0-6 Yaş Çocuk Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0-6 Yaş Çocuk Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler beyin gelişim sürecini tamamlamış olarak doğmazlar. Doğumdan itibaren geçirdikleri 6 yılda bu gelişim devam eder. Gelişime katkı sağlayabilmek, doğru şekilde gelişmesini sağlamak için anne babaya çok fazla görev düşmektedir. Her zaman kurallar üzerinden gitmek elbette doğru değildir fakat bu evrede anne babanın kendine bebeğe olan davranışlarıyla ilgili kurallar koymaları yararlı olabilmektedir. Bu gelişim sürecindeki ilk önemli evre 0-18 aydır. Bu ilke evreden başlayarak bir çocuğun 6 yaşına kadar geçirdiği evreleri inceleyip nasıl davranılması gerektiği konusunda daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

0-18 Ay Arası Gelişim Süreci:

Bu evre bebek ve annenin tanışma evresidir.  anne ve bebek arasındaki güvenin temellerinin atıldığı bu dönem geleceği de şekillendireceği için oldukça önemlidir. Bu evrede ebeveynlerin bebeğin ihtiyaçlarını anlayabiliyor olması gerekir. Doğumdan sonraki ilk evrede sıkça ağlayan bebeklerin ağlama sebeplerinin ebeveynleri tarafından anlaşılabilmesi ve karşılanması oldukça önemlidir. İlk aşamada bebeğin ihtiyaçları hemen karşılanmalıdır ki güven duygusunu hissetmeye başlayabilsin. Fakat bir süre sonra ihtiyaç karşılanmadan biraz beklenilmeli ki bebek ihtiyaçlarının farkına varabilsin. Bunun yanında bebeğin yanında olumsuz ruh halleri ve tartışmaya asla girilmemelidir. Bu bebek için gelecek ilişkilerinde oldukça olumsuz bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Bu evredeki bir diğer büyük sorun da bebeğin uyku problemidir. Öncelikli olarak belirmek gerekir ki gelişim sürecinin tamamında bebekler hiçbir şeye zorlanmamalıdırlar .Bazı şeyleri düzenli yaparak bu düzeni bebeğe de alıştırmak gereklidir (örn:karanlık olunca uyumak). Bu tarz olması gerekenleri rutin haline getirirseniz bebeğiniz de bir süre sonra alışacaktır.

2-3 Yaş Arası Gelişim Süreci:

Bu evrede çocuk artık kendi ihtiyaçlarını dile getirebilir hale gelmiştir. Fakat ihtiyaç anlayışı bir ebeveynin düşündüğünden farklı olabilmektedir. Örneğin bir oyuncak görüp beğendiyse bu durumda o oyuncak bir ihtiyaçtır ya da soğuk bir günde sadece tişört giymek istemesi… Çocuklar kendi benliklerini buldukları bu dönemde ebeveynlerine karşı çok fazla ‘hayır’ deme eğilimi içerisindedirler.Gelişim süreci açısından bakıldığında bu durumda yanlış hiçbir şey yoktur. Anne baba kesinlikle çocukla inatlaşmamalıdır. 2-3 yaşında bir çocukla inatlaşmanın bir faydası olmadığı gibi gelişim sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun yerine anlaşmaya çalışmalı ya da dikkati başka yere çekmelilerdir

4-6 Yaş Arası Gelişim Süreci:

Bu süreç artık çocukların kreşlere ya da okullara başlayabildikleri dönemdir. Bu dönemde çocuklar artık sembolik oyunlar oynayabilir, olaylara başkaları açısından bakabilirler. Oyuncaklarını paylaşma alışkanlıkları da bu yaşlarda başlamaktadır. Daha öncesinde çocuklar eşyalarını paylaşmak için zorlanmamalıdırlar. Bu yaşlarda çocukların hayali arkadaşları olabilir. Bu bir nevi savunma mekanizmalarıdır. Çocuklar bu yaşlarda yalan söylemeyi deneyebilirler. Ebeveynlerin onları dinleyip dinlemediklerin emin olmak isterler. Bu sebeple çocuğunuzla ilgilendiğiniz zamanlarda ilginizin tamamını ona vermeli hiçbir zaman ‘-mış gibi’ yapmamalısınız. 5 yaşından itibaren artık anaokuluna ya da ilkokula başlayan çocukların artım hafızaları daha iyiçalışmakta anlatılan şeyleri hatırlayabilmekte, kalem ve makası rahatlıkla tutabilmektedirler.. 4 yaşından itibaren artık çocuğunuza yavaş yavaş kurallar koyabilir ve sınırları öğretebilirsiniz.

Bu gelişim dönemi çocuğun her şeyi almaya açık, çevreyi keşfettikleri, öz güvenlerinin oluştuğu dönemdir. Ebeveynler, çocukların neye maruz kalırlarsa onu öğreneceğini unutmamalı sadece bebeklik dönemi için değil yetişkinlik dönemi için de 0-6 yaşın en önemli evre olduğunun farkında olmalıdırlar. Bu dönemde atılan her yanlış adım, yapılan en küçük yanlış davranış bebek tarafından hafızasına kodlanmakta ve doğru zannedilmektedir. Bu yüzden her zaman tüm dikkatinizi vermeli ve güven duygusu yüksek, paylaşmayı seven sosyal yetişkinler olmasını sağlamalısınız.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir