Bebeklerde aşı takvimi

Bebeklerde aşı takvimi

Bebeğiniz yaklaşık 2 aylık olduğunda onu bulaşıcı hastalıklara karşı koruyacak aşı takvimi uygulamaya başlanır. Aşı hastalığı oluşturan mikrobun zayıflatılmış zararsız bir türüdür.Vücuda verilen bu zayıf mikroplar sayesinde vücut antikor üreterek ileride bu hastalığa karşı savunma mekanizmasını geliştirir. Zamanında çok büyük ölümler ile sonuçlanan birçok hastalık günümüz şartlarında artık basit bir aşı ile önlenebilmektedir.

Bebeğe aşı vurdurmak neden önemlidir?

Çoğu ebeveynler aşıların olası risklerinden, günümüz şartlarında ender görülebilmesi ve halk arasında aslında zehirleniyorlar benzeri yaklaşımlardan etkilenip bebeklerine aşı yaptırtmak istemezler. Şöyle bir düşünün ülkemizde hiçbir çocuk aşı olmadı diyelim. Bir kreş veya okul ortamında doğabilecek ufacık bir salgın Allah korusun tüm okulu geri dönüşü çok zor olan bir yola sokabilir. Bu gibi hastalıklardan da bizim bebeğimiz etkilenebilir. Aşıların günümüz dünyasında ki önemi tüm bilimsel ıspatlar ile ortaya konulmuştur. Herkesin en merak ettiği o soru :

Aşıların tehlikesi var mıdır?

Her aşı sonrası bebekler veya çocuklar hafif bir kırgınlık geçirebilir. Vücuda verilen mikrop ile vücudun savaşması ve sonucunda antikor üretmesi yani hastalıklara karşı bağışıklık kazanma sürecinde vücudun doğal tepkimesi olarak bu durum görülebilir. Eğer hafif halsizlik veya çok hafif ateş dışında vücudu büyük tepkiler gösterdiyse ikinci defa genellikle uzmanlar aynı aşıyı yaptırtmazlar. Ateşli bir hastalığı var iken çocuğumuza veya bebeğimize kesinlikle aşı yaptırtmamalıyız.

Aşı sonrasında oluşan etkiler nelerdir?

Aşı bebeğinizde veya çocuğunuzda 24 saatlik bir sürede hafif ateş yapabilir. Zaman zaman ateş ölçümleri yapılmalı 37,5-38 derece üzerinde ise çocuğumuzun ateşi mutlaka doktorunuzu arayıp onun tavsiye edeceği bir ateş düşürücü veya müdahale şekli ile bebeğinize uygulayın. Aşı yerlerinde küçük sert bir şişlik oluşabilir. Bu şişlik birkaç hafta içerisinde yok olacaktır. Kızamık aşısından sonraki 10 güne kadar ateş ve deride lokal döküntüler görülebilir. Kabakulak aşısı sonrası 3 haftalık bir süreçte yüzde hafif bir şişme de görülebilir. Çocuğumuzun, bebeğimizin ağlaması değişir veya ateşi 38 derecenin üzerine çıkarsa vakit kaybetmeden doktorunuzu aramanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Çocuklarda Aşı Takvimi

  • 1 aylık aşıları : Genellikle Tüberkiloz (BCG) aşısı yapılır. Enjeksiyon ile tatbik edilmektedir.
  • 2-4 aylık aşıları : Difteri , tetanos, Boğmaca , Çocuk Felci, Menenjit C ve Hib isminde (Hemofilus influenza Tip B, menenjitin bir türüne ve başka çocuk hastalıklarına neden olan bir bakteridir) ihtiva eden aşılar enjeksiyon ile (Tek enjeksiyonda karma aşı) çocuğa tatbik edilir.
  • 12-15 aylık aşıları : Kızamık,Kızamıkçık ve kabakulak aşıları Tek enjeksiyonda çocuğa tatbik edilir.
  • 3,5-5 yaş aşıları : Genellikle okul öncesi yenileme dozu olarak ta bilinir. Difteri , tetanos, Boğmaca , Çocuk Felci, Menenjit C ve Hib,Kızamık,Kızamıkçık ve kabakulak aşılarını ihtiva eder. Tek enjeksiyonda verilir.
  • 10-14 yaş aşıları : Tüberkiloz aşısıdır.
  • 16-18 yaş aşıları : Difteri,Tetanos ve Çocuk felci aşılarıdır.
bebeklerde ve çocuklarda detaylı aşı takvimi

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir