0-2 Yaş Bebekler Hakkında Önemli Tavsiyeler

0-2 Yaş Bebekler Hakkında Önemli Tavsiyeler

Değerli anneler 12 aylık bebeğin 0-2 yaş dönemini bebeklik dönemi olarak kabul ediyoruz. Bu dönem önemli bir gelişim evresini oluşturuyor. Bu dönemlerde çocuğunun yürüyebilir olduğunu görüyoruz, eğitilebilir ve öğretilebilir bir dönemden bahsediyoruz, birkaç anlamlı sözcük kullanabiliyor, çuf çuf diyebilir, çocuk tren, araba yerine bir takım semboller kullanabilir, mama diyebilir buradaki dönemde bazı sözcüklerin belli anlamları olduğunu bilmedikçe sözcükleri gerçek anlamları ile birleştirilemez ama bu kritik dönemde çocuğun konuşmasını ailenin cesaretlendirmesi, göz kontağı ile ve dudaktan okuma yoluyla tek sözcükle çok anlam ifade eden çocukça bir lügatçesini şu dönemde ailenin kabul etmesinde yarar var ama bunu doğru sözcüklere zaman içinde dönüştürmesi yararlıdır aksi halde çocuğun çocukça lügatçesi kalıcı olur. Annelere öncelikli olarak hatırlatmak istediğim bir nokta var çocuğun konuşmasında olduğu gibi yürümesinde de birkaç aylık rötarlar olabilir. Yakın çevresindeki akranlarıyla kıyaslama yoluna giderek çocuk’taki olası gecikmeden dolayı kaygı duyulmasını Öncelikle hatırlatmak gerekir. Burada artık bu devrede çocuk bir birey olarak var olduğunun bilincine varmaya başlıyor. Tabii ki Bebekle annesi arasındaki o sıcak iklimin önemli olduğunu ve burada güven duygusunun oluştuğunu bunun da gelecekteki insanlar arası ilişkisini etkilediğiini vurgulamaya çalışıyorum. parametremiz 12 aylık bir çocuğun tutunarak ayakta durabilmesi ve yürüyebilmesi ama yürümenin başlamasındaki herhangi bir gecikme durumunda çocuğun tutunarak ayakta durabilmesi, çocuğun dik durabilmesi, çocuğun emekliyebilmesi, yattığı yerde çarşafına tekmesini atıyor olabilmesi artı değerdir. Dolayısıyla bu eylemleri çocuk yapıyorsa bundan dolayı yürümesinde ki gecikmeyi sorun haline annenin getirmemesini özellikle önermek istiyorum.

 

Yürüme hakkında yapılması gerekenler neler?

Emekleme sürecinin artması ve mahir bir biçimde emekliyor olmanın yürümeyi de geciktiren bir etken olduğunu burada belirtmek gerekir. Çocuk eğer kolay bir biçimde elleri ve ayakları ile birlikte çok güzel emekliyorsa bu süreyi uzatabilir, bu da yürümeyi geciktiren bir etken olabilir. Tabii burada anlaşılmaz sesler çıkarmaya başlar sözcükler belirir ve bir boncuğu dar ağazlı bir kapın içine atarak anne çocuğuna örnek oluşturabilir ve bunun tekrarlanmasını çocuktan bekleyebilir ama her fırsatta dudaktan okuyarak, göz kontağı ile çocukla konuşmasında, mırıldanmasında, şarkı ninni tarzında çocuğa dönük sesler çıkartmasında önemli bir yarar olduğunu belirtelim.

Alıştırmalı oyun motifleri önemli!

Çocuk herhangi bir oyuncağını uzandığı, aldığı, getirdiği zaman da sosyal motif ödüllendirme alkışlama tarzında, aferin tarzında bunun pekiştirilmesinde yarar var. Oyuncağı iterek hareket ettirmesi, alıştırmalı oyun adını verdiğimiz ilk oyun periyodunun başlaması demek oluyor ki bu tür oyuncaklarla çocukların bütünleştirilmesinde yarar var, merdiveni emekleyerek çıkması için destek olmakta yarar var, dörtte üçü resimli olan öykü kitaplarının çocuğa okutulmasının önemli olduğunuda belirtelim ve bu dönemde Pekala Teşekkür ederim demeyi çocuğa öğretilebilir, öğrenebilir.

1 yaş çocuğu acemilik döneminde başka bir çocukla birlikte olduğunda paralel oyun Aslında hayata geçiyor o dönemde oyuncağı paylaşmak yok, zaman zaman onun elinden çekmeye çalışır. Bu asosyal görüntü aslında sosyalleşmenin habersizdir bundan çekinmemek kaçırmamak gerekir. Bir sonraki evrede paralel oyundan sonra bir oyuncağını veren işbirliği içinde, kolektif oyna doğru yatkın olan çocuk göreceğiz ama bu ilk acemi hareketlerin öncü sosyal hareket şeklinde değerlendirilmesinde yarar var. Anne baba bacaklarını açarak çocuğa top atabilir, top alabilir. Böylelikle vermeyi almayı çocuğun ortak oyun etkinliğini aile içinde başlatabilir. 12 aylık bebek gelişiminde keyifli yapabildiklerini den dolayı onu mutlu eden önemli bir evredir.

Onur ÇOLAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir