Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne iyi gelir ve Nasıl Geçer

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne iyi gelir ve Nasıl Geçer

Gündelik yaşantımızda yaşadığımız sırt ağrısının nedenleri nelerdir, sırt ağrısına ne iyi gelir veya sırt ağrısı nasıl geçer benzeri şikayetler ile birçok insan gerek hastanelere başvurur gerekse İnternet ortamından bu rahatsızlık ile ilgili araştırma yapmaktadır. Sizler için derlediğimiz bu yazımızda ilk aşamada sırt ağrısı nedenleri üzerine duracağız. Sırt ağrısı neden olur diye yaptığımız araştırmalarda genellikle kas sistemine bağlı bir ağrı olduğunu gözlemledik. Fakat bazı durumlarda ise bazı hastalıkların haberciside olabilmektedir sırt ağrıları. Kısaca ve maddeler halinde sırt ağrısı nedenlerinden sizlere bahsedecek olursak

Sırt Ağrısı Neden Olur?

 1. Stres
 2. Yanlış Oturma
 3. Obezite
 4. Hamilelik
 5. Omurga ile ilgili hastalıklar
 6. Cereyan yapan bir yerde bulunmak
 7. Ani zorlanma
 8. Yüksek miktarda ağırlık kaldırmak
 9. Boyun Fıtığı
 10. Kifoz rahatsızlığı ( kamburluk)
 11. Bayanlarda Osteoporoz
 12. Böbrek iltihaplanmaları benzeri hastalıkların belirtisi olabilir.
 13. Omurga yapısının bozulmaya başlamasıGenel olarak insanlarda görülen sırt ağrısının nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Sırt ağrısı nedenleri içerisinde ilk sıraya özellikle stresi koyduk. Bunun nedeni stres birçok hastalığı tetikleyebilmektedir. Strese bağlı sırt ağrıları da özellikle ülkemiz coğrafyasında çok fazla görülmektedir. Sırt ağrısına hangi doktor bakar diye merak ediyorsanız ilk gitmeniz gereken adresin ortopedi olduğunu size söyleyebilirim. Birçok hastanede bulunan ortopedi kliniği sırt ağrılarında ilk teşhis için altın değerindedir. Sırt ağrısı tedavisi olarak altında yatan nedeni araştıracak Ortopedi uzmanları gerekli tetkikleri yaptıktan sonra sizlere uygun olan tedavi şekline başlayacaklardır. Bazı durumlarda korse benzeri medikal gereçleri bazı durumlarda ise fizik tedavi bölümüne sevk etmeyi yapabilirler. Altında yatan neden eğer bir hastalıksa muhtemelen uygun birime sizleri sevk edeceklerdir. Sırt ağrısına ne iyi gelir diye araştıran okurlarımıza özel derlediğimiz evde pratikçe uygulayabileceğiniz birkaç sırt ağrısına iyi gelebilecek şeyleri sizler ile paylaşalım.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle belirtmek isterim sırt ağrısına ne iyi gelir diye çok insan araştırma yapmakta fakat sırt ağrısı hafife alınacak bir olay değildir. Altında yatan onlarca sebebi biz bilemeyiz ve bu çok ağır bir hastalık olabilen bir belirtide olabilir. Bu işin en doğru olanı uzman bir doktorun sizi muayene ederek doğru tedaviyi sizlere sunması olacaktır. Genel olarak sırt ağrısına iyi gelebilecekler listesini de doktor onayı olmadan asla ama asla kullanmamalısınız. Sırt ağrısına şunlar iyi gelebilmektedir.

 1. Soğuk uygulaması : Kas nedenlerine bağlı ise
 2. Bütün halinde 3 adet kadar sarımsak tüketimi
 3. Fazla kilonuz varsa mutlaka boy kilo endeksine uygun kiloya gelmelisiniz
 4. Spor ve egzersizler ile sırt bölgesi kaslarını kuvvetlendirdiğinizde ağrılarınız da hafifleyecektir.
 5. Yatak ortopedisini iyi ayarlamalısınız
 6. Duruşa bağlı bozukluklarda uygun oturma şekilleri ile ağrılarınız kısa sürede geçebilir

Bu sayılanlar sırt ağrısına faydalı olabilecek aktiviteler olarak geçmektedir. Uzman onayı olmadan kullanmanız size ve sağlığınıza fayda yerine dahada çok zarar verebileceğini unutmamalısınız.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırt ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı sırt ağrısı nedenlerinde saklıdır. Doktorunuz yapacağı tahlil, Tomografi,MR veya muayenede sırt ağrısına neden olan durumu belirleyip size uygun tedavi sürecine başladığında sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz. Normal şartlarda sırt ağrıları 2-3 gün içerisinde geçmesi beklenir. Uzun süren sırt ağrılarında mutlaka altında yatan nedeni araştırmaları için uzman bir doktora görünmenizi önermekteyiz.


Sık Sorulan Sorular

Kadınlarda sırt ağrısı nedenleri

Normal şartlar altında yukarıda vermiş olduğumuz sırt ağrısı nedenleri hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilecek nedenlerdendir. Bayanların ekstra olarak hamilelik durumları ve osteoproz ismi verilen durumların yaşanması sırt ağrılarının nedeni olabilmektedir.

Sağ veya sol sırt ağrısı nedenleri nelerdir

Sırt ağrılarının nedenleri genel olarak yukarıdaki listede verdiğimiz gibidir. Sağ veya sol olarak ayırt edilmesi çok doğru bir yaklaşım olmaz. Bazı istisnai durumlarda veya hastalıklarda sırt bölgesinin sağ tarafı ağrıya bilmektedir. Örneğin siz yerden çok ağır bir yük kaldırmak istediğinizde eğer bunu vücudunuzun sağ tarafına ağırlık bindirerek yaptığınızda bu bölge ağrıyabilir. Yanlış oturma sonrası veya direk klima altında bulunduğunuz zaman sağ tarafınıza sert klima esintisi vurduysa bu sizde sağ tarafa yönelik ağrı yapabilir. Uzun süreli ağrılarda mutlaka doktora görünmelisiniz.

Sırt ağrısı kalple alakalımıdır

Son zamanlarda sırt ağrısının kalp ile alakalı olabileceğini iddia eden uzman doktorlarımız mevcuttur. Kalp krizi veya başka bir kalp hastalığının belirtisi genel olarak göğüs bölgesi veya göğüsün ön tarafı olarak geçmektedir. Kalp ile ilgili herhangi başka şüpheniz varsa vakit kaybetmeden uzmana görünmeniz hayati önem taşıyabilir.

Sırt ağrısı nasıl geçer evde

Sırt ağrısı evde uygulanabilecek bazı pratik yöntemler ile ağrıyı hafifletebiliriz. Bu yöntemleri sırt ağrısına ne iyi gelir başlığında toplamıştık. Bu uygulamaları mutlaka uzman onayı ile yapmanız gerektiğini tekrardan sizlere hatırlatmamda fayda görmekteyim. Herhangi bir sorunuz olması durumunda mutlaka yorumlardan bizlere iletin.

Sağlıklı günler

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir