Bebeklerde Diş çıkartma döneminde neler yapılmalı

Bebeklerde Diş çıkartma döneminde neler yapılmalı

Bebeklerde Diş çıkartma döneminde neler yapılmalı

Her çocukta diş çıkarma başlarken önce ağız içerisinde bir beyazlaşma ardından ise dişin çıkabileceği küçük bir yarık oluşur. Bazen bebeklerimizin dişleri Üçlü dörtlü şekilde aynı zamanda da çıkabilir. Günümüzde birçok bebek 1 yaşına en az 4 dişte girebiliyor. 1,5  yaşında ise alt üst 8 tane kesici dişleri çıkıyor bunun yanı sıra bir de azı dişleri de çıkarak toplam 12 tane dişleri oluyor. Bunun akabinde köpek dişleri diye nitelendirdiğimiz dişlerde gelerek toplam 16 tane dişleri olmuş oluyor. Bu olaylara  diş çıkartma diyoruz.

Diş çıkarma dönemlerinde bebeğimizi rahatlatmak için  ağız içindeki küçük diş yerleri ve yarıklarının ferahlatmak için eline bir şeyler verebiliriz. Özellikle yoğurt, soğuk meyveler, soğuk meyve püreleri son derece rahatlatıcı olacaktır. Verdiğimiz çorbaları mümkün olduğu kadar ılık vermenizde fayda var. O da bebeğin ağzını rahatlatacaktır. bebeğin eline bir şeyler vererek o bölgeleri kaşıtabiliriz. Son yıllarda bebeklerimizin Eline verebileceğimiz meyve ve sebzeleri içine koyulabilen küçücük keseler  üretildi.  Bunlara diş çıkarma kesirleri diyorlar.

Onların içine soğuk meyveler koyabiliriz. Buzdolabında tuttuğumuz meyveleri koyarak gerginleşerek bebeğimize acı veren bu bölgeleri rahatlatmalarını sağlayıp,  hem tadı almalarını hem de dişlerini kaşımalarını sağlayabiliriz. Son yıllarda Diş jelleri çok kullanılıyordu. Bunların içinde lokal anestezik maddeler var. Yani uyuşturucu maddeler var .Bunların fazla kullanımlarında bebeklerin yutma refleksinin olumsuz etkilendiği ve aspirasyon dediğimiz nefes borusuna kaçırma ihtimalinin arttığı uzmanlar tarafından düşünülmektedir. O nedenle onları kullanmıyoruz. Daha çok soğuk sebzelerle soğuk meyvelerle dişlerini kaşımalarını öneriyoruz. Mesela  dişi çıkmamış bebekler için ortasından kesilmiş uzun bırakılmış havuç veya kereviz sapı da kullanılabilir. Kereviz sapı da uzun lifli olduğu için kolayca kopmadığından boğaza takılma riskini en aza indirmiş olur. Bu tür soğuk sert ve uzun kesilmiş sebzeler, meyveler hem bebeklerimizin tat almalarını sağlıyor hem de bebeklerin yaşadığı bu huzursuzluğu  biraz rahatlatıyor.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir