Bebeklerde ayak terlemesi nedenleri ve tedavi şekilleri

Bebeklerde ayak terlemesi nedenleri ve tedavi şekilleri

Bebeklerde ayak terlemesi çok rastlanan bir durum değildir. Çünkü bebeklerin ter bezleri henüz yeteri kadar oluşmadığı için ayaklarda terleme pek gözlenen bir durum değildir. Nadir olsa da görülen ayaklardaki terleme de bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu çok nadir görünen bir durum olduğu için anneler bu konuyu merak etmektedirler. Bunun için özellikle sorulan iki soru vardır. Bunlar:

  • Bebeklerde Ayak Terlemesi Neden Olur?
  • Ayak Terlemesi Hangi Durumlarda Tedavi Gerektirir?

Bebeklerde Ayak Terlemesi Neden Olur?

Bebeklerde ayak terlemesinin pek çok nedeni olabilir. Öncelikle sık rastlanmayan bir durum olsa da bebeklerin ayaklarının sık sık terlediğini göre anneler endişelenmektedir. Bunun için çok fazla araştırma gitmeden bir doktora başvurarak bunun nedenini öğrenmek en iyi yoldur. Çünkü yeni doğan bebeklerin normalde ter bezleri henüz oluşmadığından ayaklarda terleme ya da bebeklerde aşırı terleme gibi durumlar pek gözlemlenmez. Nadir de olsa özellikle yeni doğan bebeklerde görülen ayak terlemeleri ilerleyen aylarda, hatta bebekler daha yaşına girmeden önce bebeklerin ayak terlemeleri azalmaktadır.

Ayak terlemesi bazen bebekler için hastalık belirtisi olmakla beraber genellikle ciddi bir durum değildir. Bebekler çok kalın giydirildiğinde ve üstünün kalın örtülerle örtülmesinden kaynaklı olarak da ayaklar terliyor olabilir. Yani bu terleme bazen aşırı sıcaktan kaynaklanabilir. Bebeğin ayağının terlemesi endişelendirecek bir hal aldıysa bebeği biraz daha sıcaktan kurtarmakla sebebi öğrenilmeye çalışılabilir. Eğer sebebi sıcaksa muhtemelen bebeğin ayakları kendisini bu sıcaktan korumak için terliyordur. Bazı insanlar bebekliğinden itibaren sıcağı sevmez ve sıcaktan aşırı derecede rahatsız olurlar. Ayağı terleyen bebekler de bu grupta yer alabilirler. Sıcağa tepki olarak bir terleme yaşanıyor olabilir. Bunun yanı sıra bazı kalıtsal durumlar da terlemeye neden olabilir. Eğer bebeğin ailesinden herhangi birinin ayakları terliyorsa bebeğin ayakları da kalıtsal olarak terliyor olabilir. Bu ilerleyen yaşlarda kendiliğinden geçmektedir.Bebeklerin ayaklarının terlemesinin bir diğer nedeni de sinir sisteminin olması gerektiği gibi gelişememesinden kaynaklanabilir. Bebeğin doğumdan önce sinir sistemi olması gerektiği kadar gelişememişse bu sistemin yetersizliği vücut ısısını artırabilir ve bu da ayaklarda terlemeye neden olabilir. Prematüre doğan bebekler dış dünyaya hazır hale gelmeden doğmaktadır. Pek çok organ gelişimini sağlayamadığı gibi bebeğin sinir sistemlerinin de henüz gelişmemiş olması bu bebeklerin ayak terlemesinin görülmesine neden olmaktadır. Sinir sistemlerinin işlevlerinden bir tanesi de insan vücudundaki sıcaklık oranını düzenlemektir. Sinir sistemi gelişemeyen bebeğin vücudu ısısını ayarlayamadığı zaman fazla bir ısı söz konusu olarak bebeğin ayak terlemesi görülmektedir. Bu sebeple prematüre bebekler bu anlamda risk altında olurlar.

Bazı durumlarda ise bebeklerin ayaklarının terlemesi olumlu olabilir. Çünkü ayak terlemesi çok fazla ve sık olmadığı takdirde zaten olması gereken bir durumdur. Çünkü vücut aşırı bir sıcaklıkla karşı karşıya kaldığında kendisini serinletmek için terlemektedir. Bebek de henüz gelişmemiş olan ter bezleriyle bunu yapabiliyorsa aslında bir bakıma bebeğin ter bezlerinin geliştiğini de göstermektedir. Ancak bazı bebeklerin olması gerekenden fazla ayakları terler. Böyle bir durum varsa bunun nedeni bir hastalığın belirtisi olabilir. Böyle durumlarda bir doktorla konuşmak en iyi yöntemdir. Ayak terlemesi bazen yetişkinlerde de görülür. Ama çoğu yetişkin bunu bir sorun olarak algılamaz ve hiç umursamaz.

Çok sık rastlanmayan bu durumun nedeni bebeğin insülün direnciyle ilgili olabilir. Ayakları terleyen bebeğin kan şekerinin düşük olması bunun nedeni olabilir. Çünkü kan şekerinin düşmesi, metabolik sorunlar bebeklerin ayak bölgesinde terlemeye neden olabilir. Eğer bu durumdan şüpheleniliyorsa bebeğin kan şekeri ölçülerek bu durumun tespiti kolay bir şekilde yapılabilir. Sürekli ayağı terleyen bebekler halsiz, yorgun, gözlerde şaşılık gibi durumlar da görülüyorsa o zaman durum daha da ciddi olabilir. Mutlaka bir doktora gidip aıl sebebine yönelik tespitler yapılabilir. Yalnız bebeklerin ayak terlemesi genelde bu gibi ciddi durumlardan kaynaklanmaz. Daha çok bebeğin kalın çoraplar giydirilmesinden ve bebeğin ayaklarının hiç hava aldırılmamasından kaynaklanır.


Bebeğin terleyen ayakları uzun süre havasız kalır ve terleyen ayaklar hep ıslak kalır, kurulanmaz bebekten bazı hastalıklar baş gösterebilir. Mesela aşırı nemden ve sıcaktan kaynaklanan isilik ya da ayaklarda çok sık görülen ve yine aşırı nemden kaynaklı bakteri oluşumu sonucunda mantar görülebilir. Bebeğin ayak parmaklarında ve parmak aralarında kızarıklıklar, kaşıntılar olabilir. Eğer bebek çok ağlıyorsa nedeni bu rahatsızlıklar da olabilmektedir. Bebeğin ayaklarının terlemesine engel olmak onun daha mutlu bir bebek olmasını sağlar.

Zaten bebeklerin ayak terlemesi eğer uzun süreliyse bunun kalıtsal olma ihitmali çok yüksektir. Bunun yanı sıra bazı enfeksiyon durumları, D vitamini eksikliği, guatr gibi rahatsızlıklar bebeklerinin ayak terlemesinin nedeni olabilir.

Ayak Terlemesi Hangi Durumlarda Tedavi Gerektirir?

Ayak terlemesi çoğu zaman bir hastalık olarak kabul edilmez. Eğer ayak terlemesi çok sık rastlanıyorsa ancak o zaman bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunun nedeni tespit edildikten sonra neden olan hastalığın tedavisi yapılabilir. Yani bebeklerdeki aşırı ayak terlemesi kalıtsal bir durum değilse ya da çok sıkı giydirmekten, sıcak tutulmaktan kaynaklanmıyorsa bir hastalık belirtisi olabilir ve tedavi edilmesi gerekir. Bebeklerdeki ayak terlemelerinde öncelikle ter bezleri kontrol edilir. Çünkü bebeklerin ter bezlerinin henüz gelişmemesinden kaynaklı olarak bu durumun olması şaşırtıcıdır.  Eğer bebeğin ayaklarının aşırı terlemesinin yanında bebeğin gelişiminde yavaşlık, kilo kaybı ya da hiç kilo alamaması gibi durumlar gözleniyorsa, bebek yorgun, halsiz ve sürekli hareketsiz bir hali varsa acilen bir çocuk doktoruyla görüşmek gerekmektedir. Çünkü bu durumlarla beraber görülen ayak terlemelerinde bebek, daha farklı sağlık problemleriyle baş etmeye çalışıyor olabilir.Doktorlar ayak terlemesinin yanında bu durumların da gözlemediğini tespit ederse ilk şüphelendikleri bulgu hiperhidroz adıyla adlandırılan aşırı terleme hastalığıdır. Genelde bu hastalık bölgesel olarak başlayarak ilerleyen yaşlarda vücudun tüm bölgelerinde görülebilmektedir. Bebeğin ayaklarının terlemesi kalın çorapların giydirilmesinden ve aşırı sıcak odalarda bebeğin muhafaza edilmeye çalışılmasından kaynaklı bir terleme değilse mutlaka çocuk doktoruna gitmek kontrollerini yaptırmak gerekir. Ayak terlemesi sık olmadığı ve sürekli olmadığı takdirde kesinlikle bir hastalık değildir. Ancak ayak terlemesi aşırı terleme hastalığından yanı hiperhidrozden kaynaklanıyorsa bu hastalığın tedavi edilmesiyle ayak terlemesinde yaşanan rahatsızlıklar ortadan kalkabilir. Doktora başvurulması gereken durum da zaten özellikle bu hastalıkla ilgili olmalıdır.  Bu hastalık tedavi edilebilecek ve tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Çünkü tedavi edilmediği takdirde tüm yaşam kalitesini etkileyen bir sağlık problemidir. Bebekte görülen aşırı tereme hastalığı yani hiperhidroz dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Zaten doktora gidildiğinde de böyle bir bulguya rastlanırsa doktor, bununla ilgili sorunların neler getireceğini ve kişinin rutinin nasıl etkilendiği hakkında bilgi verecektir. Aşırı terleme hastalığı zamanla kişileri aşırı deredce yormakta ve bazı kalp hastalıklarıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu durumda çok dikkatli olmak gerekir. Bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi ve olası diğer hastalıkların da önüne geçilmesi gerekmektedir. Aşırı terleme hastalığı zamanla bebeğin troid bezlerini olması gerektiğinden daha hızlı çalışmasına da neden olabilmektedir Bu da ciddi bir sağlık problemi yaratabilir. Bunların tamamı için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir