Bebeklerde Ağız Kokusu Sebepleri ve Nasıl Tedavi Edilir

Bebeklerde Ağız Kokusu Sebepleri ve Nasıl Tedavi Edilir

Ağız kokusu yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de görülebilmektedir. Yetişkinlerde kişinin kendisini ve çevresini oldukça rahatsız eden bu durum çocuklarda ve bebeklerde de yetişkinlerde geliştiği şekliyle gelişir. Bebeklerde ağız kokusu oldukça yaygın durumdur. Henüz gelişim sürecinde olmaları sebebiyle oluşur ve anne babalar tarafından çok endişe edilmesi gereken bir durum olarak görülmez. Fakat bebeklerde ağız kokusu tamamen zararsız, geçici olabileceği gibi bazı hastalıkların ya da problemlerin belirtisi olabilir.

Bebeklerde Ağız Kokusuna Neden Olan Hastalıklar

  • Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları: Bebeğinizin ağzında oluşan yaralar, diş eti problemleri ve diş çürükleri ağız kokusunun en belirgin ve başlıca sebeplerinden biridir.
  • Açlık: Açlık durumu bir hastalık ya da rahatsızlık olmasa da bebeklerde ve hatta ağız kokusunun en temel sebebidir.
  • Ağız kuruluğu: Gün içerisinde yeterli su tüketmeyen bebeklerde ağız kokusu oluşur. Susuz kalan ve kuruyan ağız içerisinde koku yapan bakteriler çoğalacak ve su tüketimi olmadığından bakterilerin ağızdan gitmesi mümkün olmayacaktır.
  • Yiyecek kalıntıları: Dişlerin arasında kalan ya da burun deliğine sıkışan küçük parçalı yiyecekler ağız kokusuna sebep olmaktadır.
  • Sinüs problemleri: Bebeğiniz yakın zamanda bir grip ya da soğuk algınlığı yaşadıysa bu ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Burun ve boğazın dolu ve tıkalı olması bakteri birikimini kolaylaştırır ve ağız kokusunun oluşmasına yol açar.
  • Bademcikler: Eğer çocuğunuz yakın zamanda bademcik problemi yaşadıysa ya da yaşıyorsa bu da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Şişen ve üzerinde noktalar oluşan bademcikler ağız kokusu yapabilir ve bu durumda doktora başvurulmalıdır.
  • Geniz eti büyümesi: geniz eti büyümesi, geniz eti iltihaplanması gibi durumlarda ağız kokusu oldukça belirgin olarak görülmektedir. Geniz eti problemlerinin geniz akıntısı yaratmasıyla da ağız kokusu oluşabilir.
  • Ağızdan nefes almak: bebeğiniz sürekli olarak ağızdan nefes alıyorsa bu durumda ağız içi ya fazla kurur ya da tükürükler ağız içini yeterince temizleyemez ve ağız kokusu problemi oluşur. Bebekler genellikle ağızdan nefes almak zorunda kaldıkları hastalıklar sonrasında ağızdan nefes almaya devam ederler ve bu problem bu anda oluşur. Örneğin; bebeğiniz bir boğaz rahatsızlığı geçirdi, burnu tıkandı ve bu süreçte ağız kokusu problemi yaşadınız. Bebeğinizin hastalığı bir süre sonra geçti ama ağız kokusu halen devam ediyorsa bunun sebebi bebeğinizin hastalık sürecinde burnundan nefes alamadığı için sürekli ağzından nefes alması ve henüz burundan nefes almaya geri dönememiş olmasıdır.
  • Reflü: Bebeğinizde doğduğu anda reflü olabilir. Bu oldukça yaygın ve olağan bir durumdur ve bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar reflü kendiliğinden geçecektir. Fakat bu 12 aylık süreçte bebeğinizde reflüye bağlı ağız kokusu görülebilir.
  • Bu gibi herhangi bir sorununuz yok ise fakat yine de bebeğinizde ağız kokusu problemi varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bebeklerde Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Buradaki en önemli konu sadece bebekler için değil aynı zamanda yetişkinler için de hijyen ve ağız temizliğine önem vermektir. Bebeğinizin ağız temizliğini düzenli olarak yapın, eğer dişleri çıktıysa mutlaka diş fırçalamayı bebeğinizde bir alışkanlık haline getirin. Dişi olmayan bebekler için özellikle mamadan sonra ve kusuyorsa kusmasından sonra mutlaka ağız içerisini iyice temizleyin.

Bebeğinizin sadece ağzını değil ağzına götürdüğü her şeyi oldukça temiz tutmaya çalışın. Ellerini temiz tutun, oyuncaklarını, giysilerini, örtülerini temiz tutun. Bebeğinizin ağzına temiz ve hijyenik olmayan bir şey götürmesi bebeğinizin ağzı temiz olsa dahi kokuya yol açabilmektedir.

Bebeğinizde tüm bunlara dikkat etmenize rağmen ağız kokusu geçmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurun. Ağız kokusu diyabet, idrar problemleri, böbrek rahatsızlıkları, bademcik rahatsızlıkları gibi durumların da belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir