Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Nasıl Geçer

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Nasıl Geçer

Bebeklerimiz tıpkı bizler gibi çoğu nedenden çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Alerjik ve gribal rahatsızlıklardan dolayı nasıl bizim burun tıkanmamız oluyorsa bebeklerimizde de durum aynıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı sadece nefes alma güçlüğü yaşatmaz aynı zamanda rahat uyku uyuyamadığından ve dinlenemediğinden dolayı gün içerisinde bebeğimizin huzursuz olmasını bazen de iştahsız olmasına neden olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri ne açıklamalı bir liste ile birlikte göz atalım. Burada yazılanlardan hangisi gerçek nedeni olabilir konusunda ise tıbbi destek almanız en doğrusu olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları : Bebeklerde burun tıkanıklığının en başta gelen nedenleri arasındadır. Mevsim geçişlerine bebekler yetişkinler kadar sağlam adapte olamayabilir. Bu durumda onlara grip sinüzit benzeri üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde dönüş yapar ve burunları tıkanır.
  • Geniz Eti Büyüklüğü : Geniz eti özellikle bebeğinizi uyku sırasında rahatsız eden sebepler arasındadır. Bazı bebeklerde ise uyku haricinde de görülme ihtimali oldukça yüksektir. Geniz eti büyümesi ile bebeklerde burun tıkanıklığı gerçekleşecektir. Çoğu aile bu durumda panik yapabilir. Hafife alınmayacak bir konudur bunu bizlerde kabul ediyoruz fakat çocuğumuz büyüdükçe o genizeti de küçülebilecektir. Birçok bebekte görülebilen bu durumun düzenli kontrolünü bir uzman nezaretinde yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Alerjik Duyarlılık : Yetişkin insanlarda görülen polen alerjisine benzer bazı durumlar da bebeklerde burun tıkanması nedenleri arasında yer almaktadır. Mevsimsel olarak görülen bu durumun en sağlıklı tedavisi tıbbi yöntemler kullanarak yani doktorunuza danışarak geçebilmekte veya durum bastırılarak bebeğinizin rahat nefes alması sağlatılarak çözümlenebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığını açmak için birkaç farklı çözüm yolları vardır. Bunlar

  •  Serum Fizyolojik Kullanımı : içeriğinde bebeğe özel oranda izotonik benzeri maddeler barındıran bu çözelti bebeğimizin burnuna tatbik edilerek içeride bulunan kurumuş sıvıların (sümüklerin) bebeğimize zarar vermeden oradan çıkarmamıza yardımcı olabilecektir. Burun tıkanıklığını en yüksek oranda kesme özelliğine sahip olan bu serum fizyolojik kullanımı konusunda mutlaka bir uzmandan tavsiye almanızı öneririz.
  • Bebek Burun Açıcı Spreyler : Bazı spreylerde basınçlı bazı spreylerde ise damla şeklinde olabilmektedir. Bebeğin yaşı 18 ay ve üzerindeyse genellikle basınçlı sıkacakları uzmanlar önermektedir. Çünkü buruna birşey damlatmak istediğimiz zamanda bebekler mukavemet gösterebiliyor hatta ağlama krizlerine girebilmektedir. Basınçlı olanları damlalara göre kullanımı daha kısa sürede olacağından daha fazla tercih edilmektedir. Burada hangi miktarlarda hangi sıklıkta kullanacağınız çok önemlidir. Çok fazla kullandığınızda sıvı elektrolit dengesizliği bebeklerimizde görülme ihtimali yüksekleşir. En sağlıklı bilgi için mutlaka bir hekimden öneri almalısınız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı için Doğal Çözümler :

  • Sıcağa Yakın Banyo Yaptırın: bebeklere göre sıcak sayılabilecek seviyede banyo yaptırmanız mukusu akışkan hale getirerek bebeğinizi rahatlatabilir
  • Anne Sütü Şifahanesi : Anne sütü başlı başına hem bir antibiyotik, hem bir besin hem hem hem saymayla bitiremeyeceğimiz bu şifa deposu bebeklerde burun tıkanıklığı için doğal çözümler listemizin en başında kullanılacak bir çözüm yoludur. Allah’ın bize sunduğu en büyük lütuflardan biri olan bu anne sütünü kullanarak yani bebeğinizi emzirerek ( Bazı okurlarımız bebeğin burnundan anne sütü damlatabiliyor etmeyin) ona en büyük tedaviyi uygulamış olursunuz
  • Buhar Makineleri Kullanımı : Bebek odalarında özellikle kış aylarında kaloriferlerin açılması ile hava kurumaya başlayacaktır. Yaz aylarında ise kurak yerlerde yaşıyorsak benzer durumlar karşımıza çıkacaktır. Bu gibi durumlarda bebek odasını nemlendirmek için içerisine içme suyu konulabilen bebeklere özel buhar makineleri kullanmanız bebeğinizin burun tıkanıklığını hafifletecektir. Bu saydığımız burun tıkanıklığı için doğal çözümleri doktorunuza danışarak bebeğinize tam uygun olan şekilde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
  • Başını Yükseltin : Burun akıntısının geniz yönüne ilerleyememesi neticesinde bebeklerde burun tıkanıklığı oluşacaktır. Bu durumu engellemek için kullandığı yastığı biraz daha yükseltmek oluşabilecek tıkanıklığı engelleyebilir.

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir