklerde gaz sancısını arttırmaktadır.
 2. Bebeklere bazı anneler karın ağrısını geçirmek istedikleri için şekerli su içirmektedir. Fakat şekerli su da gaz sancısı yapar
 3. Bebeklere altı aydan önce ek gıda verilmesi gaz sancısı yapar. Çünkü bebeklerin bağırsakları yetişkinlerinki gibi değildir. Bebeklerin bağırsakları kıl gibidir. Ek gıdalar zamanından önce verildiğinde bebeklerde gaz sancısı yaşanmaktadır.
 4. Şekerli her şey bebeklere gaz yapmaktadır. Bebekler sussun siye verilen ballı emzikler, bebeklerde gaz sancılarını arttırabilir.

Bebeklere zamanından önce pirinç lapası verilmesi gaz sancılarını arttırmaktadır.

 1. Meyvelerin tüketimi her yaşta sağlıklı değildir. Bebeğe altı aydan önce verilen meyveler gaz yapmaktadır.
 2. Fazla su içirilmesi ya da su vermeyi unutmak da bebeklerde gaz sancısı yapabilmektedir.
 3. Bebeğin üşütmesi ya da altının uzun süre ıslak kalması sonucunda gaz sancısı olabilmektedir.
 4. Bebeğin ortamının çok sıcak ya da çok soğuk olması gaz sancısını arttırabilir.
 5. Geleneksel bir yöntem olan kundaklama ile bebeğin uyutulması, bebeği uzun süre hareketsiz bir pozisyonda durmak durumunda bıraktığı için bebek rahatça gazını çıkaramaz ve gaz problemleriyle karşılaşmak kaçınılmazdır.
 6. Bebeğin anne sütünden başka bir sütle beslenmesi de gaz sancısını arttırmaktadır.
 7. Bebeğe dar kıyafetler giydirmek, bebeği sürekli aynı pozisyonda yatırmak, bebeğin stresli bir ortamda bulunması, beslenmeden sora gazının çıkartılmaması, bebeği rahatlatıcı faaliyetleri uygulamamak vb. bebeğin gaz sancısını arttıran diğer nedenlerdendir.

Çocuk Doktorlarımız özellikle gaz sancısının nedenlerini en net belirleyici ve tek yetkili kişilerdir. Gaz sancılarını bazı pratik yöntemlerle kesebiliriz fakat bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka uzman hekiminizden onay almalısınız. Bazı durumlarda farklı alerjik reaksiyonlarda olabilir. İşin ehli olanları doktorlarımız olduğunu tekrardan sizlere hatırlatır geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir