Bebeklerde tırnak kesimi ne zaman ve Nasıl Yapılır?

Bebeklerde tırnak kesimi ne zaman ve Nasıl Yapılır?

Bebeklerde tırnak kesimi genellikle birkaç aylık dönemde başlamaktadır. Yeni annelerin birçoğu bebeğin tırnağı nasıl kesilir diye fazlasıyla merak içerisindeler. Bu yazımızda sizler ile bu durumu paylaşacağız.Bebekler doğumundan itibaren özel bakım ve ilgi isterler. Dünyaya geldikten sonra bebeğin kendisini keşfetmesi, neyin zararlı olabileceği ya da ne yapmaması gerektiği konusunda bilgi sahibi değildirler. Beslenme, tuvalet, temizlik gibi birçok ihtiyaç için anne babaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaçlardan biri de tırnak bakımıdır. Bebekler doğumdan itibaren ellerini, kollarını sıkça hareket ettirirler ve özellikle kendi yüzlerine çok fazla dokunurlar. Tırnakları düzenli kesilmeyen bebekler uzun tırnaklarıyla yüzlerini çizebilmektedirler. Minik bebeklerimizin oldukça narin elleri ve tırnaklarına olmasına karşın bu tırnaklar oldukça keskindirler. Anne baba bu durumun farkında olmalı ve bebeğin tırnaklarını düzenli olarak kesmelidir. Peki bebeklerimizin tırnaklarını keserken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Bebeklerimizin Tırnaklarını Kesmek Neden Önemlidir? Nasıl Kesmeliyiz?

Tırnaklar uzadıkça içerisinde mikrop biriktirir. Bebekler de ellerini sıkça ağızlarına götürdüklerinden bu mikroplar ağza geçebilir. Tırnakların mikrop barındırmasının yanı sıra oldukça keskin bir yapıları vardır. Bebeğinizin cildi de bunun tam tersi oldukça narin ve yaralanmaya açıktır. Bu sebeple uzayan tırnaklar bebeğin hareketleri sebebiyle yüzüne zarar verebilir ve çizikler oluşturabilir.

  • Bebeğinizin tırnaklarını yetişkin tırnak makasıyla kesmemelisiniz. Yetişkin tırnak makası bebek tırnak makasından oldukça büyük ve sert yapıdadır. Bebeğiniz için bebek tırnakları için üretilmiş olan tırnak makaslarını kullanmalısınız. Artık her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bebek tırnak makası hem daha küçüktür hem de daha yumuşak hareket eder. Bu sayede bebeğinize zarar verme riskiniz oldukça azalmış olur.
  • Bebeğinizin tırnaklarını kesinlikle ışığı az olan bir ortamda kesmeyin. Görüşünüz rahat olmayacağından istemeden bebeğinize zarar verebilirsiniz. Aydınlık bir ortamda, rahatlıkla görebildiğiniz bir zaman bebeğinizin tırnaklarını kesmelisiniz.
  • Bebeklerin tırnaklarını keserken bir önemli konu da bebeğinizin en az hareketli olduğu zamanda tırnaklarını kesmelisiniz. Bebekler bu durumun ne olduğunu kavrayamadıklarından hareketlerinin kısıtlandığını düşünerek huysuzlanabilirler. Bebeğiniz uyurken ya da banyo yaptırdıktan sonra gibi hareketinin az olduğu ve huzursuzlanamayacağı zamanlarda tırnaklarını kesmeniz hem sizin işinizi kolaylaştırır hem de bebeğinizi mutsuz etmez.
  • Bebeğinizin ayak tırnaklarını düz bir biçimde el tırnaklarını ise oval bir biçimde kesmelisiniz. Bu sayede tırnak batmasını önlemiş olursunuz.
  • Bebeğinizin tırnağını kesme düzeniniz haftada bir ya da iki haftada bir olarak ayarlanabilir. Gelişim sürecinde olduklarından tırnakları hızla uzayan bebeklerin zarar görmemesi için en uygun süre iki haftada bir el tırnaklarının ayda bir de ayak tırnaklarının kesilmesidir. Eğer bebeğinizin tırnakları daha hızlı uzuyorsa daha sık ya da daha yavaş uzadığını gözlemlediyseniz daha seyrek aralıklarla kesebilirsiniz.

Eğer bebeğinizin tırnağını keserken parmağının ucunu ya da tırnak kenarını kestiyseniz bu oldukça normal bir durumdur ve herkesin başına gelebilir. Öncelikle sakin kalmalısınız. Sonra kesilen bölgesi soğuk su yardımıyla temizleyip sonrasında yara olan bölgeyi sargı bezi ile kapatmalısınız. Endişe etmenize gerek yoktur çünkü kanama 2-3 dakika içerisinde duracaktır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir