1-2 Yaş Çocukların Sahip Olması Gereken Beceriler

1-2 Yaş Çocukların Sahip Olması Gereken Beceriler

Bedensel Gelişim

Doğdu doğacak diye heyecanla Beklediğiniz Çocuğunuz 1 yaşına geldi bile .Şimdi sizlere bir 2 yaş çocuklarının bedensel gelişiminden bahsedeceğim. Bu yaş çocuğu kendi kendine yürüyebilir, yürürken bir ya da birden fazla nesneyi taşıyabilir. Arkasından oyuncak çekerek yürüyebilir ve tekerlekli oyuncakları istediği yöne doğru sürebilir. Çok kısık düşmekle birlikte kabaca koşabilir. Merdivenleri emekleyerek inip çıkabilir ve ellerinden tutulduğunda da merdivenleri inip çıkabilir. Ayağa kalkabilir belinden eğilerek düşmeden yerdeki nesneleri alabilir. Taklit ederek topu yuvarlayabilir, topa ayağı ile vurabilir,  bir topu yukarı kaldırıp başının üzerinden ileriye doğru fırlatabilir. Yetişkin sandalyesine tırmanıp tersine dönerek oturabilir. Şişe ve kavanuzun kapaklarını açıp kapatabilir. Şeker ya da sakızın kağıdını Açabilir ,üç dört tane küp ile kule inşaa edebilir .Bir Kitabın sayfalarını çevirebilir ve spontan olarak karalama yapabilir.

Dil Gelişimi

Bu yaş çocuğu tanıdığın kişilere fotoğraflarda isimlendirilir .İki kelimeden oluşan cümleler kurabilir , aşağı yukarı 15 sözcüğü anlamına uygun yerde kullanabilir. İstenildiğinde ismini söyleyebilir. Tanıdığı nesneler için sorulan bu ne sorusuna cevap verebilir, daha fazlasi istediğini söyleyebilir. İsteklerini belirtmek için sözel ifadelerini  ile birlikte kullanılabilir. Hayvan seslerini taklit edebilir ve basit yönergeleri taklit edebilir. Bildiği yiyeceklerin ismini söyleyerek isteyebilir. Cümle sonundaki kelimeye vurgu koyarak soru cümlesi haline getirebilir ve kulak misafiri olduğu bir diyalogdaki bir kelimeyi tekrar edebilir.

Öz Bakım Becerilerisi Kazanma

Bizim kültürümüzde yaşayan Anneleri bu konuda inandırması biraz zor ama 18 ay civarından  itibaren çocuklar yemeklerini kaşıkla kendileri yiyebilir, tek eliyle bardağı tutup içebilir. Elini suya sokup yüzüne sürmeyi taklit edebilir.Çoraplarını ayağından çekip çıkarabilir. Bağları çözülüp gevşetildiğimde  ayakkabılarını kendisi çıkarabilir ve düğmeleri çözüldüğünde paltosunu kendi çıkarabilir.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bu yaşın o tatlı çocukları isteklerini Ağlama dışında başka yollarla da iletebilirler. Kendi başına mutlu bir biçimde oynayabilirler, ancak başka çocuklarla birlikte olmaktan da keyif alırlar. Genelde paralel oyun diye tanımladığımız yan yana oturup iki ayrı oyun oynarlar ,ancak birlikte de 2-5 dakika arasında oynayabilirler. Kendisiyle konuşulduğunda sizi dikatler dinleyebilir . Basit ev işlerinde yetişkini taklit edebilir.Çevresini aktif şekilde inceleyebilir ya da yumuşak oyuncakları gezdirebilir. Güldüren ilgi çeken hareketleri tekrar tekrar yapabilir. Bir olay ya da nesneyi yetişkine göstermek için onu çektirebilir. İstenildiğinde oyuncağını başka bir çocukla paylaşabilir ve gün geçtikçe daha bağımsız hareket etmeye ve cüretkar  davranışlar sergilemeye başlar.

Zihinsel  Gelişim

Bu yaş çocuğu,  bir kaba oyuncaklarını doldurabilir. Saklanan nesneleri birden arayabilir, küçük nesneleri ağzı dar bir kaptan çıkarta bilir ve birbirine bağlı iki komutu yerine getirebilir. İki farklı nesneden istenileni size verebilir. Bedeninin bir parçası sorulduğunda gösterebilir. Şekilleri ait oldukları delikleri yerleştirebilir, nesneleri resimleri ile eşleştirilebilir söylenen resmi gösterebilir ve benzer olan nesneleri eşleştirebilir .

Hangi Durumlarda Uzmana Danışmalıyız

Şimdi ise birkaç önemli noktanın altını çizmek istiyorum ki çocuğunuzda bu sorun durumlarını gözlemliyorsanız,  bir uzmana gitmekte gecikmeyin .Eğer çocuğunuz bir buçuk yaşına geldiği halde hala yürüyemiyorsa, yürümeye başladıktan birkaç ay sonra sadece parmak uçlarında yürüyorsa ,yani topuktan parmak ucuna doğru yürüyüşü yapamıyorsa .Bir buçuk yaşında hala 15 kelime konuşamıyorsa. 15. ayda hala evdeki çatal, bıçak,  telefon, fırça gibi yaygın ev araç gereçlerinin ne işe yaradığını edemiyorsa 2 yaşında iki kelimeli cümle kuramıyor ise hareket ve kelimeleri taklit etmiyor ise ve tek komut içeren basit yönergeleri takip edemiyorsa bir uzmana danışmanız da fayda var.

Mehmet Pala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir