Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı hayatımızı etkileyen önemli bir problemdir. İnsanlar en rahat nefes alışverişini burundan yaparlar fakat bazı durumlarda, örneğin; grip, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları, burnumuz tıkanır ve rahatça nefes alamayız. Bebekler için de aynı durum geçerlidir. Vücudumuz hastalık risklerinde, vücudumun direnci düştüğünde, aşırı soğuk havalarda vücudu dışarıdan gelen mikroplara karşı yoğun mukoza üretir. Burnumuzu tıkayan bu mukoza bizi her ne kadar dışarıya karşı korusa da bizi oldukça fazla rahatsız etmektedir. Günümüzde bunun için birçok medikal ve doğal yöntem bulunmaktadır. Bebeklerin burun tıkanıklığı nedenleri ve çözümü için yapabileceğiniz birçok çözüm yöntemini ayrıntılı olarak size anlatacağız.

Bebeklerin Burnu Neden Tıkanır?

Bebeklerde burun tıkanmasının birçok farklı sebebi vardır. Burun tıkanması çok fazla önemsenmeyen ve risk oluşturmayan bir durum olarak görülse bile tehlikeli olduğu durumlar olabilmektedir. Genel olarak tehlike oluşturmayan, riskli olamayan durumlarda gözlense de bebeğinizi iyi gözlemlemekte fayda vardır.

 • En yaygın olan ve en belirgin sebepler olan grip, nezle, soğuk algınlığı burun tıkanması konusunda ilk akla gelen durumlardır ve hastalığın tedavisiyle birlikte tıkanıklık da azalarak geçecektir.
 • Geniz etinin de burun tıkamasına sebep olduğu bilinmektedir. Bu durumda doktorunuza başvurmak en doğru çözüm olacaktır.
 • Burundaki eğrilik, kıkırdak eğriliği burun tıkanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum kendiliğinden geçmeyeceğinden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 • Burun deliklerinin doğumsal problemlerden dolayı tekinin ya da ikisinin kapalı olması.
 • Bebeğinizin bademciklerinin olması gerekenden daha büyük olması.

Grip, nezle, soğuk algınlığı hafif bir tedaviyle rahatlıkla atlatılabilir fakat bunun dışındaki sebeplerden biri yüzünden bebeğinizin burnu tıkalıysa mutlaka doktora başvurmalı ve yardım almalısınız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Açmak İçin Evde Doğal Çözümler

 • Bebeğe Bol bol sıvı tüketimi sağlayın. Sıvı tüketimi burundaki mukozanın atılması için oldukça önemlidir. Özellikle soğuk algınlığı gibi bir sorundan dolayı çocuğunuzun burnu tıkandıysa çorba, portakal suyu gibi besinler hem soğuk algınlığına hem de burun tıkanıklığına oldukça iyi gelecektir.
 • Bebeğinizin Burnu tuzlu su ile temizleyin. En bilinen yöntem olan tuzlu su ya da burun spreyleri burun tıkanıklığı için oldukça faydalı ve hızlı çözüme ulaşan yöntemlerdir.
 • Odadaki nemi dengeleyin. Bu soğuk havalarda kullandığımız ısıtma sistemleri nemi neredeyse tamamen yok etmektedir. Bu yüzden nemi dengelemeniz gerekmektedir. Odadaki nemi dengelemek oldukça basit bir işlemdir. Örneğin; kalorifer peteğinin üzerine bir bardakta, kâsede, çaydanlıkta su koyarak, nemli/ıslak bir bez sererek ya da petekler için satılan nem dengeleyici sıvı kutularından satın alarak odadaki nemi rahatlıkla dengeleyebilirsiniz.
 • Buhar makinesi kullanın. Az önce de bahsettiğimiz gibi burun tıkanıklığı probleminde çocuğunuzun bulunduğu odanın nemi oldukça önemlidir. Odadaki nemi dengelemek için bir diğer yöntem de buhar makinesi kullanmaktır. Eğer bebeğiniz çok küçükse ve dışarıdan bir gıda veremiyor ya da farklı bir tedavi uygulayamıyorsanız sizin için en etkili çözüm buhar makinesi olacaktır.
 • Bebeğinizin odasını havalandırın. Bebeğinizin bulunduğu odayı havalandırmak oldukça önemlidir. Eğer, özellikle bebeğinizin uyuduğu odayı, havalandırmazsanız içeriye giren mikroplar içerde kalacak ve oda havasız kalacaktır. Burumda bebeğinizin iyileşmesi ya da burun tıkanıklığının geçmesi oldukça zordur. Bebeğinizin bulunduğu, uyuduğu odayı günde mutlaka en az 20 dakika havalandırın.
 • Başını yukarıda tutun. Bebeğiniz uyuduğu süreçte başını hafifçe yüksekte tutmak burun tıkanıklığına oldukça iyi gelecektir ve burun tıkanıklığının geçmesini sağlayabilmektedir.
 • Bebeğinizi yormayın. Bu süreçte bebeğiniz hem grip hem de burnu tıkalıysa dinlenmeye, istirahat etmeye ihtiyacı olacaktır. Bu noktada bebeğinizin bol bol uyumasını, dinlenmesini sağlarsanız sorunlar daha çabuk geçecektir.
 • Buhar aspiratörü ile bebeğinizi rahatlatın. Bebeğiniz yanında çalıştıracağınız buhar aspiratörü sayesinde burun içinde birikmiş mukozanın sıvılaşmasını ve dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.
 • Banyo yaptırın. Banyo yapmak hem bebeğinizin rahatlığına hem de suyun ılık/sıcak oluşu bebeğinizin tıkanmış olan burnuna oldukça iyi gelecektir.

Bebeklerde Burun Tıkanmaması için Alınacak Önlemler

 • Banyolarına dikkat edin : Özellikle bahar ve kış aylarında bazı evlerde ev içi sıcaklıklarıyla banyo sıcaklıkları birbirinden farklı olur. Bu gibi durumlarda banyo ısısı düşük olduğu için bebeğin üşümesi durumu ortaya çıkmaktadır. Banyo yaptırmadan 15-20 dakika öncesinde banyoyu uygun ısıya getirebilirsiniz.
 • Banyo sonraları çok önemlidir : Banyo öncesi ve banyo esnası kadar sonrası da çok önemlidir. Doğumdan sonra bebeklerde görülen grip,nezle ve soğuk algınlığı gibi etmenler; banyodan çıkıp odasına giderken soğuk almasından tutun da banyo sonrası 3 saatlik süre de soğuğa maruz kalmasına kadar uzanan büyük bir süreyi kapsamaktadır. Bizler uygun vücut ısısını bu süre içerisinde çocuklara ve bebeklerimize sağlamalıyız.
 • Grip Nezle ve Soğukalgınlığı olan kişilerden uzak tutun: Bebekler vücutlarında direnç bulunmadığından vücutları çok çabuk hasta olabilmektedir. Örnekle anlatmak gerekirse Bebeğinizin dedesi grip olduğunu varsayalım. Dedesine hatta dedesiyle aynı evde yaşayan kişilere de dahil kucaklarında çok uzun süre geçirmesine müsade etmezseniz üzerine düşeni yapmış olursunuz. Unutmayın bizler tedbir alırız gerisi Takdir-i İlahi dir.

Bebeğinizde herhangi bir belirti olmaksızın sürekli burun tıkanması olması durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Burun tıkanmasının tek sebebi soğuk algınlığı gibi durumlar değildir ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir