Bebeklerde Burun Tıkanıklığına neler yapmalıyız

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına neler yapmalıyız

Bebeklerde burun tıkanıklığı bizim günlük pratik hayatımızda hastalardan en çok yakınma alınan konu. Bebeklerimiz çok masum, çok küçük ve enfeksiyonlara çok açıklar çok, savunmasızlar ve bebekleri güzel korumak gerekiyor dolayısı ile bebeklerde burun tıkanıklığı olduğunda anneler bunu özellikle bir hastalık belirtisi olarak algılayıp arkadan
‘’acaba bebeğim hasta mı oluyor’’ endişesine kapılırlar. Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça sık gördüğümüz yakınmalardan biri. Bir kere bebeklerin burun yapısı çok küçük, kendi içindeki konkalar yani burun içindeki etler biraz ödemli ve geniş bu nedenlerden dolayı bebeklerde burun tıkanıklığını biz sık bir bulgu olarak görebiliyoruz. Peki bu çok önemli mi? Şu anlamda önemli bebeklerin ilk 6 ay burun solunumu yaparlar yani ağızlarından soluk alıp vermeyi bilemezler. Burun solunumu yaptıkları için gerçekten ciddi bir burun tıkanıklığı varsa bu bebeğinizi huzursuzluk, ağlama, hatta beslenmeyi bile engelleme, eğer anne sütü alıyorsa anne memesini reddetme gibi veya da biberonla besleniyorsa biberonu almakta güçlük çekme gibi sorunlara neden olabilir.

Burnu Tıkanan Bebeğimize Ne Yapalım?

Öncelikle Doktorunuz bebeğiniz gördü sağlıklı olduğunu söylediyse ve ciddi bir burun tıkanıklığı yoksa ciddi bir durum olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Çünkü çok nadiren doğuştan olan bazı anatomik problemler burun içinde küçük kitleler, politlerde burun tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla doktorunuzun önerileri ile açılmayan burun tıkanıklıklarında mutlaka bir daha ayrıntılı bir değerlendirme yapmak lazım.

Peki basit olarak ne yapalım burnu tıkanan bebeğinize. Özellikle Bizim her zaman söylediğimiz hepinizin bildiği basit serum fizyolojik dediğimiz tuzlu sulu Damlalar yapalım. Peki bu tuzlu sulu damlaları Nasıl yapalım. şimdi anneler bebeklerine zarar verme endişesi ile bu tanımları önerdiğinizde minik minik Damlalarla uyguluyorlar, minik damlalar burada bir işe yaramayacaktır. Biz Bu Tuzlu su damlaları, serum fizyolojikleri ki piyasada küçük plastik tüpler var görüyorsunuz var ama bebeklerde plastik tüpler çok daha önemli ve daha kullanışlı olacaktır. Bunları kullanarak 2-3 saatte bir her iki burun deliğine 7-8 Hatta 10 damla bile damlatabilirsiniz. Siz bunu damlattığınızda bebeğinizin burun içinde sekresyon varsa ya da tıkanıklık yapan herhangi bir parça varsa bebek hapşırarak veya aksırarak dışarı atacaktır.

 

Bizim son zamanlarda çok gözlemlediğimiz bir hata var. Bebeklerin burun tıkanıklığında hatta rutin günlük burun bakımında anneler burun aspiratörleri kullanıyorlar. Kesinlikle böyle bir şey önermiyoruz çünkü sizin bebeğiniz sağlıklı bir bebek siz sürekli hiçbir rahatsızlığı olmayan basit bir burun tıkanıklığında aspiratör kullanırsanız bebeğin burun içindeki mukozasına zarar verebilirsiniz ve bu zaten gerekli bir şey değil. Peki burun aspiratörleri ne ne zaman öneriyoruz. Eğer bebeğiniz grip oldu ve burunda yoğun sekresyon var önce serum fizyolojik ile  temizleyin evet tüplü aspiratörlerle ağızda çekilen aspiratörlerle günde iki-üç kere kullanabilirsiniz bunda bir sakınca yoktur fakat günlük rutin de bebeğinizin pompa ile bunun içindeki sümüğünü temizlemek ya da pompa ile bakım yapmak gibi bir bakım önermiyoruz.

Oda Sıcaklığı Maksimum 22 Derece Olmalıdır!

Burun tıkanıklığında diğer dikkat etmemiz etmemiz gereken oda sıcaklığı.

Yenidoğan bebekleri bizim Türk halkında bilinen bir şey aman üşür, eli soğuk, ağzı soğuk, burnu soğuk, hemen kapatalım derler.  Bebeklerin eli, burnu, ayakları hep soğuktur. Üşüdüklerini göğüste dokunarak ve ensesine dokunarak hissedersiniz. Göğüs ve ense sıcaksa bebeğiniz üşünmüyor demektir dolayısıyla bu bebekler çok giydiriliyor ve oda sıcaklığı çok arttırılıyor. İşte siz oda sıcaklığı arttırdığınız zaman bebeklerin burnu tıkanır.

Odanın Nemi Çok Önemli!

Eğer oda nemsiz ise küçük bir nem ölçer alın. Bunlar çok basit ve her yerde ulaşılabilecek nem ölçerler. Nemi %40 ila %55 arası standart tutmak önemlidir. Eğer bebeğin odasında ya da evinizde fiziki şartlardan dolayı nem düşükse kısa süreli soğuk buhar dediğimiz nemlendirici buharları çalıştırabilirsiniz ama şunu da vurgulamak gerekir bu buharları sürekli kullanmanızı önermiyoruz çünkü siz nemin fazla arttırırsanız ortamda küf mantarları ürer ve bu buhar makinesinin içindeki su da kendi kendine durduğu zaman mikrop barındırabilir ve siz farkına varmadan ortama bebeğin hasta olması için mikrop verebilirsiniz.

 

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir